Löpning Avancerad träning 3 inlägg 376 visningar

Vo2max/tröskelträning på cykel

1978 • Sollentuna
#1
10 mars 2025 - 09:32
1 Gilla
Vilken typ av träning, vo2max eller tröskelträning, på cykel ger mest effekt på motsvarande variabel för löpning? Min teori är enligt nedan, kom gärna med synpunkter eller anmärkningar:

Vo2max ger bättre överslag på löpningen eftersom det främst är hjärtat man tränar, varpå det inte spelar så stor roll vilka muskler det är som generarar stimulit.

När det gäller tröskelträning så är det mer specifikt vilka muskler som genererar laktat och som tränas i att göra sig av med laktat. Tröskelträning är därför mer grenspecifik än vad vo2max är och ger sämre överslag på ifrån löpning till cykling och vice versa än vad vo2max-träning gör.
Emil
1987 • Luleå
#2
10 mars 2025 kl 09:43
Gilla
Exakt den uppfattningen har jag också fått av att ha hört personer från activitus prata om alternativträning i löparpoddar.

Lars Lindefelt
1958 • Borlänge
#3
10 mars 2025 kl 12:53
1 Gilla
Kör intervaller på cykel eller spinning för Vo2max, norska intervaller borde fungera.
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.