6 mars 2025 kl 11:03
Ride kan jag tyvärr inte rekommendera trots att den prisas regelbundet i en viss podd :) Jag har haft versionerna 15-17 och medans 15 var en härligt pigg sko som var tillräckligt dämpad för en lätt löpare som jag att också springa långt i, skulle t o m sträcka mig så långt som att säga att det var en av mina topp-3 skor att springa distans i, så har version 16-17 varit betydligt mer uppbyggda, mer mellansula, även om den fått ett uppgraderat skum enligt Sauconys olika varianter (märker ingen som helst skillnad btw) och en tjockare ovandel, vilket åtminstone för mig dödat löpglädjen i skon. Har därför övergett modellen. Smal tåbox har den dock inte, har haft US10/28cm/44 i mina Ride och de har alla passat.
Då springer jag mycket hellre i Triumph 21 som jag också har, den ger mer respons, även om den är mer dämpad. Tyvärr är Triumph nu också omgjord och version 22 har jag inte provat.
Saucony har precis också släppt en sko som heter Endorphin Trainer, gissat att det är en mer performance-orienterad träningssko.