annons
Löpning Träning 10 inlägg 6941 visningar
#1
Hejkkl
1989 • Finland
10 december 2011 - 18:35

Hur påverkas konditionen av ökad muskelmassa?

Under de senaste 4 månader har jag gått upp i vikt från 80 kg till 86 kg. Idag lyfter jag tyngre och springer snabbare..

Viktökningen började när jag kastade om träningsschemat för styrketräningen. Jag styrketränar 3 ggr och löper 1-2 ggr/ vecka.

Ökar uthålligheten i musklerna av styrketräningen? Min spontana känsla säger att desto mer man väger desto sämre springer man.
Gilla
#2
Markus Nilsson
1994 • Åstorp
10 december 2011 kl 18:46 Redigerad 10 december 2011 kl 18:49
du har rätt med att desto mer du väger desto sämre springer du, du har väl aldrig sätt en "biffig" maratonlöpare tex. men styrketräning utav benen kan ju påverka dina resultat positivt, fast då ska man köra många reps och sets, för en löpare vill inte ha stora ben (om du inte är en sprinter) utan uthålliga ben (och starka). men grattis din till att du sett så pass positiva resultat utav din styrketräning !
glömde skriva det är ju inte konditionen som försämras, utan du får ju mer "tyngd" att släpa runt på, vilket gör det hela mer fysiskt ansträngande. och detta gör att det känns som att du fått sämre kondition. (har själv gymmat för ett tag sen). lycka till med träningen / Markus
Gilla
#3
Alexander Kjäll
1979 • stockholm
10 december 2011 kl 19:05
Jag har lagt in ganska mycket styrketräning i mitt program senaste månaderna, och märkt fantastiska resultat.

Jag tänker mig att på motionärnivå så är det väldigt mycket mer värt att ha starka bål, rygg och benmuskler, än att väga något kilo mindre.
Gilla
#4
1974 • Tyringe
10 december 2011 kl 19:06
Det borde ju vara så att syreupptagningsförmågan (konditionen) ökar med bibehållet eller förbättrat löpresultat. Hur tänker jag?

Fler muskcelceller som arbetar betyder ökat syrgasbehov/tidsenhet för att inte muskelcellerna skall hamna i en anaerob miljö. Alltså borde din kondition ökat men samtidigt ökar belastningen i samband med löpning eftersom du har mer massa att släpa runt på.

Att du presterar mer är bara att lyckönska!

//johan
Gilla
#5
Hejkkl
1989 • Finland
10 december 2011 kl 19:33
Tilläggas ska väl att jag lyfter ganska tungt i set om 5x5 , mina träningsvikter i knäböj och marklyft ligger på över 150 kg.
De resultat som jag märkt av i löpningen är väl att milen går på 40 ist för 45 min och att 5 km på 20 min känns som barnlek. Underbart!

Tack för svaren! Intressant ang syreupptagningen, det törs att forskas vidare på.

Och btw har jag sett en "biffig" långdistanslöpare: Segraren av Kraftloppet 2002 (72 km) lyfter +150 i bänk ;)
Gilla
annons
#6
Markus Nilsson
1994 • Åstorp
10 december 2011 kl 19:39 Redigerad 10 december 2011 kl 19:43
som de ovan också säger, så påverkas ju din styrketräning utav benen ofta positivt, har du något namn på denna "biffiga" långdistanslöpare, hade varit roligt och sett hur han såg ut eftersom det är ju aldrig optimalt att ha en massa "onödig" muskelmassa på överkropp som långdistanslöpare. + att det är svårt att erhålla muskelmassa, alltså att få behålla den, eftersom även muskler fungerar bränsle om de inte används. annars finns det ju också "david goggins" som är en ultra maraton löpare (8mil+) som också är biffig, dock har han tappat en massa muskelmassa sedan han börjat med löpning.
här är en video med honom: http://www.youtube.com/watch?v=DrlmLvPFdg8 // Markus
Gilla
#7
Hejkkl
1989 • Finland
10 december 2011 kl 19:55
Finns en rätt dålig bild med i artikeln http://www.nt.se/nyheter/artikel.aspx?articleid=260831
Gilla
#8
Walker67
1947 • Växjö
10 december 2011 kl 20:32
En bekant till mig hävdade med övertygelse att om man skall nå elitklass i maratonlöpning så bör man inte väga över 63 kg på normallängd ca 1.80 m, ha starka stela vrister, mjuka höfter, smala underben dvs se ut om en kenyan.
Även skidåkning ger ett visst tillskott av muskelmassa i överkroppen och på våren, när man börjat med löpträningen har man kännt sig tung i kroppen, men samtidigt förfogat över en hög syreupptagningsförmåga. Framåt sommaren har dock ett par kg försvunnit, troligen pga av att man inte underhållit skidmusklerna och stegen har kännt lättare tack vare viktminskningen.
Jag har ingen erfarenhet av styrketräning, men det borde väl finnas grenspecifik styrketräning för löpare, som inte bygger för mycket muskelmassa.
Gilla
#9
cribster
1980 • Umeå
11 december 2011 kl 10:49
Ja det finns en gräns, när varje kg muskel
massa, gör liksom mer onytta än nytta, oavsett vart du lägger den,
om målet är att springa från punkt A till punkt B.
Vet inte om det finns nån kul formel eller nått liknande för detta.
Tror föresten det finns en sån för Tonfisk, nån exakt viktgräns, där de inte lönar sig att bli större/starkare.
Men där handlar det ju om att tränga undan vatten, så jag vet inte
vad liknelsen är egentligen.
Gilla
#10
1971 • Stockholm
11 december 2011 kl 11:34
Muskler har en unik förmåga att reglera hur stort tillflöde av blod (och syre) de kräver. I vila gör de av med mycket, mycket lite energi, men väl i arbete kan de mångdubbla energiomsättningen. Därför har något extra kilo muskler i sig liten påverkan på konditionen (om kondition definieras som syreupptagningsförmåga).
Gilla
annons
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons