annons
1954 • Falun

Löpband

Söndag 12 februari 2023 16:52

Löpning - Distans
Verktyg Kopiera passet Radera passet
Kopiera extra data
Vill du radera detta träningspass?
Löpband på Actic och jag följde damernas skidskytte.

Sedan kom två fotbollstjejer som värmde upp i 12.5-13.5 innan de började med korta intervaller. 10s och 5-10s vila. Inga problem där att hoppa ned på bandet som gick i 17km/h. I den farten hoppar inte jag ned på bandet!
8,7 km
Distans
50:00
Tid
5:45 min/km
Snitt

Kommentarer

Att ramla och slå sig kan ju kosta tre månaders bra träning som blir sämre träning på ett eller flera sätt. Klart som korvspad att man är mer försiktig som äldre och mer erfaren.
Oldboy | 12 februari 2023
Jag hoppade på i 15.5 igår och det fungerade bra och min erfarenhet är väldigt ringa. Sedan kanske det inte är så smart men man håller ju ändå i sig till man fått synk med bandet.
Ingvar Olofsson | 12 februari 2023
Visst, vill jag hoppa på i lite högre fart så hänger jag på handtagen och springer i luften, sätter inte ner fötterna förrän jag är i sync. Men jag har inte provat vid 17 km/h och vill inte göra det heller.
Oldboy | 12 februari 2023
annons