annons
Löpning Tävlingar & Motionslopp / Broloppet 211 inlägg 25340 visningar

Nytt Brolopp 2025

1956 • Tygelsjö
#1
11 maj 2023 - 12:07
10 Gilla
Enligt Sydsvenskan idag, kommer ett nytt Brolopp att genomföras 15/6 2025. MAI och Sparta i Köpenhamn står som arrangörer.
< < < 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 > > >
Jens Sandahl
1969 • Sävedalen
18 juni 2025 kl 20:57
2 Gilla
Jag hade nog tyckt att det varit en häftig upplevelse att springa där på bron (och kanske också i tunneln), men kände att det inte var ritigt min grej med ett sådant jippolopp. När det var lite småkaosigt att ta sig till Köpenhamn från Malmö i samband med maran bestämde jag mig också för att inte försöka jaga startplats.

Att det blev kaosigt hade man kunnat räkna ut, men i min enfald trodde jag att det bara var logistiken till start som kunde falera, men ack vad jag bedrog mig. Nästan allt annat gick ju tydligen också fel. Men trots allt jag har hört om brister på toaletter, kaos i starten, felplacerade kilometerskyltar, apatiska funktionärer, otillräckliga mängder vid vätskestationerna, slut på bananer, slut på medaljer (som man dessutom gjorde en mediegrej av att man skulle ha koll på), kaosigt målområde, megastrul med väskor som var försvunna eller öppnade och delvis tömda, kaos i transporterna efter loppet, så är det nog ändå dagens nyhet som är värst: att många (alla?) löpare får en hittepåsluttid som kompensation för strulet de sista kilometerna på loppet.
Fredrik
1975 • Göteborg
18 juni 2025 kl 21:25
2 Gilla
Verkar som det är löpare som kom in på plats strax över 10 000 och senare (en ren killgissning baserat på en kompis till mig som kom in runt där och fick sin tid korrigerad med 7 minuter). Jag fick ingen korrigering (och förtjänade ingen heller).

Dock är jag lite förundrad över hur organisationen varit styrd. Alla "högre" representanter jag hört uttala sig har varit svenskar, men borde det inte varit rimligt att ta in lite expertis från Köpenhamn där dom vad jag förstår anordnar bra maror och halvmaror varje år (rätta mig gärna om jag har fel för har inte sprungit något av dom).

Var väldigt sugen på nya Malmö Halvara i höst men är det samma organisatörer där kommer det bli blankt nej för min del.
1969 • Västerås
18 juni 2025 kl 21:30 Redigerad 19 juni 2025 kl 08:12
Gilla
Om man ska ta det positiva först. Det var enkelt att köpa biljetter i andra hand på sportstiming. Bra transport till Köpenhamn och gratis kollektivtrafik. Starten i Danmark var trevlig med orkestrar och påhejande publik. Perfekt uppladdningsmusik också: Volbeat och Rasmus Seebach.

Sedan började loppet och det blev snabbt väldig trängsel. Uppmaningarna vid starten att långsamma löpare skulle hålla till höger ignorerades. Det var fullt med gående i både höger- och vänsterkanten redan när stigningen på bron började så man var tvungen att sicksacka fram i princip hela loppet. Man borde också haft fler startgrupper. Göteborgsvarvet har starter under 3 timmar (13-16) medan broloppet som är nästan lika många deltagare bara hade 2 timmar (10-12).

Det mesta har redan sagts om kaoset i målområdet. Någon skrev tidigare att det inte fanns energidryck. Dock hade de ställt fram energipulver i stora burkar vid ett bord utan funktionärer. Man fick blanda i sitt eget vatten, skopor saknades, det som fanns var ett avrivet papperslock som man fick skopa med. Sedan fanns inget mer vatten utanför målområdet där folk fick vänta i timmar i stekande sol.

Jag och många andra försökte ta sig in till Malmö Central för att komma med tåg men alla stadsbussar var fullsatta och körde bara förbi hållplatserna. Det var fullt med löpare både vid hållplatserna och löpare som försökte hitta elsparkcyklar men de elsparkcyklar som fanns var antingen bokade eller ur funktion. Kunde man inte satt in några extra stadsbussar eller kommunicerat till elsparkcykelföretagen att köra fler cyklar till Sibbarp? Det finns ju tusentals elsparkcyklar i Malmö. Jag hade själv tur och fick efter att ha laddat ned 2-3 elsparksappar tag i en. Då var det drygt 4 km till Malmö C och mindre än 20 minuter till avgång men det räckte precis. En till löpare hoppade på i sista sekunden men det var nog många som missade sina tåg eller bussar.
1984 • Hässleholm
19 juni 2025 kl 14:02
2 Gilla
Malmö halvmara och Malmö marathon är inte samma arrangörer. Det är duktiga och ambitiösa löpare själva som tagit det initiativet och jag tror utifrån det jag hört av andra att det kommer bli helt annan klass på det arrangemanget än när MAI "försöker"
Karl Sjödahl
1981 • Anderslöv
19 juni 2025 kl 17:06
2 Gilla
Ja Malmö marathon arrangeras av folk som är aktiva i Malmö gerillalöpare, har inget med MAI att göra. Jag förväntar mig det kommer bli ett långt bättre arrangemang.
annons
1956 • Tygelsjö
19 juni 2025 kl 18:21
Gilla
Får ju hoppas det inte blir stopp 200 m före mål :-)
H
14 juli 2025 kl 09:53
Gilla
Hoppas också Malmö Marathon kommer bli lyckat, och det kommer väl vara betydligt färre löpare, max 5000 (?)
Karl Sjödahl
1981 • Anderslöv
14 juli 2025 kl 12:23
1 Gilla
De uppgav för ett par veckor sen att drygt 4000 var anmälda. Hinner nog bli 5000-6000 vilket är helt ok för nystartat lopp.
1984 • Hässleholm
14 juli 2025 kl 12:50
Gilla
Och med hyfsad marginal direkt in som näst största maratonloppet i Sverige efter Sthlm
1961 • Göteborg
Administratör
14 juli 2025 kl 15:58
4 Gilla
I skrivande stund har de 1359 anmälda till maran och 2064 halvmaran. Så ännu inte 4000 anmälda, och en bit kvar till att bli Sveriges näst största mara. Helsingborg hade nästan 2000 anmälda i fjol.
Antal anmälda kan man se här: https://raceid.com/sv/races/13225/startlist?currentDistanceId=23790
annons
1967 • Torslanda
15 juli 2025 kl 20:13
Gilla
Märks att Malmö ligger på kontinenten för inte har Vi väl några andra maror som går på en söndag i Sverige😉 Det är dessutom dagen efter GBG marathon och helgen innan Växjö marathon så får nog passa på denna.
< < < 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 > > >
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons