annons
1963 • hunnebostrand

marathonreflektion

Måndag 9 december 2013 19:00

Löpning - Distans
VerktygKopiera passetRadera passet
Kopiera extra data
Vill du radera detta träningspass?
När jag nu för första gången löpt en tävling utan tidskrav (tiden står absolut inte i proportion till min kapasitet) har jag funderat på om det omvända är roligare alltså SPRINTt.Har lite funderingar till att delta i 200 m samt 1000 m i veteran dm den 18 jan bara för att kolla vilket jag faktiskt tycker är roligast
långdistans alt sprint vilket jag inte heller tävlat i sen skolåldern
5,8 km
Distans

Gilla passet

Kommentarer

Per M - 9 december 2013
En god idé Ove! Då blir vi åtminstone 2 i M50-klassen!
Själv tycker jag 200 m är den optimala distansen: Ingen taktik, man tar i allt vad man har från start, när mjölksyran börjar komma efter 150 m vet man att man bara har 50 meter kvar, vilket är ganska överkomligt :-)

Instämmer i din reflektion om att tiden på Luciamarathon inte står i proportion till din kapacitet. Du ligger närmare 3 timmar än 3:30, enligt mig!
ove jacobsson - 10 december 2013
ja hoppas vi syns jag skall försöka om inget kommer imellan försöker även få med mig dottern som gillar att träna men inte att tävla
annons