annons
Löpning Övrigt 56 inlägg 6352 visningar
#1
Christian Burefalk
1974 • Älta
4 juni 2008 - 10:41

Tyngsta banan

Hej, Är det någon som vet vilken 5-km el 10-km slinga, som rankas som den tuffaste terängbanan i stockholmstrakten.

Den tyngsta jag vet/eller har sprungit är i Hellasgården 5-km gul bana.
Tar gärna del av tuffa baner ut i landet också, semestertider är lju på gång.

obs! gillar Hemska brutala stigningar.
Gilla
#41
1974 • Lund
3 maj 2009 kl 21:30
Kanske inte tyngsta men tung (enligt mina mått) är
Helvede i Nord http://www.nordtrim.dk/

Man springer i sandskog så det är mjuk sand och backigt samtidigt.

Man når det lätt med tåg från skåne.

Här är höjdkurvan http://www.zingo.org/running/logs/2009-04-13_11-01-Helvedet_i_Nord.png
Gilla
#42
Gustaf Hermansson
1972 • ÅKERSBERGA
4 maj 2009 kl 08:21
Ny länk till spårkarta Rinkebyskogen Enebyberg, den gamla tycks vara trasig: http://www.danderyd.se/upload/1050/Spårkarta%20Rinkebyskogen%202006.pdf
Gilla
#43
1977 • Vällingby
7 maj 2009 kl 22:58
Jag tycker att Grimsta spåret är gymt jobbigt, tunga backar som känns som väggar

/Pelle
Gilla
#44
1971 • Sorunda
8 maj 2009 kl 16:10
Jag tappade bort dom gula markeringarna vid Rudan (Haninge) och kan meddela att de delar av mountainbikespåret som jag sprang istället var relativt backiga...
Jag tror jag ska testa hela nån gång när jag vill springa långpass i skog/grusväg/berghäll tror det var 17,4 km totalt. Jag klev dock av betydligt tidigare än så.
Gilla
#45
1976 • Vällingby
14 december 2009 kl 21:53
Jag tänkte träna efter 3,5tim gruppens schema inför marathon 2010. Men jag älskar verkligen att springa Ursvik Extrem 15k.
Nu till frågan!
Om jag ska byta ut ett pass iveckan till terräng i Ursvik, vilket pass ska jag byta ut?? Distans/tempa eller fartlek/backe?

/Ola
Gilla
annons
#46
Emil Westin
1991 • Linköping
14 december 2009 kl 22:31
vad är det tyngsta spåret i Linköping?
Gilla
#47
Oldboy
1952 • Danderyd
14 december 2009 kl 22:58
Ola, visserligen är det mer fart i distanspassen i årets program men om du orkar tycker jag du byter ut vilket pass som helst som det står "Lugn distans" eller motsvarande på. Utom när de passen börjar bli ca 22 km och längre för distansen har man användning för inför marathon. Kuperat motsvarar annars mest fartlek.
Gilla
#48
1976 • Vällingby
15 december 2009 kl 08:31
Tack Oldboy för svaret!
Det jag blir lite fundersam över är att när jag springer i Ursvik har jag väldigt hög snittpuls.
Distanspassen ska väl springas i lung fart, kanske lite väl lugn fart ibland kanske.

Gilla
#49
Stefan Ericsson
1969 • Linköping
15 december 2009 kl 08:55
Erik, det enkla svaret är att inte finns några rejält tunga spår i Linköping. Åbysäcken i Hackefors där skidklubben håller till är det jobbigaste jag testat. Men det är mest knixigt. Om jag förstått det rätt så ska Olstorp i Ljungsbro vara slitigt men det har jag inte testat. Jag är heller ingen spårfantast så jag är nog fel person att svara...
Gilla
#50
Oldboy
1952 • Danderyd
15 december 2009 kl 18:45
Ola, det gör inget om man tar i, bara man är pigg till nästa pass av krävande slag! Själv struntar jag i pulsen, men en bra mätare på "lugn fart" är att man kan prata ganska obehindrat med en medlöpare. Har man ingen får man simulera :-)
Nu när snön har kommit får du väl prova att springa på lite gångvägar i stället för att förstöra skidspår, det finns ju långa gång- och cykelvägar runt Ursvik-Kista osv. Då slipper du en massa backar som lätt får upp pulsen.
Gilla
annons
#51
Martin Agronius
1977 • Kiruna
21 juli 2011 kl 19:54
Lyfter en gamal tråd.

Vill man ha det riktigt backigt så är World Cupspåret i Kiruna ett hett tips. Det lutar inte som i Arvidsjaur bara uppför utan här lutar det åt alla d---la håll, gärna samtidigt. Som många motionsspår norröver så är det lagt som längdskidspår vilket märks på brant uppför, brant nerför, tvära kurvor, rullgrus, smältvattenfåror och allt annat elände som spårläggarna kunde hitta på. När det inte var nog brant så lade spårläggaren in en bro och en loop så att man kan ta värsta backen igen om man vill. Tyvärr en smula svrnavigerat om sommaren dock. På Kiruna kommuns spårkarta är det utmärkt som medelhårt.....tja på skidor kanske, om man kör världcupen kanske.
Gilla
#52
1972 • Halmstad
22 juli 2011 kl 13:54
En runda som jag provade var den i Kullaberg, tror jag sprang samma som tävlingen "Kullamannen" gjorde. Sjukt jobbig och tekniskt krävande med massor av backar.
Kan dock rekommenderas då man får en naturupplevelse utan dess like därute på Kullaberg :) och träningsvärken dagen efter var inte att leka med :)
Gilla
#53
1967 • Sollentuna
16 augusti 2011 kl 20:58
Tyngsta banan är absolut upp till Åreskutans topp och ner igen. Träningsvärken i låren känns :)
Gilla
#54
Niklas Boman
1978 • Karlskrona
16 augusti 2011 kl 22:11
Tyngsta banan...?
Ca ett halvkilo tippar jag på... ;-)
Gilla
#55
Mr. B
1963 • Hemma
16 augusti 2011 kl 22:45
Om man går utanför Sveriges gränser så är det här lilla tvåkilometersloppet rätt hårt: http://www.youtube.com/watch?v=uVRNjlEY8GI&NR=1
Gilla
annons
#56
1960 • Borlänge
18 augusti 2011 kl 10:37
Skåla 1848 meter rett opp var rätt tung! 8,2 km på strax under 2 timmar. Min fru bloggar om vårt lopp som gick i helgen: http://trainingchamp.blogspot.com
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons