annons
Löpning Tävlingar & Motionslopp Stockholm Marathon 2010 32 inlägg 9326 visningar
#1
Pär Muhr
1972 • Västerås
27 oktober 2009 - 13:05

Ny sträckning på Stockholm Marathon

Jag som redan har hunnit visualisera loppet ett antal gånger blir lite förvirrad av ändringar. Vad tycker ni andra? Bättre eller sämre?
Gilla
#2
Nicklas Månspers
1974 • Härnösand
27 oktober 2009 kl 13:19
Jag har ännu aldrig löpt Sthlm marahton......men kan bidra med vad det rör sig om, för er som inte är insatta i vad det gäller;
http://www.stockholmmarathon.se/start/content.cfm?Sec_ID=2445&Rac_ID=171&Lan_ID=1
Gilla
#3
1970 • västerås
27 oktober 2009 kl 13:59
Jag tycker det är bra, natursköna vyer är alltid roligare än avgasrökande bilar att springa omkring och så finns ju det ju kanske en liten chans att du Pär springer fel så att man kan springa förbi dig utan att du märker nåt hehe
Gilla
#4
1961 • Göteborg
Administratör
27 oktober 2009 kl 14:16
Tycker det blir sämre. Tidigare har Stadion varit "halvvägs-märke", så när som på några hundra meter. När man nu kommer till Stadion efter första varvet har man betydligt mer än hälften kvar. Kommer nog att kännas tungt...
Gilla
#5
Pär Muhr
1972 • Västerås
27 oktober 2009 kl 14:40 Redigerad 27 oktober 2009 kl 14:42
David B:
Kul att du planerar att springa förbi mig. Hoppas att jag inte är alltför långt från bansträckning när du gör det, för då är du också fel.
Annars håller jag inte med dig, charmen med Stockholm Marathon är ju publiken och de finns ju inne i stan.
Gilla
annons
#6
1974 • Stockholm
27 oktober 2009 kl 14:41 Redigerad 27 oktober 2009 kl 21:34
Känns som det blir en (två) extra backe när man ska över puckeln vid Radiohuset på Oxenstiernsgatan. Kanske är inbillning men känslan är i alla fall så.

Sedan blir det ju svårt att välja sida på Valhallavägen i starten också. http://blog.noll.se/2009/10/hoger-eller-vanster.html

Gilla
#7
1971 • Nykvarn
27 oktober 2009 kl 14:48
Första reaktionen är precis som DS Trickys att det blir märkligt att inte Stadionpassering utgör halvvägsmarkering men det vänjer man väl sig vid.

Appropå Davids synpunkt så blir det väl mer publik nu eftersom de första 5 km på gamla sträckningen på norra Djurgården är/var ganska publikfattiga??

En fördel om jag fattat rätt är att den förhatliga långa sega backen på Greve von Essens väg på Gärdet nu blir en utförslöpa istället, på min första mara kroknade jag här...
Gilla
#8
1972 • Enköping
27 oktober 2009 kl 15:21
Jag tror att det kommer att minska trängseln i början. Det brukar vara riktigt trångt på små vägarna runt kaknäs. Nu har man hela Vallhallavägen och strandvägen att få spridning på fältet.

Gilla
#9
Leif A
1946 • Sigtuna
27 oktober 2009 kl 15:43
Jag håller med Jonas W, visserligen med bara en SM bakom mig men nog var det rätt bökigt i början på småvägarna efter Valhallavägen. Lite mer utrymme gör det lättare att hitta sitt eget flyt.
Och så slipper man den mentala påfrestningen när tröttheten börjar komma smygande att se målet med drygt halva loppet kvar. Jag tror att jag kommer känna det lättare ute på Gärdet. Som vanligt liksom, öppna vidder.
Gilla
#10
Ola
1970 • Stockholm
27 oktober 2009 kl 16:21
Jag tycker det verkar bra. Mindre trängsel längs hela banan ju.
Nu hade de dock gärna kunnat lägga tillbaka Fleminggatan i banan, jag gillade den bättre än passagen förbi centralstationen. Problemet där var väl varvningarna vid högersvängen utanför stadshuset? Med nya sträckningen kommer varvningarna att börja senare eller hur?
Gilla
annons
#11
1971 • Nykvarn
27 oktober 2009 kl 16:27
Läser följande på Stockholm Marathons hemsida: "Ett kortare förstavarv innebär täten kommer ikapp de långsammare löparna senare och att därmed färre löpare blir varvade".

Hmm är det inte så att ett kortare förstavarv innebär att täten varvar flera löpare men att det längre ANDRAVARVET gör att det tar längre tid innan täten varvar de långsammare löparna??
http://wwwfyraochtrettio-staffan.blogspot.com/

Gilla
#12
Ola
1970 • Stockholm
27 oktober 2009 kl 16:35
Nej.. kortare förstavarv innebär att fler hinner påbörja sitt andravarv innan eliten når svansen. Därmed är det många fler än tidigare som aldrig blir varvade alls
Gilla
#13
1971 • Nykvarn
27 oktober 2009 kl 17:16
OK, en tankevurpa, har väl inte alla indianerna i kanoten just idag som det heter i reklamen :-)
Gilla
#14
Staffan Malmberg
1954 • Hyltebruk
27 oktober 2009 kl 17:21
Jaså Leif_A ställer upp i Stockholm? Han har nog fått blodad tand efter Växjö :)
Gilla
#15
Jonas Utmanaren
1961 • Stockholm
27 oktober 2009 kl 17:37
Tycker det känns smart att införa en HÖGER-sväng efter Valhallavägen i starten. Då kommer inte valet "högra Valhallavägen" bli/upplevas som sämre. Fler kommer välja höger väg och det torde rimligen innebära minskad trängsel de första kilometrarna.

Pessimisterna kan ju klaga på att "slutvarvet" blir längre ... :-P
Gilla
annons
#16
Thomas H
1974 • Stockholm
27 oktober 2009 kl 18:25
Förändringar brukar sällan uppskattas men leder oftast till nåt bättre... :-)

Noterar: 2000 nya platser á 795 kr ökar SM:s intäkter med 1 590 000 kr! Borde bli en hygglig vinst när allt är betalt.

Begåvat att dra nytta av löparboomen, men framförallt får fler människor chansen att uppleva SM!
Gilla
#17
Alf Englund
1957 • Västervik
27 oktober 2009 kl 19:01
På hemsidan skriver de: "Det första varvet blir 3,7 km kortare än tidigare. Det innebär att Stadion passeras efter 16,6 km." Det innebär också att Västerbron passeras 3,7 km tidigare på första varvet, efter ca 9,5 km. Det måste väl vara en fördel att på första varvet klara av den när man har lite mer krafter kvar? Eller, vad tror ni?
Gilla
#18
csaba
1973 • Malmö
27 oktober 2009 kl 19:03
Banan kommer nog uppskattas av Elitlöparna.

Men min första tanke är att Första varvet på Västerbron blir lättare, medan andra varvet kommer att bli ennu värre !!!
Gilla
#19
1969 • Stjärnhov
27 oktober 2009 kl 19:17
Det känns bara roligt att fler får möjlighet att vara med och delta SM.
För mig personligen så tycker jag om förändringar i sträckningarna av banan.
Gilla
#20
jonas hallgren
1971 • Knivsta
27 oktober 2009 kl 19:18
Varför skulle Västerbron på andra varvet bli värre?
Den kommer ju efter exakt samma distans som tidigare.
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons