Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Gemenskap
Gemenskap start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
annons
Löpning
•
Skador & Rehab
7 inlägg
•
3523 visningar
#1
Mikael Lipschütz
1974 • Mölndal
14 juni 2012 - 14:29
Sendrag i foten
På senare tid har jag fått en hel del problem med sendrag i vänster fot. Lilltån och tån bredvid blir svåra att räta ut.
Smärtan uppstår väldigt ofta när jag böjer foten. Men det onda kan även komma under nätterna. Alla vet hur obehagligt det är.
Vad kan ha hänt?
Gilla
Klicka för att gilla
#2
Tage Ericsson
1952 • Varberg
14 juni 2012 kl 14:35
Behöver nog inte hänt något speciellt. Gäller bara att undvika att foten kommer i ett läge som utlöser krampreflexen. Sedan kan det nog förebyggas med fotträning, stretching, massage mm.
Gilla
Klicka för att gilla
#3
liam salomonsson
1986 • Täby
14 juni 2012 kl 14:47
Jag har haft samma problem i många år. Något som har hjälpt mig är magnesiumtillskott. köps på apotek. Jag får fortfarande sendrag då och då men inte alls som innan jag tog tillskotten. Då fick jag sendrag under och efter nästan alla mina träningspass.
Gilla
Klicka för att gilla
#4
Tage Ericsson
1952 • Varberg
14 juni 2012 kl 15:09
Javisst magnesium har en generellt muskelavslappnande effekt och har man brist så ökar definitivt kramptendensen. Väl värt att prova.
Gilla
Klicka för att gilla
#5
Camilla Lundin
1967 • Uppsala
15 juni 2012 kl 12:16
Jag fick sendrag oftare när jag väntade mina barn men jag antar att inte det är ditt problem Mikael ; ) Av någon anledning har jag fått för mig att problemen minskar om man är ordentligt varm - kan ibland känna sendragstendenser t ex i liften när jag åker skidor - sova med sockor kanske?
Gilla
Klicka för att gilla
annons
#6
Peter P
1965 • Kungsholmen
15 juni 2012 kl 14:36
Sendrag=kramp?
Gilla
Klicka för att gilla
#7
Tage Ericsson
1952 • Varberg
15 juni 2012 kl 14:42
Ja det är = kramp i min ordbok. Norrländskt?
Gilla
Klicka för att gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Sendrag under foten
Vrickat foten inför Stockholm marathon
Artros i foten?
Ont i foten
Ont i foten (insidan/inuti)
annons