annons
Löpning Skador & Rehab 10 inlägg 442 visningar
#1
1973 • Askim
29 juli 2026 - 12:54

Löpning efter blodproppar

Efter smärta och ömhet i vaden sökte jag vård igår och det visade sig att jag har en blodpropp. I samtal med läkaren nämnde jag att min puls under löpning förra veckan var betydligt högre jämfört med motsvarande pass för några veckor sedan. Det blev lungröntgen och då hittades två proppar i lungorna. När vi diskuterade löpning sa läkaren att jag inte ska löpträna på några veckor men gärna motionera utan hög puls.
Jag undrar om det finns någon som har erfarenhet av löpning efter blodproppar och vad det har inneburit träningsmässigt?
Det ska nämnas att jag springer för att må bra, ca 30 km i veckan.
Tacksam för input.

1Gilla
#2
Ingrid Bergh
1956 • Pixbo
29 juli 2026 kl 15:09
Har ingen egen erfarenhet av blodproppar, men vet att det kan utveckla sig till allvarliga saker. Startade de ingen utredning vad som orsakade blodpropparna?
Gilla
#3
Mikael Lipschütz
1974 • Mölndal
29 juli 2026 kl 16:40
Har inte haft blodpropp men tromboflebit 2017. Så här skrev jag i dagboken då.

Löpningen då? Vad jag förstod var det endast hur mycket smärta jag kan utstå. Inga medicinska hinder skulle finnas.

Har tyvärr inte fått svar på blodprovet som jag blev lovad. Får åka förbi akuten imorgon för ett besked så jag kan påbörja behandlingen.
Gilla
30 juli 2026 kl 09:56
Inte mer utredning än prover och samtal men i mitt fall är orsaken troligen familjär. Jag får nu blodförtunnande och ska på återbesök så jag känner mig trygg i sjukvårdens händer.
Gilla
30 juli 2026 kl 10:06
Mikael: kommer du ihåg hur lång tid det tog innan du kunde springa utan smärta?
Gilla
annons
#6
Mikael Lipschütz
1974 • Mölndal
30 juli 2026 kl 14:52
Det gick ganska fort. Tror det var 2 veckor. Svullnaden gick ner ganska omgående och det var spänt första veckan efter undersöknkngen och jag fick salva att smörja på. Som tur var hade jag inga djupa blodproppar.
Nu har jag ett besök inbokat på VC i mitten av augusti för en första bedömning att göra något mina fula åderbråck på framför allt höger ben
Gilla
#7
1955 • Uppsala och Malaga
30 juli 2026 kl 22:06
Gilla
#8
1971 • Nykvarn
31 juli 2026 kl 11:06
Jag noterar att Bo Engwall gjort entré på forumet igen, efter flera års frånvaro. Dessvärre inte denna gång för att diskutera träning utan för att sprida konspirationsteorier och desinformation knutna till Covid och vacciner, något du verkat ägna dig åt under flera års tid. Vänligen låt jogg.se vara en sida som fortsatt är befriad från konspirationsteorier och "alternativa fakta". Det finns gott om forum på internet där du och dina gelikar kan diskutera vad ni tror på och låt oss vara ifred och diskutera löpträning på sidan.

Och nej, jag tänker varken diskutera eller debattera sakfrågan med dig så besvära dig inte med att skriva mer tack.
4Gilla
#9
1955 • Uppsala och Malaga
31 juli 2026 kl 11:09
Tack så jättemycket Staffan Dahlgren :-)
Gilla
#10
1955 • Uppsala och Malaga
31 juli 2026 kl 11:12
Mitt namn är Bo Engwall von Schéele.
Gilla
annons
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons