annons
Löpning Träning 8 inlägg 1102 visningar

Run / Walk, något ni gör emellanåt?

Märta Johansson
1980 • Vik
#2
24 juli 2025 kl 22:16
1 Gilla
Jag gör det ganska ofta. Ibland bara pga dålig form 😋 men ibland som ett verktyg för att bygga upp långpass när jag inte sprungit långt på länge. Om jag springer platt kan det bli väldigt strukturerat. Jag gillar t ex fördelningen 18 jogg + 2 minuter gång.
1965 • Kungsholmen
#3
25 juli 2025 kl 09:04
4 Gilla
Jag gör det ofta. Mest pga för stor trötthet, olust eller bara för att jag tycker jag är värd det.
Jag har för länge sen släppt prestigen i att pressa på till varje pris. Det kommer en bättre dag då jag inte vill gå, då springer jag bara.
Mikael Lipschütz
1974 • Mölndal
#4
25 juli 2025 kl 13:03
1 Gilla
Jag brukar ofta stanna efter 600-700 m in på löppassen.. Tar en kortare vila då det brukar kännas helt miserabelt i början. Sen brukar joggen kännas bättre igen.
Acke5
1959 • Göteborg
#5
25 juli 2025 kl 14:13
Gilla
Verkar inte som att vi använder det som en metod inom träningen för att bli bättre?

"... pick up speed and run farther"

Med ålderns rätt, är det skönt att gå lite emellanåt. Har inte heller någon press på mig om att bli bättre - nog för sent i vilket fall.

För de "yngre", som vill bli bättre, torde det viktigaste vara att hålla sig skadefri och då kanske artikeln kan ge inspiration.
annons
Ingrid Bergh
1956 • Pixbo
#6
25 juli 2025 kl 14:20
Gilla
Går nästan alltid i brantare uppförsbackar, vilket det finns en hel del av där jag bor. Ibland går jag på långpassen för att återhämta mig neuromuskulärt.
1963 • Linköping
#7
25 juli 2025 kl 21:55
Gilla
Aldrig, har jag börjat gå så är passet slut. Jag brukar dock försöka avsluta passet någon kilometer från där jag bor för att kunna varva ner genom att. gå sista biten
Anna
1982 • Jämtland
#8
30 juli 2025 kl 12:15
3 Gilla
Ofta. Mellan intervaller, om jag träffar på en granne jag vill prata med (som idag), om det blir för varmt, för halt, för brant, om jag ska äta eller dricka något eller för att jag känner för det.

Det känns lite som man försöker göra en grej av något som är helt normalt och dessutom etablerat. Jag menar, vila mellan intervaller har man väl om inte annat alltid gjort?
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons