annons
Löpning Skador & Rehab 14 inlägg 3647 visningar

Vader, dumma vader

Anette Björkman
1978 • Lund
#1
6 maj 2009 - 23:02
Gilla
Jag får ont i mina vader när jag springer. Det är inte alltid så ont att jag måste slut springa, utan går jag går ut för hårt eller när det blir branta backar. Jag vill kunna springa snabbare utan att få ont. Jag brukar ha ont den/de första kilometerna men sedan släpper det. Hur ska jag slippa ha ont??
1977 • Örnsköldsvik
#2
7 maj 2009 kl 08:54
Gilla
Jag vet inte vad det handlar om men på din beskrivning att det släpper efter en stund så låter det som om det är något muskulärt. En riktig uppvärmning borde göra susen. Att använda någon slags liniment kan också fungera.

Du kanske är kort i muskulaturen och borde stretcha bättre efter dina pass? Kom ihåg att stretcha både långa och korta vadmuskeln. Om du stretchar mot en vägg el. motsv. med tån uppåt och höften framåt sträcker du ut den långa genom att ha rakt ben och den korta genom att böja i knät.
Martin C
1975 • Göteborg
#3
7 maj 2009 kl 10:02
Gilla
Hej Anette!
Läs denna tråd om muskelbristning i vaden. Träningsprogrammet med excentrisk träning har fungerat bra för mig. Efter ett par dagars träning blev det genast lite bättre. http://jogg.se/default.asp?sida=forum&subid=1406&searchstr=H%E4lsena
Lycka till!
Anette Björkman
1978 • Lund
#4
21 maj 2009 kl 11:42
Gilla
Sista veckan har det blivit värre, jag har haft rejält ont i vaderna de sista dagarna oavsett jag tränar eller ej. Idag när jag vaknade gjorde det ont konstant, det är som jag har extrem träningsvärk i vaderna. Jag ska springa blodomloppet på tisdag och nu kan jag knappt gå och jag fattar inte hur jag ska ta mig runt en mil när gående i min lägenhet gör ont. Funderar på om jag kör pilates eller ngt sådant den kommande helgen för att stretcha men hoppar alla löparförsök? Låter det vettigt?
Jakob
1979 • Göteborg
#5
21 maj 2009 kl 12:34
Gilla
Jag hade problem med min högra vad inför göteborgsvarvet och ett tag var det tveksamt om jag skulle kunna springa. Jag testade med voltarensalva, ormsalva, massage, stretching och excentrisk tåhävning. Det hjälpt en del men efter snabbare pass kom smärtan tillbaka. Jag misstänker någon form av muskelbristning/överansträngd sena. Smärta satt ganska djup mitt i vaden.

Men jag sprang varvet och lyckades sätta nytt pers. Vad som funkade för mig och dessutom gjorde att återhämtningen gick mkt snabbare var kompressionsstrumpor. Jag köpte min på Löplabbet, märke nike och priset var 180:-. Det finns även en variant på apoteket. Jag hade på mig strumporna dagligen ett par dagar innan varvet. Masserade in ormsalva på morgonen och hade strumporna hela dagen. När det var dags för varvet körde jag voltarensalva och sedan strumporna.

Lycka till!
annons
Anette Björkman
1978 • Lund
#6
21 maj 2009 kl 13:53
Gilla
Jo, det är en smärta djupt i in vaderna, att bara flexa vaderna gör ont, jag vaknade av smärtan i morse.. det suger rent ut sagt. Har inte tid o ha ont. Strumporna du pratar om, är det liknade stödstrumpor?
Jakob
1979 • Göteborg
#7
21 maj 2009 kl 15:43
Gilla
Jag skulle tro att det i princip är stödstrumpor.
Det finns ett par trådar här på jogg.se som handlar som denna typ av strumpor.
En av dem: http://www.jogg.se/?sida=forum&subid=1435&searchstr=

Nike-strumporna: http://store.nike.com/index.jsp?country=GB&lang_locale=en_GB&l=shop,pdp,ctr-inline/cid-300/pid-210916/pgid-231388

Mabs som finns på apoteket: http://www.mabs.se/index.php/mabs-sport.html
Peter H Nilsson
1966 • Karlstad
#8
21 maj 2009 kl 15:56
Gilla
Anette:
Jag fick problem med en vad ifjol. Försökte o försökte tills en idrottsläkare sa idiot till mig :-) Fick vila och sen börja om med korta försiktiga turer och öka efterhand. Vid känning var det bara att backa igen, men kontinuiteten fanns där även om det var "mesturer".

Är det inte bättre att få ordning på vaderna och försöka komma till kontinuerlig träning? Jag såg i din dagbok att du vill tappa 15 kg, och ställer du till det och springer trots smärtor kanske du inte kan motionera på ett halvår sen.
Visst kan det kännas surt, men du är ju inte lastgammal, det kommer många blodomlopp för din del.
Jag skulle satsa på seriös rehab och tänka långsiktigt för varaktig comeback i spåret.
Lycka till ändå hur du än gör.
Ellinor
1983 • sundsvall
#9
23 maj 2009 kl 00:25
Gilla
Jag håller med- DUMMA VADER!!
Jag känner verkligen med dej Anette,vi sitter i samma båt. Mina har krånglat i snart ett år. Förra sommaren fick jag vila och haltade fram de gånger jag var tvungen att gå. Ibland testar jag att springa men det kommer alltid tillbaka till smärta.

Dumdristig kan man kalla mej- har trott att det ska gå över av sej själv.
Sökte hjälp förra månaden på VC för utredning. Kom fram till att jag inte hade stretchat tillräckligt så jag skulle gå till en sjukgymnast och lära mig stretcha...Sjukgymnasten sa att det låter som att det kan vara kompartment syndrom men har inte fått tid hos dem än..så jag väntar och sitter här med en startplats till maran som jag tror jag inte kan använda:(

Jag har stretchat,använt stödstrumpor, antiinflamatorisk salva, ormsalva etc..
Det är så trist-har så mkt energi som vill ut!!
Förra månaden sprang jag 12 km och det resulterade i att jag inte kunde gå normalt på 4 dagar:S Det är inte värt att springa på de premisserna..

Fortsättning följer...hoppas dina vader kommer igång snabbare än va det har tagit för mej!
Anna
1981 • LERUM
#10
23 maj 2009 kl 08:39
Gilla
Varför inte gå till sjukgymnast, typ nu med en gång. Det är det de är till för.
Försök att få ta i någon som är specialiserad inom idrott, så ska ni se att skadan går över fort.
Det är ju liksom ingen ide att gå runt och ha ont och inte kunna träna.

Lycka till och hoppas vaderna snart blir bättre
annons
Anette Björkman
1978 • Lund
#11
23 maj 2009 kl 19:17
Gilla
Jag har använt voltarensalva nu och det känns inte mer än när jag går i nedförsbackar eller ner i en trappa.. Men det känns alltid när jag vaknar, men det är mindre o mindre för varje natt som går och varje dag som går. Det är bara så surt att se andra springa.. jag saknar det..
csaba
1973 • Malmö
#12
23 maj 2009 kl 19:45 Redigerad 23 maj 2009 kl 19:46
Gilla
Jag har själv haft/har en envis vadskada sen i December.Vissa dagar kan jag knappt gå.
Jag är otroligt frustrerad eftersom jag har provat allt. Vila,stretching,styrketräning,magnesium och B-vitamin tillskott, exentriska tåhävningar.Har dessutom varit och röntgat med magnet och kärlröntgen.

Nu för tillfället så springer jag bara distansjogg och tävlingar, men vågar inte köra intervaller (ska prova efter Stockholm maran).
Men att springa bara varranan dag ibland till och med 2 dagars vila, så verkar det fungera för mig.
Fast jag är otroligt frustrerad eftersom jag vill träna oftare och hårdare än 3 dagar i veckan.

så jag vet hur ni känner er. Jag hatar mina vader !!!

Oldboy
1952 • Danderyd
#13
25 maj 2009 kl 01:48
Gilla
Min första träningsskada var överansträngning av soleusmuskeln i båda vaderna. Jag hade sprungit ca 17 km på asfalt direkt när jag bytte från skidträning till löpträning (för att testa om jag kunde klara en asfaltmara). Urbota dumt, men jag var helt grön då.
En naprapat hittade direkt vad det var för fel, masserade och lärde mig stretcha muskeln (med böjt knä, se tråden "Kompartmentsyndrom"). Det gick över efter någon månad.
Muskelbristning kan bli utdraget om man inte sköter den rätt, men det är mer att den läker delvis och sedan går upp, det märks ( ialla fall märkte jag det tydligt).
Kompartmentsyndrom är allvarligt, men ovanligt.
Åsa
1980 • Solna
#14
27 maj 2010 kl 13:26
Gilla
Hej, det bör vara en medicoinsk stödstrumpor typ kompressionstrumpor. Kolla att de har kompression 18 mmG, och inte typ 8-12 mm för det är mer komforttryck. Skönt men räcker oftast inte om man har cirkulationsbesvär.
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons