annons
1954 • Falun

Löpband - Intervall

Torsdag 5 november 2020 16:24

Löpning - Distans
Verktyg Kopiera passet Radera passet
Kopiera extra data
Vill du radera detta träningspass?
4*10 min i 12.6 km/h 4:45 men med sista 1 min i 13.2 min/km 4:33 (sista 1 min i 4:e draget i 4:00 min/km). Gåvila 2 min. Så länge identiskt med 4 februari och 16 juli och även på samma löpband. Svårt att se skillnader i pulsen mellan dessa tillfällen. Det som avvek idag var att jag avslutade med 2*5min i 12.0 resp 12.6 km/h och med 1 min gåvila. Slutsatsen blir att formen är ganska lika som i vintras och i somras. Inte mycket nytt under solen.
Bild uppladdad av Leif Andersson
14 km
Distans
1:20:00
Tid
5:43 min/km
Snitt

Kommentarer

I vår ålder får man vara glad om man kan upprepa tidigare pass med ungefär samma värden.
Fint sprunget med bra drag under galoscherna!
Mats Edelryd | 5 november 2020
Egentligen skulle jag kanske periodisera träningen mer. För att få ut toppar, nu ligger jag ganska lika året igenom. Men jag gillar att träna så och det är trots allt det viktigaste.
Leif Andersson | 5 november 2020
Jag har haft liknande funderingar.
Nu skulle jag vilja ha en halvmara att sikta på i maj så skulle jag kunna springa lite mindre fram till nyår och sedan trappa upp träningen under jan-april men tyvärr vet man ju inte hur det blir med loppen nästa år heller 😔
Mats Edelryd | 5 november 2020
Ser väldigt stabilt ut och drar du iväg med 4.00 på sista min. så fanns det säkert krafter kvar. Allt annat var under rött vad jag kan se. Bra pass!
Ingvar Olofsson | 5 november 2020
annons