annons
Löpning Övrigt 77 inlägg 3008 visningar
#1
1972 • Göteborg
Administratör
19 maj 2008 - 15:11 Redigerad 3 juni 2008 - 12:24

45 k ersätter uppskjuten Joggdag

Den 7:e juni hade vi ju egentligen planerat att ha Joggdagen men tyvärr blir vi tvungna att skjuta upp den till hösten på grund av krock med andra jobb och dubbelbokad lokal.

I stället hade vi i IK jogg.se tänkt erbjuda en chans till ultralöpning samma dag. Vi hade då tänkt oss att springa från Göteborg till Sjövik. Det är en sträcka på ca 45 km och löpningen kommer att gå i lugn takt så att alla som vill ska kunna hänga med. Under vägen kommer vi att passera ett antal affärer och kiosker där det finns möjlighet att fylla på energi och vätskelager men se till att ta med ordentligt med vätska från början särskilt om det är varmt. Utmed hela sträckan finns även anslutning med buss eller tåg tillbaka till Göteborg för den som av en eller annan anledning inte kan fullfölja.

Vi samlas vid Nils Ericsson Terminalens norra utgång kl 10.00 (Ändrat till kl 09.00) lördagen den 7:e Juni. Sedan springer vi via Utby, Jonsered, Lerum, Stenkullen, Gråbo till Sjövik. Vid slutstationen i Sjövik finns tillgång till dusch och buss tillbaka till Göteborg. Vi kommer även att bjuda på något att äta.

Ultraträningen är kostnadsfri och öppen för alla medlemmar på jogg.se. Om ni vill hänga med kan ni anmäla ert intresse här i tråden eller till niklas@jogg.se .

Välkomna!
Gilla
#21
Benny Ek-Williamsson
1975 • Göteborg
24 maj 2008 kl 08:32
Skulle gärna vara med men kan inte just den helgen. Hoppas det kommer fler tillfällen.
Gilla
#22
Anna W
1980 • Hisings Backa
26 maj 2008 kl 18:27
När måste man senast bestämma sig för om man vill vara med?
Gilla
#23
Philip Sutherland
1980 • Kungsbacka
26 maj 2008 kl 18:50
Försöker få med mig så många som möjligt!! hoppas ja får med mig 2st i alla fall!
Gilla
#24
1972 • Göteborg
Administratör
26 maj 2008 kl 21:58
Anna: Det räcker med om ni lämnar besked torsdagen innan så att jag kan planera matinköpet. Men en eller två som hakar på i sista stund bör inte vara något problem heller.

Jag provlöpte banvallen mellan Gråbo och Björboholm idag, det är en dryg kilometer som är lite halvdant underlag men det är fullt löpbart så vi behöver itne ta några omvägar, skönt det eftersom det är en av de finaste passagerna på hela resan.

Stefan: du kan väl ta dig en rejäl simtur på torsdagen så har du ju nästan gjort en Ironman på tre dagar. Om inte annat springer vi ju förbi ditt hus efter 30 k så då kan du ju vika av om det blir för mycket.
Gilla
#25
1956 • PARTILLE
26 maj 2008 kl 22:42
Niklas: Vatten temperaturen i Mjörn?
Gilla
annons
#26
1972 • Partille
27 maj 2008 kl 06:55
Låter intressant. Ligger just nu på 6½ tempo.
Återkommer senare.
Gilla
#27
1976 • Alingsås
29 maj 2008 kl 22:56
Hur löser vi ombyte? Det är ju inte säkert att vi har detta fina väder den 7:e. Bökigt att springa med rygga? Niklas vi får väl komma bort till dig innan också och lämna av kläder som man kan ha efter passet?
Gilla
#28
1972 • Göteborg
Administratör
29 maj 2008 kl 23:14
Ni kan absolut komma hit först om ni vill lämna av grejer så åker vi gemensamt med bussen in till Nils Ericsson Terminalen.
Gilla
#29
Philip Sutherland
1980 • Kungsbacka
2 juni 2008 kl 19:25
Vi syns där! Börjar bli laddad som fan!
Gilla
#30
1976 • Alingsås
2 juni 2008 kl 19:59
Hur tränar ni nu dagarna innan Ultran? Tänkte själv att passet blir det enda långpasset för veckan. Vill ju känna sig hyffsat laddad
Gilla
annons
#31
1972 • Göteborg
Administratör
2 juni 2008 kl 21:37
Det ska bli riktigt kul med lite tur blir vi uppåt tio stycken.
Jag har funderat på om vi skulle starta en timme (9.00) tidigare så att vi får en lite svalare start. Vad tror ni?

Träningen i veckan blir nog ett par tre enmilare eller så. Långpasset kan man väl spara till lördag helt enkelt.
Gilla
#32
1976 • Alingsås
2 juni 2008 kl 21:43
Jag har inget emot en svalare start kl.9 )
Gilla
#33
Per Jacobsson
1970 • Stora Höga
2 juni 2008 kl 22:05
Vaknade imorse med ont i halsen... Jag får nog lägga in en liten reservation för hur kroppen känns framåt lördag.
Annars vill jag gärna försöka hänga med, även om jag får inse att min träningsdos ligger en bra bit efter "ett par tre enmilare eller så" på en normalvecka.
Tidigare start låter bra ur temperatursynpunkt. Mindre bra när man inser när man måste gå upp på en lördagmorgon -)
Gilla
#34
Philip Sutherland
1980 • Kungsbacka
2 juni 2008 kl 22:37
Kl 9 passar mig med, men annars kan jag vilken tid som hellst.
Gilla
#35
1956 • PARTILLE
2 juni 2008 kl 23:50
Har dealat med grabben. Jag har ordnat en vätskekontroll på Hjällsnäsvägen i Gråbo. Jag bor ca 100m från banvallen där. Det kommer att serveras sportdryck (Dahlblads hallon) och vatten. Springer jag med så ringer jag honom lagom innan vi kommer fram, så bär han ut grejorna, annars langar jag personligen. Vid det stället är det ca 13 km kvar till målet och enligt mitt tycke den vackraste delen kvar av banan. Risken är att om jag hänger med (den är stor) så håller jag nere farten, men den smällen får Ni ta :-)
Och enligt prognosen lär det bli lika varmt som vi hade i Stockholm i lördags. Ta med ordentligt med vätska. Start kl 9 är inte helt fel.
Gilla
annons
#36
xx
1927 • h
3 juni 2008 kl 01:17
Dett är ju en jättekul grej. hade gjärna hängt med men jag tor inte riktigt att jag är tränad nog... har prungit 6.5km som längst hittils :D
Gilla
#37
1976 • Alingsås
3 juni 2008 kl 09:08
Det e ju helt lysande Stefan )
Gilla
#38
1972 • Göteborg
Administratör
3 juni 2008 kl 09:26
Kanon Stefan, vätska lär vi behöva mycket av på lördag. Se till att ha med er vätskebälte eller ryggsäck med blåsa också. Kan även nämna att vi passerar åtminstånde fyra badplatser för den som känner för det.

Eftersom dom flesta verkar hänga med på att starta redan kl 9:00 tycker jag vi gör så. Alltså 09:00 på Nils Ericsson Terminalen för dom som vill hänga med.
För dom som vill lägga grejor/ställa bil hemma hos mig (målgången) innan så är det senast 07:20 som gäller för att vi ska hinna med rätt buss in till GBG. Hör av er på Joggposten för vägbeskrivning.

Det är också bra om alla som planerar att hänga med Joggpostar mig så att jag kan beräkna mat vid ankomst, om ni har speciella önskemål, allergier, vegetarian/vegan så är det bra om ni nämner det då.

Det ska bli riktigt kul!
Gilla
#39
1982 • Kalmar
3 juni 2008 kl 09:35
Har ni någon uppfattning om hur lång tid det tar för er till Utby/Partille kommungräns? Jag är inställd på att hänga med därifrån till Jonsered, och sedan gå hem eller ta pendeln. :) Håller ni för hög fart får jag vända lite tidigare, och jogga hem istället.
Gilla
#40
1972 • Göteborg
Administratör
3 juni 2008 kl 10:32 Redigerad 3 juni 2008 kl 12:23
Pär: Räkna med att det tar en knapp timme för oss till Utby/Partile står du på cykelbanan vid 9:45 får du kanske vänta lite men då missar du oss i alla fall inte.

Fler har hört av sig och undrat över tempot och jag kan lugna alla och säga att vi kommer att hålla ett så lågt tempo som vi behöver. Jag planerar själv att hålla mig längst bak så att ingen behöver känna sig lämnad efter. Hör gärna av er om ni funderar på det men är osäkra.
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons