annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 3 inlägg 655 visningar

Tips! Tights som hasar ner, lösning/förslag?

1973 • Mjölby
#1
31 augusti 2025 - 12:09 (Redigerad 31 augusti 2025 - 12:14)
Gilla
Hej

Jag skulle behöva hjälp, tips, med ett lite problem. Det kanske är något annorlunda och jag tar det själv med lite glimt och humor.

Jag har under mång år lagt på mig för många bonuskilon och tappat suget, det roliga, med löpningen. De två hänger så klart ihop :/
Sista två åren har jag dock sakta men säkert kommit tillbaka till, och igång med mer regelbunden och intensiv träning då jag hittade cyklingen och funktionell träning.
Under våren har jag därmed kommit ner en del i vikt men fortfarande strax över 100 stadiga ;)

Det fina är ändå att jag hittat tillbaka till löpningen och har börjat springa en del i sommar. Har "släppt" km/tid-mål och hittat zon 2-träning och hittat målet i att bygga på med lite längre rundor istället. Kul och en skön känsla!

Bara det att nu när sensommar/hösten kommer och jag provat olika löpartights så har jag ett, som sagt lätt komiskt, problem ;)
Shortsen har suttit bra men när jag provar olika löpartights så hasar gärna tightsen ner. Har helt enkelt fortfarande mer mage än midja.
Lösningen har varit en löparväst där jag kunnat knyta resårsnöret från tightsen i västen midjeband. Lösningen med västen är dock rätt osmidig (och varm).

Så två frågor och önskningar om tips!
1) Jag tänker att det, istället för västen, skulle kunna fungera med en löpartröja/jacka med dragsko och fästa tightsens resårknut i den. Gillar också resår på jackan/tröjan överlag och behöver höstkläder för löpning/vandring. Så är det någon som har några tips på en skön jacka/tröja med dragsko/resår på det sättet i midjan? Då tar jag gärna emot tips :)

2) Är det någon som har andra tips tar jag tacksamt emot. Finns det tights som är bättre för de med mer "mage" som passar bättre, Använder jag tightsen fel på något sätt? (om man kan det)

Tacksam för alla tips! Vill gärna fortsätta min resa mot nya löparmål, men ägna mindre fokus åt att rycka upp tightsen och mer fokus på löpningen och naturen :)
Ingrid Bergh
1956 • Pixbo
#2
31 augusti 2025 kl 12:19 Redigerad 31 augusti 2025 kl 12:19
2 Gilla
1973 • Mjölby
#3
31 augusti 2025 kl 13:51 Redigerad 31 augusti 2025 kl 13:51
2 Gilla
Tack för tips. Faktiskt inte ens tänkt på hängslen, mest för jag tänker att vanliga hängslen rimligen borde "skava" lite om man springer längre stunder. Men med tanke på hur bälten/skärp utvecklats med material m.m. för outdoor/friluftsliv så kanske det finns bättre varianter på hängslen med. Bra tips, får kollas upp.

Har funderat på cykelbyxor, det finns ju de med ganska lite vaddering. Men de har ju lite annan passform med sömmar etc som är anpassat för cykel.

Triathlondräkt eller något i den stilen har jag tänkt på, men är totalt okunnig. Hur fungerar de t.ex. höst/vintertid? Även om de är anpassade för årstid, hur varm/sval blir en sådan?

Tack för tips! Jag får kolla vidare lite på dem och se vad det kan ge :)
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons