annons
Löpning Övrigt 1930 inlägg 154218 visningar

Plats för lite gubbgnäll - om motion

2006 • Alingsås
#1
2 januari 2022 - 09:37
22 Gilla
Swecklockers har ju sin gubbgnälltråd så varför inte starta en här. https://www.sweclockers.com/forum/trad/1587887-plats-for-lite-gubbgnall

Jag får väll starta då. Hm, får fundera lite till... men den lilla stenen som sätter sig mellan hälens kappa och hälen i början på en lång runda i skor som man behöver använda skohorn för att ta sig in i kan jag börja gnälla över. Grus i dojan är överhuvud taget inte kul, men det hör nog till sporten.
< < < 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 > > >
1970 • Stockholm
19 februari 2026 kl 16:32 Redigerad 19 februari 2026 kl 18:41
1 Gilla
Förkyld också men springer hem ändå från jobbet (dum i huve som jag är), gick det dåligt så tackar jag för min tid här. :-)

Resultat: Tycker inte det var något drama men ibland kan det vara halvklurigt veta när man bör avstå...
1991 • Norrköping
20 februari 2026 kl 14:11
13 Gilla
Förutsättningar: jag är på jobbet & är arg på allt & alla. Dels p.g.a. trött på människor & dels p.g.a. en dålig natts sömn. Är som ett jävla bi. För ett par veckor sedan fick jag en ny & fin ryggsäck i födelsedagspresent.

Med världen emot mig äntrar jag omklädningsrummet. Äntligen dags för lite andrum i form av en lunchrunda. Kan känna hur lugnet sakta börjar överta kroppen. Öppnar ryggsäcken. Energigelen från ICA Maxi som jag köpte för 48 kr för ett par dagar sedan genom att ta SMS-lån & sedan inte har behövt använda har gått sönder i botten av väskan.

Med en shaolinmunks självbesinning håller jag mig ifrån att följa magkänslan att hoppsparka sönder väskhelvetet. En patetisk ilskeyttring i form av att sula den halvfulla gelen med full kraft ned i handfatet. Sedan plockar jag ut allt ur väskan & tvättar rent det från det söta klibbet. Det hade känts mer värdigt att bli pissad i ansiktet.

Ut på lunchrundan med lätt huvudvärk. Symfysen på för veckan rekordhöga 3 av 10 på smärtskalan. Snart ska jag cykla i energigel-täckta kläder i 30 grader på F&S.

Lördag - du är efterlängtad.
1991 • Norrköping
23 februari 2026 kl 11:16
2 Gilla
Detta är inget stort problem men visst är det störande om man har otur & han är där samtidigt som en annan samt så har jag en "rätt ska vara rätt"-gen inom mig, hade varit intressant att höra vad ni anser om detta:

På mitt gym under vissa sena kvällar håller en person online-spinningpass. Jag tror att det alltid sker när gymmet är obemannat. Min tolkning har varit att detta är frikopplat från gymmets verksamhet & sker för egen vinning. Jag vet dock inte detta. OM det är så, får man göra så?

Utöver att det är störande med en högljudd person bredvid sig så tycker jag att det känns skevt. Det känns spontant som om jag skulle göra något liknande så hade det känts rätt att förankra detta med gymmet (vilket han kanske har gjort, har ingen aning). Sen kan jag tycka att OM man tjänar pengar på detta så får man pyssla med detta hemmavid & ställa upp en cykel i vardagsrummet/garaget.
Anna
1982 • Jämtland
23 februari 2026 kl 16:17
2 Gilla
I mitt gym står ngt om att man ska se till att inte störa omgivningen om man måste svara i telefon... då tänker jag att onlinespinningpass inte är tillåtet under de premisserna.

Fråga killen vad han gör och när han gör. Berätta att du upplever det störande. Berätta det även för gymmet hur du upplever det.
Jens Sandahl
1969 • Sävedalen
23 februari 2026 kl 20:10
Gilla
Jag har en liknande fundering. På "mitt" gym hänger en kvinna som är någon slags pt. Jag får inte känslan att hon är en del av etablissemanget utan kör sitt eget race inne på gymmet med olika kunder.

Det bor en liten Marcus i mig, för det gnager i mig att detta nog är hennes egen business och att hon är fripassagerare på gymmet och profiterar på kund och gym. Det stör mig egentligen inte, men likt Marcus tycker jag att det är skevt...
annons
1991 • Norrköping
23 februari 2026 kl 21:57
1 Gilla
Skönt att inte vara ensam <3
Jens Sandahl
1969 • Sävedalen
23 februari 2026 kl 22:26
1 Gilla
Du och jag Marcus... ❤️
Svealand
1 mars 2026 kl 06:19
Gilla
Bild uppladdad av Kalle Kula
Vänster vad ville inte vara med och leka längre under gårdagens löprunda. Jag testade att springa ytterligare någon km efter att jag börjat känna av den, men då jag märkte att jag till slut haltade då jag sprang så la jag ned och det fick bli promenad hem istället.

Märker i dag ömhet och lätt rodnad vid ned-/insidan av vaden. Haltar även när jag går. Muskelbristning? Gubbvad? Någon som har några bra diagnoser? Jag tänker att det troligen blivit lite för mycket asfaltslöpning senaste dagarna pga. tövädret.
Jens Sandahl
1969 • Sävedalen
1 mars 2026 kl 08:32
1 Gilla
Vågar mig inte på diagnos, men är det "bara" ömt så är det säkert något som självsäker snabbt. Om det inte ömmar vid beröring så kan självmassage vara bra/skönt.
Svealand
1 mars 2026 kl 08:37 Redigerad 1 mars 2026 kl 08:45
Gilla
Lite mer detaljerad beskrivning i tråden nedan. Jag föreslår f.ö. att vi tar vidare diskussioner där, för att inte spamma ned den här eminenta tråden. https://www.jogg.se/Forum/Trad.aspx?subid=58041
annons
< < < 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 > > >
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons