annons
1967 • Torslanda

Standard Chartered Hong Kong Marathon - Hong Kong

Söndag 25 januari 2015 06:40

Löpning - Tävling
Verktyg Kopiera passet Radera passet
Kopiera extra data
Vill du radera detta träningspass?
Detta var kul. Började stressigt då flyget som vanligt var försenat till Hong Kong så det blev ont om tid att fixa nummerlapp. Hann med dock. Direkt i säng och klockan på väckning 3 på morgonen för frukost och sedan iväg vid 5 till starten. Hittade två härliga Jogg.se kamrater på startlinjen. Helt andra tidsplaner än mig:-) ca 18 grader grader varmt vid start och start i uppförsbacke. Det blev dock mycket mer av den varan under hela loppet ca 1300 meter höjdökning och lika mycket minskning. Tog det lungt och höll jämn 5 fart vilket kändes riktigt bra. I princip ingen publik på grund av tiden och att vi mest sprang på broar och i tunnlar första delen. Rätt fint tycker jag själv dock så gillade det. På slutet kom vi in mot staden och då hade vi redan kommit ikapp de som startade en halvtimme före vår grupp. Dessutom kom alla som gick/joggade halv maran in på samma rätt smala gata så nu gick farten ner rejält. Att springa mellan dem tog mycket kraft och ofta fick man stanna och tvinga sig igenom. För många som bara gick och hela kompisgäng på bredd. Tappade lusten lite där och där försvann mina möjligheter till sub 3:30. Väl inne i Hong Kong var det rätt kul tycker jag med lite kringelikrokar runt om och en hel del publik. På det hela stora ett roligt lopp som jag nog kommer köra igen. Allt funkade rätt ok genongående. Efter mål löpning hem för dush och checka ut. Sedan en lite mjölk och en Mc donalds och så ut till flyget. Är nu hemma i shanghai för att packa och i morgon bitti drar jag vidare till Tokyo för jobb. Som det känns nu i benenkan det nog bli ett litet pass morgon. Ännu ett tecken på att jag inte körde så hårt som jag borde. Man lär sig dock.

Lite data för framtida jämförelser:

Tränings effekt 5.0
Minsta höjd -20 meter
Högsta höjd 91 meter
Medel kandens 173 steg / minut
Vertikal rörelse 8,9 cm
medeltid för markkontakt 257 ms
medelsteglängd 1,13
Vo2Max = 51
Garmin tycker nu att jag borde springit på 3:15:-)
42,85 km
Distans
3:36:55
Tid
5:04 min/km
Snitt
165
Snittpuls
175
Maxpuls
Skor
Adidas Adizero adios boost
Total distans: 
221:07:50
2430 km
Kompisar på passet

Kommentarer

Bra jobbat, trist att det blev så trångt. Hoppas vi ses i Tokyo!
Erik "Tricky" Fries | 26 januari 2015
Tackar. Jag kommer vara veckan innan i tokyo för jobb och springa friendship run dagen innan. Vi blir ju ett antal svenskar så kanske försöka ses någonstans innan eller efter. Jag brukar köra hard rock cafe på lördagskvällar här:-)
Mathias Johansson | 26 januari 2015
Bra genomfört lopp. Synd att du blev bromsad för tidigare startgruppen samt halvmaran. Jag hade samma problem tyvärr även om jag kanske inte tappade så mycket tid just då men det tog på krafterna att kryssa fram och tränga sig. Om du får vara frisk fram till Tokyo så tror jag du klarar under 3.30.
Henric Höglind | 31 januari 2015

Puls

annons