annons
Löpning Träning 28 inlägg 5297 visningar
#1
Bertil Örjestad
2008 • Umeå
14 september 2011 - 09:08

Hjälp............

Har varit eller är inte riktigt frisk. Det hela började med typ magsjuka för 2-3 veckor sedan. I samband med detta så hade jag stora urinmängder. Kände mig piggare efter några dagar. Märkte dock att vid löpning så lade kroppen av då jag ökade tempot! Märkligt tycker jag men man är väl ur form? Kanske något med min astma eller allergi?

Helt plötsligt blev urinen brunfärgad och stora mängder. Provtagningarna visade bl.a väldigt låg puls. Jag hade 42 i puls samt att det slog lite oregelbundet! Utredning är igångsatt och jag berättade att när jag ökar takten i löpningen och håller ett tempo som jag borde klara av så liksom lägger kroppen av. Väntar på tid hos kardeolog och enligt läkaren så skulle hon skynda på mitt ärende. Den låga pulsen och de stora urinmängderna kan mkt väl ha ett samband. Det verkar vara något som hindrar pulsen att slå, vad? Visserligen tränar jag och har en bra fysik men jag borde inte ha 42 i puls mitt på dagen enligt läkaren. ”Har du haft känningar i hjärtat förut”, frågade hon. Ja jag var på vårdcentralen en gång med ont i bröstet efter en ansträngning men då sa en läkare att jag hade ångest och var stressad. Det tyckte jag inte riktigt stämde men jag litade ju på läkaren. Kan man göra sådan bedömning av att bara se en patient?! Denna berättelse fick den nuvarande läkaren att reagera.

Jag är sjukskriven vilket inte känns så speciellt kul. Jag kan inte löpträna förrän allt är över men jag får ta promenader. Läkaren sa ”du ska inte anstränga dig maximalt”. Jag hoppas att snabbt komma till rätta med detta så att man kan träna och börja jobba.

Vad gör man? Hur mkt tappar jag om det nu blir uppehåll på 2-3 veckor? Hur gör jag på omstarten? Någon som haft liknande?
Gilla
#2
1966 • Holmsund
14 september 2011 kl 09:56
Nej men vid din ringa ålder 3-4år! så låter det inte bra jag har bara upplevt något liknande en gång, jag tankade för mycket vatten före en tävling, Då jag på natten före skulle kissa svimmade jag. Det blev en ambulans färd till akuten fick där veta att det var vagusnerven( shttp://www.arytmia.se/site/page/vasovagal-synkope)som vaknade till och gav denna symtom låg då på 38 i puls
vov vov
Gilla
#3
Bertil Örjestad
2008 • Umeå
14 september 2011 kl 10:28
dricker inte för mkt vatten
Gilla
#4
1969 • Stockholm
14 september 2011 kl 10:59
Mörk urin och stor mängd är väldigt sällan sammankopplade, att urinen blir mörkare beror oftast på uttorkning och då är mängden betydligt mindre än normalt, eller leverskada och då är mängden oftast helt normal. I samband med magsjuka uppträder förstås mörk urin av den första anledningen. Har du koll på din normala vilopuls? 42 är lågt, men inte otroligt. Vad sa läkaren att sambandet låg puls <-> stora urinmängder kunde vara? Att du kan ge dig ut och springa tycker jag du ska se som ett gott tecken, men jag skulle fokusera på att reda ut vad det kan vara innan jag funderar på tappad träning om jag var du, tappet tar du igen fortare än du tror då du kommit i form igen!
Gilla
#5
1952 • Varberg
14 september 2011 kl 11:06
När är du född - inte 2008 väl? ;-)
Symptomen från njurar/urinvägar får en att tänka lite på nephropatia endemica (sorkfeber). Man kan tänka sig att du haft en mild variant och att du nu lider av efterverkningarna. Hursomhelst ska det förstås utredas ordentligt och den långsamma pulsen är ju knepig om den är nytillkommen och då behöver man förstås titta på hjärtat specifikt.
Gilla
annons
#6
Bertil Örjestad
2008 • Umeå
14 september 2011 kl 11:24
Thomas: Läkaren har skickat en remiss till kardeologen. När jag höjer tempot på en lättare promenad så orkar inte kroppen.............
Gilla
#7
Pär M
1969 • Umeå
14 september 2011 kl 13:02
@ bertil ändra dit födelseår.

hur ser dina ögon ut??
jag har varit inlagd men är hemma nu.
men var på neurlogen (men mitt hjärta är väl kollat åxxå)
Gilla
#8
Bertil Örjestad
2008 • Umeå
14 september 2011 kl 13:09
ögonen e bruna....... :)
Gilla
#9
Pär M
1969 • Umeå
14 september 2011 kl 15:38
tänkte på pupiller:-)
och ögon lock (ser dom lika stora ut???)
Gilla
#10
Bertil Örjestad
2008 • Umeå
14 september 2011 kl 18:24
Pär: Är du läkare? Nja pupillerna är nog normala och ögonlocken med.
Gilla
annons
#11
Pär M
1969 • Umeå
14 september 2011 kl 20:10
nja "läkarna" har just släppt hem mig från lassa (legat inlagd)
legat på strokecenter här i Umeå.
och jag har olika pupiler och ögonlock.
Gilla
#12
Bertil Örjestad
2008 • Umeå
14 september 2011 kl 21:51
Pär: Hoppas du kryar på dig, e du återställd?
Gilla
#13
Pär M
1969 • Umeå
14 september 2011 kl 22:22
@bertil: får hoppas jag blir återställd.

det är det här jag funderar på om jag ska blogga om vägen tibax...
10% får iaf aldrig göra det :-(

vill norran ha en sjuklig bloggare ((som kanske inte orkar skriva nått visaa dar))
Gilla
#14
Bertil Örjestad
2008 • Umeå
14 september 2011 kl 22:44
blogga på VK annars där får alla blogga o du kommer igång enkelt med en blogg där.
Gilla
#15
Bertil Örjestad
2008 • Umeå
22 september 2011 kl 22:55
Fortfarande sjukskriven. Får bara ta promenader.
Gilla
annons
#16
Pär M
1969 • Umeå
23 september 2011 kl 09:35
fått träffa nån läkare då?? (på kardeologen altså)

och jag är åxxå sjukskriven
(pat skall vila och ej anstränga sig.)

sen står det massa mer åxxå bara depp saker.
Gilla
#17
Bertil Örjestad
2008 • Umeå
23 september 2011 kl 10:31
Har fått brev om att jag blir kallad inom 3 månader!!!!!!!!!!!!!!!!! VAr till medicinläkare igår angående lite prover kring binjurarna etc.
Får inte anstränga mig maximalt, sa han.
Gilla
#18
Bertil Örjestad
2008 • Umeå
8 oktober 2011 kl 10:36
Gjort arbets-ekg samt nu haft en långtids-ekg mätare på kroppen. Sjukskriven 2 veckor till. Jag har inte tagit ett löpsteg sedan den 6 september.
Gilla
#19
Pär M
1969 • Umeå
27 oktober 2011 kl 22:09
lycka till i morrn.
(jag har inte tagit ett löpsteg sen den 3 sept)
Gilla
#20
Bertil Örjestad
2008 • Umeå
29 oktober 2011 kl 05:59
Det blev 2 km löpning igår dvs 1:a löpstegen sedan 6 september. http://www.norran.se/bloggar/bertilorjestad
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons