annons
Löpning Träning 50 inlägg 45477 visningar
#1
HF Löfgren
1968 • Malmö
12 augusti 2019 - 14:32 Redigerad 12 augusti 2019 - 14:34

Problem med slem i halsen vid löpträning

Jag har problem med segt slem i halsen när jag springer. Problemen ökar ju mer jag anstränger mig och om jag t ex springer intervaller så utlöses kräkreflexen väldigt ofta och jag får ibland stanna och hulka. Jag har kommit igång med min löpträning i feb-mar efter ett långt uppehåll men känner igen symtomen från 2013 när jag också återupptog löpträningen efter ett längre uppehåll. Den gången kunde jag "träna bort" problemen och slemmet försvann efter hand. Kanske försvinner det även denna gång men jag undrar om någon har testat något slemlösande preparat med gott resultat? Vill generellt sett undvika att använda läkemedel i onödan men detta problem håller verkligen på att ta bort glädjen från löpningen. Hoppas därför att någon har något bra tips.

Förtydligar också att jag inte har några som helst problem med andningen eller andra astmaliknande symtom.
Gilla
#41
1983 • Fullersta
6 februari 2021 kl 10:53
Så,
Jag skulle kunna tippa på att mitt problem beror på ökad salivutsöndring vid ökad ansträngning, i kombination med att jag andas in och ut genom munnen.
Gilla
#42
Bengt Wahlström
1967 • Skogås
6 februari 2021 kl 13:40
#40 Låter som en rimlig förklaring. Har liknande problem. I lugnt tempo är det oftast inga problem, men ökad ansträngning blir det jobbigare. Köpte hem lite piller, provar kanske nästa tyngre pass.
Gilla
#43
1983 • Fullersta
7 februari 2021 kl 10:44
Jag funderade på hur ett piller som hamnar i magen kan motverka saliv och slembildning.
Jag tror enda lösningen är att skölja munnen med vatten hela tiden.
Vatten som jag aldrig har med.
Jag dricker ju efter.
(Jag löper så lätt som möjligt)
Gilla
#44
7 februari 2021 kl 16:56
Detta inlägg har raderats
#45
Martin
1988 • Stockholm
15 februari 2021 kl 21:08
Har problem med slem men främst vid kyligare väder, skulle tro att det är astmarelaterat (hade konstaterad astma som yngre).

Provade att köpa hem lite Alleryn och jag tycker det funkar, bäst effekt med två tabletter innan träning, en typ tre timmar innan och en halvtimme innan.

Känns mer som att de vidgar rören på mig än att de tunnar ut slemmet, tycker nästintill att näsan ”känns större” redan innan jag går ut och springer.

Stort tack för tipset! Även om de är lite dyra att användas varje dag, så lyxar jag i alla fall till det på långpassen.
Gilla
annons
#46
1966 • Umeå
26 februari 2021 kl 13:02
Nu har jag testat Allmyn vid sex tillfällen och jag är försiktigt positiv. Tagit en kapsel en timma innan intervallpass och jag har haft klart mindre besvär med krax och slem i halsen.
1Gilla
#47
Gustaf Westerholm
1962 • Bromma
21 februari 2022 kl 09:34
Blev intresserad av den här tråden, jag har haft besvär med slem i 10år och nu nästan motvilligt förlikat mig med det. Jag får mycket slem och saliv när jag springer och spottar så gott som hela tiden för att bli av med överskott. Ju mer belastningen eller tiden ute ökar så blir slemmet segare och jag behöver harkla och rossla upp det. Ofta slutar det med att jag får hulka eller kräkas för att att rensa rören. Både spottandet och såklart hulkandet tar mycket kraft och irriterar. En spaning är att det är torra slemhinnor. Andas jag med näsa så har jag mindre besvär, men då blir ju å andra sidan inte belastningen så hög så det kanske är självuppfyllande. Springer jag på kvällen och inte har druckit så mycket under dagen kan jag märka en skillnad. Nyfiken på fler som har erfarenheter av Allmyn.
Gilla
#48
1974 • Stockholm
21 februari 2022 kl 13:04
SvD skrev om slem nyss. Möjligen är artikeln låst
https://www.svd.se/darfor-har-skidakarna-slem-kring-munnen
Gilla
#49
1974 • Mölndal
21 februari 2022 kl 20:27
Tyvärr var artikeln låst.
Gilla
#50
Hasse S
1953 • Munkedal
21 februari 2022 kl 23:16
Problem med slem i halsen är jobbigt. Själv har jag haft det i många år.

Numera försöker jag andas in genom munnen och ut genom näsan. Då blir besvären mycket, mycket mindre. Men det är lite jobbigt, nu när det är kallt. Och "alla" säjer att man ska andas in genom näsan och ut genom munnen, för det är bättre.

Ska ta mej till vårdcentralen och se om dom kan hjälpa mej.
Gilla
annons
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons