annons
Löpning Kom igång 17 inlägg 3658 visningar
#1
Ted
1984 • Helsingborg
28 april 2011 - 23:07

börja från noll

Som rubriken lyder så startar jag min träning från noll. Har endast joggat i april månad enligt min kalender. Målet är att klara 10km 14 maj då det är springtime här i Helsingborg.

Har ni några bra tips på hur man ska träna??

Efter varje löpning är jag totalt utmattad, men jag ger inte upp!
Gilla
#2
1980 • Stockholm
29 april 2011 kl 00:38 Redigerad 29 april 2011 kl 00:37
Sääänk tempot först och främst. Så att du om hade en vän bredvid dig kunnat hålla ett samtal, s.k. prattempo. Löpningen handlar inte om att döda sig själv på varje pass, det handlar om att hushålla med dina resurser så du mäktar med mer och mer träning som i sin tur leder till ökade prestationer. Välkommen till världens härligaste sport :)

PS: läste någonstans att det tar två månader för kroppen att läsa sig att producera det morfinliknande ämnet kopplat till träningen, därefter är varje pass en längtan, det senare tycker jag iaf :)
Gilla
#3
Samuel H
1979 • Järfälla
29 april 2011 kl 08:29
Det kanske beror lite på om det finns något mål efter springtime.

Om målet enbart är att komma i mål och få en så bra tid som möjligt (sen återgå till soffan), är det nog bara att träna så hårt som möjligt och hoppas att kroppen håller.

Annars, om det finns ett långsiktigt mål, håller jag helt och hållet med Hampus. Det som gjorde att jag kom igång med träningen ordentligt för några år sen var insikten att varje pass inte ska/behöver vara jobbigt. Enkelt kan tyckas, men det var ingen kunskap jag hade de första 27 åren av mitt liv. För mig innebar "prattempo" låååångsam jogg och en del promenader i början.
Gilla
#4
1969 • Stockholm
29 april 2011 kl 08:47
Håller inte alls med föregående talare, helt enkelt för att det är för j-kla tråkigt att springa i knapp styrfart. Däremot håll ner längden på varje runda. Jag tycker din senaste vecka är ett toppenexempel på att "börja från noll"; tre gånger i veckan, 5-7 km. Nu skulle ju det som sagt vara starten på något lite långsiktigare än den 14:e maj... Hur du lägger upp träningen i knappa två veckor spelar nog inte så stor roll för resultatet då är jag rädd, men du fixar ju 7 km i 5:15-tempo, så jag törs lova att du fixar 10 km i samma tempo då det är tävling. Se till att vila någon dag innan hur du nu än lägger upp träningen tills då och gå ut lite lagom hårt på dagen. Lycka till.
Gilla
#5
Samuel H
1979 • Järfälla
29 april 2011 kl 09:17
Jag håller med om att det inte är så kul med styrfart, och om man tycker det är SÅ tråkigt att ta det lugnt är mitt förslag inte så tillämpbart. Men det är ju subjektivt hur tråkigt det upplevs.

Den mindra roliga styrfarten blev inledningen av en väldigt långsiktig plan för min del och det stod jag ut med.

Vad som passar har säkert en del att göra med hur man är som person.
Gilla
annons
#6
Lippe
1965 • Hässleholm
29 april 2011 kl 10:36
Sämsta app någonsin , jag kan vara ute i en halvtimme innan jag får kontakt !!! Så jävla trött på detta ! E de meningen att man ska bo bredvid en mast eller !’
Gilla
#7
1975 • Växjö
29 april 2011 kl 11:50
Lustigt nog har jag en kompis som plötsligt börjat springa inför en tävling. han är rökare och aldrig motionertat, 3:e träningspasset sprang han 5km lika snabbt som mig som lagt ne 17 år på den här skiten. Så visst går det om man har flyt:9
Gilla
#8
patrik t
1974 • Enskede
29 april 2011 kl 13:57
om du precis har börjat träna och ska springa milen i maj skulle jag satsa på att bygga upp distans snarare än fart, för att minska skaderisken. mitt tips är att köra några lite längre pass där du går var tionde minut. då övar kroppen på en lite längre distans och får en chans att återhämta sig under passet (som intervaller) samtidigt som du inte förlorar så vansinnigt mycket tid på det.
Gilla
#9
Malin Valsås
1976 • Västerås
29 april 2011 kl 14:08
Är det en långsiktig satsning - ta det lugnt! Jag började löpträna från noll (på riktigt, dvs helt otränad innan) i höstas och kunde snabbt öka distans och hastighet. I mars sa kroppen ifrån, jätteont i ena hälsenan och ingen möjlighet att springa på flera veckor (och det kunde nog ha varit mycket värre med, så det känns som jag hade tur ändå). Nu kör jag medvetet väldigt korta sträckor och tänker ta det lite lugnare.

För jag VILL springa, den där kicken jag får (endorfiner är det väl?) är toppen och får mig att längta till nästa pass.
Gilla
#10
1984 • Kristianstad
29 april 2011 kl 14:40 Redigerad 29 april 2011 kl 14:41
Instämmer med Malin!

jag började också springa i höstas (september) och var då helt otränad...började 3 km, då kom jag 5-600 meter i lugnt joggtempo sen var jag helt slut och fick gå ett par minuter.

Det spelar ingen roll, för börjar man bara lätt så man inte skadar sig så märker man att konditionen ökar väldigt fort, bara man har regelbundenhet på träningen! då vill jag påstå att längden på passen är viktigare, och inte farten...

Idag, lite mer än ett halvår senare, springer jag 11,5 km på 1:02:15...helt otroligt tycker jag och inget jag kunde tro när jag började...som Hampus och Malin säger, nu längtar man till nästan pass och det är så kul att vara ute och springa, för att inte nämna hur mycket bättre man mår!

Hur du än gör så lycka till och välkommen!
Gilla
annons
#11
Ted
1984 • Helsingborg
30 april 2011 kl 15:07
Tack så mycket för alla tips.
Just nu har jag känningar i högerbenet så det får bli gå i stället för springa.
Men efter springtime kommer jag fortsätta springa. Som ni beskriver det kan det inte vara mer än underbart att komma in i det.

Vill man så kan man :)
Gilla
#12
Ted
1984 • Helsingborg
15 maj 2011 kl 20:25
Klarade mitt mål, över förväntan dessutom.
10km 49.51

Jag kommer fortsätta springa, börjar förstå tjusningen:)
Gilla
#13
15 maj 2011 kl 20:54
Detta inlägg har raderats
#14
1971 • Hisings-Kärra (Göteborg)
15 maj 2011 kl 20:54
Ted: Grattis till att du klarade målet!

Löpning är en rolig sysselsättning. För att det ska bli ännu roligare krävs variation, styrka, teknik och inte minst vila.

Spring i olika hastigheter, en del träningar kan vara snabba, en del kan vara långsamma. En del motionslöpare (alldeles för många) tror att det ger skador att springa snabbt, men så är det inte.

Snarare ger det skador att mala i samma hastighet jämt och ständigt. Styrketräning (tåhävningar, mage, nedre rygg, baksida lår, höftböjare och bålstyrka) gör att det blir mindre risk för skador. Dessutom ger det bättre löpsteg.

Teknikträning är nästan ett okänt begrepp för motionslöpare, vilket är konstigt. Det finns mycket att få gratis genom att träna aldrig så lite teknik, vilket också ger mindre skador.

Sen har du helt rätt, vill man så kan man. Härlig inställning!
Gilla
#15
Fredrik Jönsson
1979 • Åsbro
16 maj 2011 kl 08:52
Lånar din tråd lite :)
Grattis till en fin tid på milen och att du fixade dina mål :D

Håller själv på och tränar inför midnattsloppet i augusti, har bara kört 5 km löpning ännu med en bästa tid på 5.30.
Har varierat med snabb gång 10km för att inte köra slut på mig totalt.

Har förbättrat min tid på 5km varje gång jag kör den, men är totalt slut när jag kommer i mål.
Ska jag testa att köra längre pass fast i lägre tempo tro?
Har inga problem att få upp farten, dock tar kroppen slut ruskigt fort då.
Kan lätt köra 1 km i 3min tempo, men sedan tar det stopp :P

Idagsläget har jag grymt svårt att hålla ner tempot, ligger på 85-90% av maxpuls under hela löpningen.
Kan ju tillägga att man har några extra kilon att släpa på så det går lite tungt, hoppas dock de har hunnit krympa lite under sommaren.

När jag kör mina 10km gång turer har ca 8.30 tempo och en puls på 70%
Gilla
annons
#16
Johan Larsson
1972 • Halmstad
16 maj 2011 kl 17:38
5.30 på 5k är jäkligt snabbt;-)
Gilla
#17
Fredrik Jönsson
1979 • Åsbro
16 maj 2011 kl 17:50
Haha, ja det har du rätt i :P

5.30 / km skulle det ju stå :P
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons