annons
Löpning Avancerad träning 2 inlägg 2847 visningar
#1
hernwall
1966 • handen
13 november 2011 - 08:18 Redigerad 13 november 2011 - 08:18

Träningsupplägg ultra; tips och råd

Jag behöver ny input inför planeringen av kommande säsongs ultraträning (vilken väl börjar relativt snart med vinterträningen). Under 2011 har jag i stort sett nått målen, men behöver ny input till träningen. Allt från bra träningspass, tankar om vila/återhämtning, hela träningsprogram, små och stora detaljer, etc.

Jag har under 2011 legat på 4-5 pass i veckan; ett långpass/helg, 3 distans (lite olika tempo) på >10k + ett kvalitetspass. Nu hoppas jag få hjälp att tänka i nya kreativa banor.

Så, du som själv siktar mot ultra, du som är ultraräv, du som är kunnig och erfaren (osv): vilka är dina goda exempel? Hur gör du?

tack redan på förhand! :)
Gilla
#2
Martin Wass
1975 • Göteborg
13 november 2011 kl 14:41
Tycker det är grymt intressant hur man skall träna för en ultra så jag hoppas det kan komman någon som kan ge dig bra tips. Själv skulle jag gärna vilja veta vad gränsen går för att träna kroppen eller träna det mentala. Tänker på ultraintrvallet som gick nyss detta är nog en riktigt bra mentalträning men den kan väl inte ses som bra träning för kroppen eller kan den det ?
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons