Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Gemenskap
Gemenskap start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
annons
Föregående pass
Träningsdagbok
Nästa pass
Leif Andersson
1954 • Falun
Intervall
Söndag 29 januari 2023 16:50
Löpning - Distans
Verktyg
Kopiera passet
Radera passet
Exportera som GPX-fil
Skapa runda av passet
Funktionen är bara tillgänglig för stjärnmedlemmar.
Läs mer här »
Jämför passet med liknande
Beräkna tider i Löparkalkylatorn
Kopiera till
*
*
*
*
Kopiera extra data
Funktionen är bara tillgänglig för
stjärnmedlemmar
.
Läs mer här »
Som standard kopieras passets namn, träningsform/
typ, distans, tid och snittfart. Stjärnmedlemmar kan kopiera samtliga fält och diagram.
Läs mer om stjärnmedlemskap
Kopiera
Avbryt
Vill du radera detta träningspass?
Ja, radera passet
Nej, avbryt
Lugnet inomhus. Lite blandat Fick frågan av Monica om jag kunde vara hare första varvet på 800m, och det sa jag ja till. Hon pratade om 56s men jag tyckte det lät väl snabbt. Hon sprang 5:05 på 1km förra veckan och siktar på 5:00 på tävling nästa vecka. Så jag ville nog gå för typ 58s. Monica är då 78-år. Sedan sa jag att jag harar hela loppet.
Innan loppet drog igång så sprang jag ett antal 200m för att hitta farten. Hamnade lätt lite för snabbt.
Men loppet drog ut på tiden, väntan på andra 5-kampstävlingar. Så jag körde 800m 3:22 och 3:28. Efter loppet hakade jag på snabba Börje och Stefan och sprang 400m. Gick rätt bra ändå med höften och 1:25 klockade jag mig på.
800m-loppet. Vi tröttnade när Tranberg sa att det dröjer en halvtimme till så jag och Börje satte ut konorna i kurvan och sa att vi 4 springer själva. Monica satte full fart i startkurvan och jag trängde mig framför henne för att hålla lämplig fart. Första varvet på 56-57 men farten var nog perfekt, förutom startrusningen. Efter 350m blir vi varvade av Börje. Strax efter av Stefan. Monica hänger på mig fint men hör efter 650m att nu är hon väldigt trött. Manar på så gott jag kan och hon kommer in på 3:56. En bra tid!
8
km
Distans
1:01:00
Tid
7:38
min/km
Snitt
Gillas av
Helena Zander
,
Ingvar Olofsson
,
Tony Elias
och
Maria Pia Karlsson
Kommentarer
1,25 är snabbt så håller höften för den farten så är du nog skadefri igen.
Det blev totalt sett en fin snabbhetsträning och inte direkt konventionellt.
Ingvar Olofsson | 29 januari 2023
Intressant läsning! Imponerande tid av en 78-åring!👏 Jag skulle inte fixa hennes tempo
Maria Pia Karlsson | 29 januari 2023
1,25 på 400 meter är 3,32 tempo enligt joggkalkylatorn så man blir väldigt imponerad att att du fortfarande är så snabb.
Monica verkar ju helt fantastisk hon med.👍
Mats Edelryd | 29 januari 2023
Jag sprang lite orent på 400m men det kändes bra efteråt. Så nu ska jag inte klaga på höften innan den protesterar på allvar igen.
Leif Andersson
| 29 januari 2023
Snabbt sprunget, bra Leif. 85 sec/400m 👏👏
Tony Elias
| 29 januari 2023
Längesen jag sprang 400 m på 1.25 och jag tänker inte prova. Kul med Monica:-)
Oldboy | 30 januari 2023
annons