annons
Löpning Skador & Rehab 5 inlägg 1516 visningar

krampkänningar baksida lår

Adam Eriksson
1994 • Kinna
#1
17 mars 2010 - 16:16
Gilla
Hej!
Jag har ofta problem med kramp i baksida lår.
Jag spelar fotboll och om jag haft ett hårt pass och ska träna igen dagen efter så brukar jag få känningar i baksida lår,krampkänningar.
Vad beroor detta på?
Är mina baksidor för dåligt tränade isåfall tacksam för tips för övningar.
1962 • Torslanda
#2
17 mars 2010 kl 17:41
Gilla
Jäpp, dåligt tränad är det. Sedan kan du ha en springstil/rörelsemönster som gör att du belastar baksida lår mer. Även om du ej joggar ned så kan det bli så.
När jag gick över till framfotalöpning så fick jag mycket mer känningar i baksida lår än tidigare.
Nu tränar jag baksida lår ganska mycket.
Spinning är bra.
Squats. Alltså knäböj, MEN jätteviktigt är att knäna INTE är framför tårna i maxböj. Du skall alltså sätta dig snarare än böja på knäna om du förstår. Stå på hälarna både upp och ned.
Hälkickar. Sparka dig själv i rumpan med hälarna
Utfallsteg. Ett ben fram ett långtbak. Böj dig tills frambenet är 90 grader. Bakbenet skall nästan ned i golvet. Främre benet skall du stå på hälen.
Gör gärna Squats och utfallsteg med skivstång...
Tänk på att stretcha ut muskeln efteråt. En lång 30 sekundare räcker ...

Jogga ned efter passet oxå. Gör det så du återhämtar dig snabbare och käka gärna lite proteiner helst inom 30 min efter passet. Om du käkar inom 30 min säger de att du är återhämtad inom 24 h. Utan tar det upp till 96 h.

Lycka till
1991 • Oskarshamn
#3
17 mars 2010 kl 18:04 Redigerad 17 mars 2010 kl 19:21
Gilla
Robert du lade inte märke till åldern? Född 1994 tycker jag ska köra de övningarna du säger men icke med skivstång, det måste vara på gränsen till för tidigt..

Sen tycker jag att du Adam ska kolla hur det är med rörligheten på din baksida av låret. Kan du stå med raka ben, luta dig framåt och nå till golvet? Om inte så är det nog läge att börja köra lite rörlighetsträning. Hur eller hur tycker jag att du ska vara väldigt noga med att stretcha baksidan efter träning.

Mer generellt så är ofta kramp ett tecken på vätske- och/eller saltbrist då man har svettats ut väldigt mycket under träningen. Se till att få i dig vatten före/under/efter träningen. Man gör av med mycket vätska. Salt bör du få i dig tillräckligt genom födan men det finns även särskild sportdryck som innehåller en viss del salt för att tillgodose kroppens behov.

Hoppas att något av detta kan hjälpa dig! Lycka till!
/Carl
1962 • Torslanda
#4
18 mars 2010 kl 09:28
Gilla
Oj, jag räknade fel där...
Ja carl har rätt. Strunta i skivstången
1991 • Oskarshamn
#5
19 mars 2010 kl 02:33
Gilla
Bra då är vi överens Robert ;-)
Vänta du med all typ av styrketräning med vikter i 1-2 år till, man klarar sig väldigt bra med den egna kroppen som belastning. :-)
/Carl
annons
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons