annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 10 inlägg 1747 visningar
#1
1974 • Stockholm
28 mars 2025 - 02:57

Betala för Connect

Nu har Garmin lanserat en betalversion av Connect, med det fiffiga namnet Connect+.
För 95 kr/månad får man tillgång till ett antal nya funktioner av vilka jag är intresserad av exakt inga alls.
Funktioner som hittills ingått i Connect-appen ska dock fortsätta vara gratis, säger Garmin. Så just nu i ögonblicket påverkas jag inte, men jag oroas av vad som kan ske på sikt.
https://www.garmin.com/sv-SE/p/1565777
Gilla
#2
1974 • Stockholm
28 mars 2025 kl 02:58
Gilla
#3
1974 • Stockholm
#4
Svealand
28 mars 2025 kl 07:02
Fördelen med att köra med en gammal pulsklocka som bara har off line-programvara. Man vet vad man har.
1Gilla
#5
1963 • Linköping
28 mars 2025 kl 07:29
Håller med om att det är svårt att hitta något man vill betala för men det kan ju se annorlunda ut längre fram. Dock är jag i dagsläget inte beredd att betala för mer än vad som är absolut nödvändigt till ett amerikanskt företag givet hur Trump-administrationen behandlar Europa med tullar, för att inte tala om deras utrikespolitik kring Ukraina, Ryssland, Canada etc. i övrigt.
1Gilla
annons
#6
Anna
1982 • Jämtland
28 mars 2025 kl 08:30
Jo, oroväckande definitivt. Samtidigt som AI är extremt datadrivande och därmed kostnadsdrivande. De nya funktionerna verkar ha mest med AI att göra. (Och det undviker jag gärna att använda till vardags. Det drar för mycket resurser.)
2Gilla
#7
Karl Sjödahl
1981 • Anderslöv
28 mars 2025 kl 08:42
Ser inte heller någon ny funktion i Connect+ som jag är intresserad av. Risken är väl dock att all nyutveckling kommer hamna i Connect+ och Conect fastnar i samma läge som den är nu och man får inget nytt. Jag har lite börjat snegla mot att nästa klocka blir nog Coros istället men vi får se.
3Gilla
#8
Anna
1982 • Jämtland
28 mars 2025 kl 09:10
Någon mer än jag som har "glapp i datat" i connect mellan midnatt och att jag vaknade?

Datat finns i klockan, men grafer som t.ex. puls och body battery är alltså tomma under den perioden.

Funderar på om det kan ha med lanseringen att göra (om den nu lanserades inatt, det vet jag ju inte heller).
Gilla
#9
1961 • Göteborg
Administratör
28 mars 2025 kl 12:02
Nix, inget glapp. Jag har en obruten pulslinje hela natten ( och det känns ju bra 😅).
1Gilla
#10
Anna
1982 • Jämtland
28 mars 2025 kl 12:05
Haha, men då är det inte något generiskt iaf. Med tanke på att glappet är 6h och jag mår rätt bra idag, så utgår jag ifrån att det är ett tekniskt fel snarare än ett biologiskt :D
1Gilla
annons
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons