annons
Löpning Avancerad träning 10 inlägg 2083 visningar
#1
1974 • Hällingsjö
11 juli 2016 - 22:26

Probe med puls

Jag har tränat på ganska bra ett tag, se gärna min träningsdagbok som dock inte är fullständig eftersom jag loggade på Funbeat tidigare. Men de tidigare veckorna detta året ser ganska lika ut. Jag kör alltid pulsbaserat på långpass, tröskel och vo2max-intervaller och har mätt upp mina pulszoner via laktattest. Den senaste tiden har jag upptäckt att jag har svårare och svårare att få upp pulsen på kvalitetspassen. Det som händer är att jag för samma hastighet och upplevda ansträngning plötsligt ligger 5-10 slag lägre i puls. Dessutom känns det extremt jobbigt att försöka trycka upp pulsen högre, något som kändes hyffsat lätt tidigare. Ni kan t.ex jämföra 2 olika tröskelpass som jag har sprungit. Ett idag och ett v26. Är det någon som vet vad detta beror på och vad jag ska göra åt det?
Gilla
#2
1974 • Hällingsjö
11 juli 2016 kl 22:29
Ska stå problem så klart.
Gilla
#3
Oldboy
1952 • Danderyd
12 juli 2016 kl 00:37
Är det ett problem? Det är normalt att pulsen vid en viss fart minskar när man blir mer vältränad. Slagvolymen ökar av att man kör intervaller och löpekonomin förbättras långsamt hela tiden. Så dina pulszoner stämmer inte längre.
Själv tycker jag pulsen är ett för osäkert instrument att styra träningen efter - även om jag har koll på den - så jag kör efter fart och upplevd ansträngning i stället.
Gilla
#4
1974 • Hällingsjö
12 juli 2016 kl 10:30
Problemet är att den upplevda ansträngningen är samma och att jag har problem att få upp pulsen högre. Hade det varit så att jag springer lika fort med en lägre puls och upplevd ansträngning så hade jag varit nöjd Men så är inte fallet.
Gilla
#5
1974 • Hällingsjö
12 juli 2016 kl 11:25
Nu har jag googlat runt lite och symptomen verkar stämma väldigt bra överens med något som kallas parasympatisk överträning. Detta tolkas oftta positivt eftersom det upplevs som att laktatkurvan förskjuts åt höger.
Gilla
annons
#6
Thomas Svensson
1982 • Hästveda
12 juli 2016 kl 12:43
Har du en normal vilopuls?
Gilla
#7
1974 • Hällingsjö
12 juli 2016 kl 13:43
Jag har dålig koll på min vilopuls men om något så är den lägre än vanligt.
Gilla
#8
1971 • Nykvarn
12 juli 2016 kl 15:00
Alltså, du ligger ju ett fåtal (5-6 slag) lägre på passet igår jämfört med v.26, jämförelsesträckan är kort, bara fyra km. Du har tränat på ganska flitigt på sistone och kan vara lite nedtränad, då kan det vara svårt att driva upp pulsen och förändringen kan gott och väl också förklaras av den naturliga variationen som alltid finns och som beror på träningsstatus, sömn, stress m m. Jag ser inget anmärkningsvärt.
Gilla
#9
1974 • Hällingsjö
12 juli 2016 kl 18:59
Kan nog vara så att jag bara är lite nedtränat. Ska testa att köra denna och nästa vecka med lite mindre och lugnare träning så får vi se vad som händer. I bästa fall så får jag förhoppningsvis en grym superkompensation :-)
Gilla
#10
Pär M
1969 • Umeå
12 juli 2016 kl 22:51
Vad har du för vilopuls nu??
Gilla
annons
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons