Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Gemenskap
Gemenskap start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
annons
Föregående pass
Träningsdagbok
Nästa pass
Mikael Lipschütz
1974 • Mölndal
4* 2 km (Kärntröskel) - Säröleden - Mölndal
Onsdag 18 augusti 2021 12:33
Löpning - Tempo
Verktyg
Kopiera passet
Radera passet
Exportera som GPX-fil
Skapa runda av passet
Funktionen är bara tillgänglig för stjärnmedlemmar.
Läs mer här »
Jämför passet med liknande
Beräkna tider i Löparkalkylatorn
Kopiera till
*
*
*
*
Kopiera extra data
Funktionen är bara tillgänglig för
stjärnmedlemmar
.
Läs mer här »
Som standard kopieras passets namn, träningsform/
typ, distans, tid och snittfart. Stjärnmedlemmar kan kopiera samtliga fält och diagram.
Läs mer om stjärnmedlemskap
Kopiera
Avbryt
Vill du radera detta träningspass?
Ja, radera passet
Nej, avbryt
7.14/6.58/7.02/7.05
Kärntröskel är ett begrepp som myntats när vi kört med Hälle Utvecklingsgrupp. Passet på torsdagar ska gå i tröskelfart men då tupparna fäktas går passen för snabbt. Samma idag även fast jag körde själv.
Höll på att kasta upp lunchen när det var ca 550 meter kvar på tredje repetitionen. Lyckades hålla det inne. Fick förlängd vila.
Avslutande 2 km inne på Åby IP. Springer sämre på bana än platt asfalt. That´s a fact
Vet inte varför jag har sån sjuk ångest inför passen och att jag ska hålla 3.40 - 3-45 fart. Formen är så pass god att jag gör det med marginal men ändå denna vånda!!? Varför?
14,01
km
Distans
1:00:57
Tid
4:21
min/km
Snitt
172
Stegfrekvens
20
meter
Total stigning (klocka)
Skor
Brooks Hyperion Tempo
Total distans:
59:06:34
804 km
Gillas av
Anton Wilson
,
Peter Helmroth
och
Bergan
Träningspass från
Kommentarer
Mycket fint pass, men trist med den ångestladdade känslan.
Magnus Sjöberg | 18 augusti 2021
Det är min prestationsångest. Att alla pass ska gå bra inkl. tävlingar. Det är påfrestande
Mikael Lipschütz
| 18 augusti 2021
Förstår att det är påfrestande. Har det alltid varit likadant, eller har det förändrats med åren? Du är så erfaren och duktig att man tycker att det borde släppa lite med tiden, men de tär förstås lätt att säga.
Jag tror ganska få egentligen älskar att tävla, tror de flesta känner olika mycket ångest och oro inför det.
Magnus Sjöberg | 19 augusti 2021
Jättefint pass men märkligt och lite trist om det ska bli "tuppfäktning" på TRÄNING mellan erfarna löpare i samma klubb? Tvärtom skulle mman ju helst då hjälpas åt och hålla ungefär rätt fart så syftet med passet upprätthålls. När jag tränar med Enhörna är jag bland de snabbare/snabbaste och så finns det några som är klart snabbare och det brukar bli rätt tydliga "klungor" utifrån det, där vi håller farten på rätt nivå.
Staffan Dahlgren
| 19 augusti 2021
Visst är det så. Tänkte om det är så att Hälle är en anrik klubb och man är mer Hälle ju bättre man är?! Fast på din beskrivning är Enhörna också en klubb med anor.
Mikael Lipschütz
| 19 augusti 2021
Min pappa var alltid på mig efter varje hockeyträning. Gör si. Gör så. Varför gjorde du inte så. Varför gjorde du inte si? När det var tyst, ytterst sällan, hade man spelat bra på träning/match.
Man skulle ge allt. Varje träning skulle vara en tävling. Var man inte där för att ge sitt yttersta kunde man lika gärna stanna hemma. I grund och botten ville han nog väl men det kom ut så himla fel.
Sedan många år tillbaka har vi rett ut det här. Tyvärr sitter spåren kvar trots att man är 47 år. :)
Mikael Lipschütz
| 19 augusti 2021
Ah, förstår. Kan såklart vara tufft att hantera. Jag försöker alltid peppa mina barn när de idrottar och bara fokusera på vad de gör bra och deras egen upplevelse/hur det kändes istället för att anmärka på vad de kunde gjort bättre men det är lätt hänt ändå att de tar saker som kritik ibland.
Staffan Dahlgren
| 20 augusti 2021
annons