11 januari 2026 kl 08:50
Slänger ur mig några fler namn som åtminstone jag själv kommer att följa:
Zerei (🇧🇻) och Richard Ringer (🇩🇪) är ju förvisso mer inriktade på maraton nuförtiden, men jag är nyfiken på vad de kan göra på 10 km en dag som denna. När vi är under 🇧🇻-flagga så är både Per Svela och Filip Ingebrigtsen med så de vill man ju också kolla in, även Ibrahim Buras, men han har jag egentligen ingen koll på.
José Pinto (🇵🇹) tränas ju av Gjert och sprang in på både nationsrekord och banrekord på Hytteplanmila. Lär springa fort idag. Kirian Lumb (🇨🇦) är också en Gjert-adept att följa. Mike Foppen (🇳🇱) känns nästan som en polare från kvarteret då han har förärat mina lokala Strava-segment med sin närvaro här. Kul kille att följa.
Ytterligare en nordbo att följa är Mustafe Muuse (🇫🇮). Han lär inte få TV-tid idag, men lägg namnet på minnet så lär han dyka upp på Finnkampen i höst.
Inte för att de kenyanska och etiopiska löparna är ointressanta, de kommer säkert att springa kanonbra, men de känner jag inte till mer än i bästa fall till namnet. En hel del norska och svenska supermosjonister kommer ju också att vara på plats, men de som är intressanta för mig, är nog få andra intresserade av.
Bland kvinnorna ska det bli intressant att se hur en comebackande Eilish McColgan (🇬🇧) har för dagsform. Och Nathalie Blomquist (🇫🇮) får representera det nordiska intresset. Kvinnornas lopp kommer att bli väldigt kenyanskt/eritereanskt färgat.
Fyrtio minuter till start. Änna spännande nu!