Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Gemenskap
Gemenskap start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
annons
Föregående pass
Träningsdagbok
Nästa pass
Kalle Kula
Svealand
120 min stationär distans A1 (65%, TRIMP=120,4)
Måndag 17 mars 2025 18:39
Spinning/Trainer - Distans
Verktyg
Kopiera passet
Radera passet
Exportera som GPX-fil
Skapa runda av passet
Funktionen är bara tillgänglig för stjärnmedlemmar.
Läs mer här »
Jämför passet med liknande
Kopiera till
*
*
*
*
Kopiera extra data
Funktionen är bara tillgänglig för
stjärnmedlemmar
.
Läs mer här »
Som standard kopieras passets namn, träningsform/
typ, distans, tid och snittfart. Stjärnmedlemmar kan kopiera samtliga fält och diagram.
Läs mer om stjärnmedlemskap
Kopiera
Avbryt
Vill du radera detta träningspass?
Ja, radera passet
Nej, avbryt
Jag kände mig riktigt trög och omotiverad i dag, sannolikt pga. en dålig natt då jag bara fick ca. 3 tim. sömn. Jag kunde inte förmå mig att ta mig ut och cykla i dag. Jag hade planerat att köra ett intervallpass i A3-.
Framåt kvällen tänkte jag att jag åtminstone ska köra ett A1-pass på den stationära cykeln ca. 90 minuter. Sen satte jag målet att köra ihop till 110 TRIMP. När jag sen väl satt på cykeln och såg att jag ändå skulle behöva cykla 116 minuter för att få ihop till 110 TRIMP med snittpulsen 108 BPM, så tänkte jag att jag lika gärna kunde se till att det blev ett 2-timmarspass.
Inga problem att orka rent fysiskt, bara att det är så jäkla tråkigt att cykla på den stationära cykeln och jag får ont i röven av att jag är tvungen att sitta hela tiden.
Pulsen gick ned mot slutet, så energin började väl tryta så smått. Jag drack bara vatten under passet, men jag hade laddat på rätt bra med energi tidigare under dagen, då jag haft matcravings.
Jag kollade ännu ett avsnitt från inomhus-EM i Nederländerna under passet.
1123 kcal brända enl. pulsklockan. Baserat på 88 kg. Morgonvikt 88,0 kg.
Cykeldator
--------------
63,76 km (fiktiva)
2353 kcal
Data ovan ger 31,88 km/h. 90 RPM på cykeldatorn motsvarar 33,6 km/h, så jag har i snitt hållit 90*31,88/33,6=85 RPM
Jag körde på nivå 9, vilket motsvarar 256 W @ 90 RPM. Med 85 RPM ger det ca. 256*85/90=243 W i snitt.
2:00:17
Tid
108
Snittpuls
123
Maxpuls
85
Kadens
243
watt
Effekt
Cykel
Motionscykel stationär
Total distans:
58:18:14
0 km
Gillas av
Torbjörn Westman
annons