annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 24 inlägg 15312 visningar
#1
1988 • Stenungsund
21 augusti 2017 - 20:37

Tips på liten race-ryggsäck

Jag letar efter en ryggsäck till lopp där jag vill ha med mig lite vätska men inte behöver min 12l rygga.

Mina KRAV är:

1-1.5L blåsa ska rymmas
Ha minst en ficka fram för gels etc men gärna två.
Gärna åtminstone 1 ficka lättåtkomligt på tex sidan för skräp.

Inga stora väskor, så små och lätta som möjligt. Denna väska är endast för race utan krav på div kläder, first aid etc.

Några jag kikat på:
Camelbak Ultra Pro Vest
Camelbak Circuit Vest - Väldigt prisvärd? (inkl blåsa)
Camelback marathon - "Tung"?
Salomon Agile 2 - Väldigt avskalad, bra?

Fler tips, eller har ni erfarenheter av ovan?
1Gilla
#2
Mr. B
1963 • Hemma
21 augusti 2017 kl 21:23 Redigerad 21 augusti 2017 kl 21:24
Ultimate Direction, kanske? https://ultimatedirection.com/hydration-packs/

Marathon Vest verkar rätt enligt din beskrivning.
Gilla
#3
2006 • Alingsås
21 augusti 2017 kl 22:28
Har två st olika
Salomon Avd skin 5 lätt och mjuk. Medföljer soft flaskor. Förbered för blåsa. Bra med fickor fram och bak.
UD Scott Jurek 3 lite äldre och lite hårdare än salomon men bra med fickor. Gjord för hårda flaskor men går med soft. Förbered för blåsa
Båda är små sitter bra och stilla.
Fördelen med flaskor är att det är lättare att ha koll på hur mycket du dricker, tycker jag.
Gilla
#4
1988 • Stenungsund
21 augusti 2017 kl 23:17
Håller med om att flaskor ger bättre koll. Men tanken till att börja med är att använda blåsa. Jag behöver ha allt så absolut lätt som möjligt för att "orka" dricka/äta genom lopp och innan jag lär mig detta bättre så tycker jag blåsa funkar kanon (på träning). Men min nuvarande Gram comp 12 blir tillräckligt bökig med fickorna med dragkedja på "höften". Så vill ha framfickorna lättillgängligt för energi i första hand.

Har kollat lite mer och intressanta är bla:
Camelbak Circuit - Väldigt prisvärd (180g)
UD MARATHON VEST - Också prisvärd (141g)

Tycker salomonen verkar väga rätt mycket? 400+g om jag kollade rätt?
Gilla
#5
Mr. B
1963 • Hemma
22 augusti 2017 kl 08:02
UD-västen väger 141g __utan__ vätskeblåsa. Själva blåsan med slang kan nog väga ett par hekto.
Gilla
annons
#6
1972 • Ljurhalla
22 augusti 2017 kl 09:13
UltrAspire Spry är en lätt och minimalistisk väst med plats för 1-liters blåsa.
http://sevensports.se/produkt/ultraspire-spry-2/

Gilla
#7
2006 • Alingsås
22 augusti 2017 kl 09:27
#4 225 g väger salomon. Det är en djungel med olika västar??
Gilla
#8
Marcus Blomberg
1981 • Falun
22 augusti 2017 kl 10:06
Gilla
#9
1988 • Stenungsund
22 augusti 2017 kl 11:27
Vägde min 1.5L blåsa och den väger ungefär 120g.

Okej #7, måste ha sett någon vikt med flaskor eller liknande då (eller någon annan väst)!

Inov 8 race är för lik min nuvarande. Den har bättre lösningar än min Gram 12 men dom väger ungefär samma och ungefär lika stora, så den går tyvärr bort för min del.
Gilla
#10
Marcus Blomberg
1981 • Falun
22 augusti 2017 kl 15:25
Thomas, har du kollat in inov-8´s race elit rygga? jag har den också, väldigt smidig att ha med sig just för att kunna slänga skräp och dylikt.
1Gilla
annons
#11
1989 • Sandviken
23 augusti 2017 kl 07:25
Varför inte testa Salomon s/lab sense 5 eller 8 ultra set? Jag kör med 5an och den rymmer jäkligt mycket i stora facket på ryggen, 4st fickor framtill om du inte kör softflasks. 2st på sidan med dragkedja.

Ska testa om min 2l blåsa glider ner i facket på ryggen skapligt ikväll.
1Gilla
#12
1988 • Stenungsund
24 augusti 2017 kl 19:38
Gjorde en beställning på CamelBak Circuit. Får se hur den känns när den väl kommer. Fick den för 630kr inkl 1.5L vätskeblåsa. Gillar dessutom deras system med blåsa, så det ska bli spännande att prova!
UD gick att hitta för 600kr, så den kommer vara alt 2 om denna inte känns helt bra.

Tankar kring:
Inov8: endast av bilderna så ser den lite stel ut? Kan såklart luras...
Salomon: Den ser lite "slapp" ut för att kunna bära upp en vätskeblåsa ordentligt.

Andreas hur gick det med testet?
Gilla
#13
Henric Karlsson
1973 • Linköping
25 augusti 2017 kl 10:30
> Salomon: Den ser lite "slapp" ut för att kunna bära upp en vätskeblåsa ordentligt.
Till min Salomon S-lab adv. skin 5 följde det med ett extra fodral som jag gissar är till för att stoppa en vätskeblåsa i. (har ingen blåsa så kan inte testa) Den skulle nog kunna ha multipla funktioner som att stabilisera upp och isolera både så ryggen inte blir kall/vätskan inte varm.
1Gilla
#14
1989 • Sandviken
25 augusti 2017 kl 21:50
Bild uppladdad av Andreas
Glömde bort att testa så gjorde det lite snabbt nu. Jag har en hydrapak 2liter som jag fyllde och slängde i stora fickan på min Sense ultra 5. Får plats hur enkelt som helst!
Däremot blev västen lite baktung med 2liter, men med 1,5liter så satt den faktiskt helt okej även vid löpning. Skulle man stoppa i 2st 500ml flaskor i fram på västen så skulle den nog funka med 2liter på ryggen med.

Gilla
#15
1982 • Sandviken
26 augusti 2017 kl 20:30
Har du 1500 g vatten i väskan så spelar några tiotal gram på själva väskan kanske inte så stor roll?
Gilla
annons
#16
1988 • Stenungsund
27 augusti 2017 kl 12:51
Niklas osäker på exakt vilket inlägg du vill poängtera med vikten, om en väska väger dubbelt så mycket så jo, då tycker jag att det spelar roll. Och om man nu tänker så, så kan man ju argumentera mot all typ av vikt så länge man har över 21 i bmi.
Sen finns det andra grejer som spelar in än bara vikt såklart, men om jag vill ha en liten väska för lopp så vill jag inte ha en väska som väger mer än min nuvarande 12L väska, utan en ganska slimmad, tight ryggsäck. Och då kan jag tycka att den faktiskt borde väga ganska lite.

Tack Andreas, västen i sig ser riktigt nice ut! Lite rädd för att den blir lite som min 12L med att den gärna skumpar lite pga strech-materialet? (om man lastar den "tungt" tex med blåsa) Hoppas på att kunna hitta en slimmad säck som sitter ganska still med ca 1L vatten i. Vi får se hur Camelbak:en är först :) Men en väst som Salomon tror jag är riktigt bekväm och smidig och jag har inte släppt tanken helt än!
Gilla
#17
Mr. B
1963 • Hemma
27 augusti 2017 kl 13:01
Jag har en Salomon S-Lab 5 (gamla modellen) men skulle kunna tänka mig en racesäck som Camelbak eller UltimateDirection. En femliterssäck känns, åtminstone mentalt, stor och klumpig på lopp.

Av nyfikenhet, vilka distanser tänker du på? Finns drickakontroller? Behöver du verkligen två liter MER än drickastationerna?
Gilla
#18
1988 • Stenungsund
27 augusti 2017 kl 13:14
Mr. B, nej inte mer än 2L. Jag vill få plats med min 1.5L blåsa och kommer ha ca 0.75-1L vatten i den, lite beroende på värme tror jag.
Vi har ett lokalt 27km trail-lopp som bara serverar vatten 2 gånger. Jag har sprungit loppet två gånger, båda gångerna med vätskebälte med 2st små flaskor, kanske 3dl? Av många olika anledningar så har jag aldrig lyckats på loppet och jag vet med mig att jag är dålig på att dricka med flaskorna för att det är "bökigt". Lite samma med energi, då jag inte gillar att ha fickan bak på ländryggen.
Så i år vill jag ge det en chans att springa med ryggsäck, eget vatten och lite gels i framfickorna och försöka få i mig bättre med vatten/energi mer utspritt. Min mage ballar lätt ur och har svårt att dricka "stora" mängder på en gång, kan inte stanna på vätskestationen och dra i mig en hel mugg vatten tex.
Ser det lite som träningstävling även om jag väldigt gärna vill lyckas på detta lopp, och detta är ett sett att prova på för framtida längre lopp :)
Loppet tar ungefär 2h (eller +-5min från sin LL30 tid) men med värre avslutning än LL30
Gilla
#19
1982 • Sandviken
27 augusti 2017 kl 15:04
Thomas, jag menar att man nog inte märker skillnad när väskan är packad om den väger tex 140 eller 180 gram när den är tom. Tror det är viktigare att den sitter bra, har de fack man vill ha där man vill ha dem osv. Sen hjälper det ofta mentalt att man vet att man har lätta och bra grejer. Tror Camelbaken kommer bli bra och jag kan tillägga att jag själv också kör med lätt väska ;)
1Gilla
#20
Mr. B
1963 • Hemma
27 augusti 2017 kl 17:24
Då fattar jag, och skulle tänka likadant själv. Camelbaken blir nog bra.
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons