17 april 2012 - 21:22
Faktiskt så kan det vara skadligt med tidiga morgonpass! Eller åtminstone inte gynnsammt eller effektfullt. Vår dygnsrytm är väldigt inpräntad och svår att ändra på, och mellan ungefär kl 3-5 har vi vår största "dipp" i vår dygnscykel, med låg aktivitet och sänkt kroppstemp. Vi är verkligen inte gjorde för att träna då, undantaget utpräglade morgonmänniskor som kan ha en lite förskjuten dygnsrytm. Bästa tiden att träna är istället eftermiddagen, då var kroppstemp går upp och vi är vakna och aktiva.
Detta forskningsområde kallas kronobiologi och en forskare som skrivit en del om detta (och lärt mig ovanstående) heter Maria Lennernäs. Googla på henne för mer info!
(men säkert skiljer det sig mellan olika människor såklart. Mår man bra av och får resultat av träning om man tränar kl 5 så fine!)