annons
Löpning Övrigt 6 inlägg 900 visningar
#1
Tiina Aavik
1964 • Kalv
20 april 2008 - 20:21

Löpkänsla?

Håller på att köpa nya skor, vilket inte är helt enkelt när det gäller mig. Har precis lämnat tillbaka ett par Kayano :-(. Mjuka som mokasiner men aj vad ont i knäna jag fick!
Började då diskutera löpkänsla i skor med försäljaren och upptäckte att vi inte alls menade samma sak. Nu till frågan: Vad är löpkänsla för er, alla duktiga joggare?
Gilla
#2
1965 • Västra Frölunda
20 april 2008 kl 22:29
Skor med tunnare sula gärna neutral ger helt annan kontakt mellan underlag och fot, dvs löpkänska. Brukar använda lätta och tunna skor på kvalitetspass, typ intervaller. Minskad dämpning och tunnare sula ökar dock belastning på kroppen så var försiktig. Anser att man bör ha vara inne på sitta andra löpår innan man ens funderar på sådant.
Gilla
#3
1963 • Stockholm
21 april 2008 kl 10:37
Löpkänsla för mig är när man inte ens är medveten om att man har skor på sig. Lätta, mjuka och spänstiga, så vill jag att skorna ska kännas...
Gilla
#4
Magnus Werner
1963 • Eskilstuna
21 april 2008 kl 22:06
Löplycka för mig är att "flyta" fram i spåret utan att varken tänka på löpsteg, skor eller annat material. Löpkänsla är att genom ett bra löpsteg springa som naturen skapat oss, påframfoten, och med så lite material mellan marken och min fot som möjligt.
Gilla
#5
1969 • Sala
24 april 2008 kl 11:29
Tiina, om du fick ont i knäna av Kayano så kanske det beror på att du inte pronerar, och helt enkelt borde ha köpt den nautrala varianten Asics Nimbus. Ingen av dessa skor är bra på löpkänsla. Det är inte därför man köper Kayano/Nimbus, utan snarare för dämpningens skull.
Gilla
annons
#6
Lars Svärd
1973 • Järfälla
24 april 2008 kl 16:25 Redigerad 24 april 2008 kl 18:01
Den optimala löpkänslan för mig är barfota. Att strutta runt i skor är ju onaturligt i sig. Jag är dock för vek för barfota, så då är skor som är lätta och har en ganska tunn sula plus att den skall vara nära och följsam.
Hälen skall vara lika låg som framfoten så att det skall vara lätt att använda kroppens egna stötdämpning och landa på framfoten med böjtknä. Sådana skor finns nu knappt, utan det är mer skor med gåkänsla som saluförs.

Angående löpkänsla alltså ;).
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons