7 januari 2014 kl 17:42
Jag springer majoriteten av mina pass på vintern på band, allt från korta intervaller, backintervaller, olika distanser och upp till 3 timmars långpass och har gjort så i åtskilliga år. Det finns massor av fördelar gentemot att springa ute i snön och kylan men jag förstår de som tycker det kan bli lite monotont. Bara en sån sak som att kliva av och gå på muggen utan att frysa ihjäl eller att springa tillsammans med andra även om man kör olika tempo.
Sen dessa diskussioner huruvida det skiljer sig mot ute. Det är väl egentligen ganska självklart, men det skiljer ju sig om man springer på bana, asfalt eller terräng också. Jag ligger själv personligen ca 15sek/km snabbare på bandet med samma ansträngning gentemot slät asfaltslöpning.
Men en sak som jag har slagits av, men det kan ju också vara helt personligt är att jag får ett lite annat löpsteg på bandet. Om jag av en eller annan anledning bara sprungit band ett par veckor så känns det aningen udda när jag springer ute igen, men det ger sig rätt fort.
Som frusen Norrlandsbo är jag ytterst tacksam att det finns löpband och funderar just nu på att springa till Vasaloppet. Då kan jag sörpla blåbärssoppa utan att frysa om fingrarna ; )