annons
Löpning Träning 6 inlägg 3978 visningar
#1
1971 • skåpafors
19 september 2011 - 12:15

Plötsligt ökad puls och mjölksyra

hej.

Är ny här på Jogg och har en undran ang mjölksyra. Jag har sprungit i ca två år till och från med en ökning på senare tid. Mitt problem är att jag plötsligt kan känna hur hjärtat skenar under ett par sekunder och efter det hamnar jag i värsta mjölksyretillståndet. Nån som har samma fenomen? Kan inträffa i en utförslöpa efter en uppförsbacke... Ibland kan jag dra ett djupt andetag i utförslöpan och då känner jag pulsökningen. Gör inte ont eller så.. I helgen sprang jag stockholm halvmara och låg efter 15 km på 1.18. Där fick vi barsbitar och jag tog en och började tugga. Fick dåligt med luft och på 5 steg kände jag mjölksyran komma. sista 6 km gick extremt sakta. sluttid 1.53. Oj vilket långt inlägg...Kan tillägga att före detta händer ligger jag kanske på 165 i puls, efter 185 stadigt och går inte ner. Mvh Tomas
Gilla
#2
1961 • Skövde
19 september 2011 kl 12:40
Sök läkare för ett arbets-EKG!
Gilla
#3
1971 • skåpafors
19 september 2011 kl 14:08
Gjort det nu. Bra att få reda på vad det är.Du fick mig att få tummen ur...
Gilla
#4
Peter H Nilsson
1966 • Karlstad
19 september 2011 kl 14:35
Egentligen vet jag inget om ditt tillstånd, men jag reagerade på en sak.
När jag springer långpass, 20+, har jag med mig nån form av energi. Vid några tillfällen när jag sprungit 30+ har jag testat en egen energikaka som mer eller mindre är en sockerbomb. Då har jag upplevt det du säger. Det känns som om kroppen rusar tillfälligt på sockret och sen tar slut. Som om fettförbränningen avtar när kroppen luras till sockerintag och sen är energin slut. Och det är klart att det blir att luras när jag lär kroppen fettförbränning och sen kastar in knar.. jag menar socker.
Det här är bara funderingar från min sida som kanske inte alls har med sanningar att göra, men jag kommer inte att inta snabb energi i form av rent socker något mer.
Gilla
#5
John P
1970 • Trelleborg
19 september 2011 kl 14:57
Lär väl ta minst 10 minuter för kroppen att börja ta till sig sockret.

Jag gissar istället att hjärtat irriteras av att en klump med föda plötsligt ligger mitt i matstrupen/ magmunnen och trycker på.
Om du sväljer mycket luft under löpning förvärrar det också situationen.
Gilla
annons
#6
1971 • skåpafors
20 september 2011 kl 00:16
Har ju inte mat i strupen varenda gång det inträffar. Hade jag inte nu heller utan tuggade och spottade ut när det blev jobbigt. Det här med sockret är intressant, men det händer även om jag bara har vatten med mig på en 12 km tur. Ska tillägga att det inte händer jämt... Kanske ska prova att bara ha vatten med mig på längre turer. Överdosera med sportdryck kanske inte heller är bra?
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons