annons
1975 • Gånghester

Landsvägscykling. Mellerud - Gånghester

Måndag 21 april 2014 10:15

Cykel - Landsväg
Verktyg Kopiera passet Radera passet
Kopiera extra data
Vill du radera detta träningspass?
Då har man kört en halv vätternrunda, kan tänka mig att det är hyfsat tungt att köra dubbelt så långt!
Medvind i början. Tuffare mellan Sollebrunn och Vårgårda. Vårgårda till Gånghester gick ganska bra trots kuperingen. Käkade snickers i Vänersborg och Sollebrunn och burgare i Vårgårda.
151,13 km
Distans
5:14:27
Tid
28,84 km/h
Snitt

Gillas av

Kommentarer

Snyggt pass!! Nu börjar du få in bra distanser på cykeln. Det kommer du ha STOR glädje av runt Vättern. Både vänja rumpan vid långa timmar men minst lika viktigt vid att äta och dricka under cyklandet. En del är ju same-same som löpning men behovet (iaf för mig) av att äta och dricka under cyklandet är större än när jag springer.

Hur kändes benen - ok?
Tobias Nilsson | 22 april 2014
Precis, ätandet är ju superviktigt när man ska hålla på så många timmar. När man springer håller man ju oftast inte på lika länge så där räcker det oftast med gel och dryck.
Benen blev rätt möra mot slutet men jag kunde ändå hålla uppe farten. Igår (dagen efter) hade jag konstigt nog knappt någon träningsvärk eller känningar av cykelturen alls.
Olov Stenström | 23 april 2014
När du nu fått in bra distans så tyckte jag det var väldigt värdefullt att lära sig klung-körning. Enkelt i teorin (ligg nära, nära och var vaken hela tiden...) men betydligt svårare i praktiken. Det händer alltid saker och blir "ryck" som gör det lurigt. Också lätt att själv vara för stark ibland och göra det svårare än nödvändigt för de andra i klungan. Men det har du nog redan koll på :-)
Tobias Nilsson | 23 april 2014
annons