annons
Löpning Träning 10 inlägg 18102 visningar
#1
1980 • Tibro
10 februari 2013 - 23:00

Motionscykel eller Crosstrainer?

Jag springer för lite km i veckan (punkt).
Min kropp, hjärna och vilja är alla inställda på mer träning men det som kallas LIVET står i vägen just nu. Med två småknattar hemma och en fru som jobbar mycket kvällar blir det svårt att tränga in mer löpning ute.
Min idé är att träna hemma på nån billig pryl från blocket när ungarna har somnat och då kommer frågan:

Vilken gammal sunkig pryl från blocket borde jag satsa på?
Motionscykel eller crosstrainer?
Jag är sjukt ointresserad av alternativ träning som inte ger mig bättre km-tider på tävlingarna framöver, så prylen ska ge mig mest för pengarna för min löparkarriär.

Vad har ni för tips/erfarenheter till en man som gärna vill springa sub 35 på milen innan 2014?

Tack på förhand!
Gilla
#2
1977 • Eskilstuna
10 februari 2013 kl 23:51
Borde inte ett löpband vara bättre isf?
Gilla
#3
1964 • Torsby
11 februari 2013 kl 04:44
Tyvärr står min crosstrainer allt som oftast oanvänd, löpband är mycket roligare och passar mig bättre.
Om du redan har en cykel, är det inte billigare att köpa en Trainer, fördelen förutom priset, du får cykelträna med din egen cykel och får då rätt inställning mm från början?
Gilla
#4
Anna Sundqvist
1974 • Luleå
11 februari 2013 kl 06:53
Jag har kört mycket Crosstrainer i rehabsyfte och nu även som komplement och när det är för kallt (eller regnigt, eller blåsigt ;)). Tycker att den är suverän om man lägger lite krut på träningen. Jag har en billig variant och har gjort spellistor som träningspass för att få hjälp att hålla farten och motivationen uppe. Jag inbillar mig att Crossen är mer likt löpning, det finns dock tydligen de som är mer som skidåkning så prova hur det känns.
Gilla
#5
Magnus Wallin
1976 • Ängelholm
11 februari 2013 kl 07:41
Crosstrainer är grymt allsidig träning.
Gilla
annons
#6
1980 • Tibro
11 februari 2013 kl 09:25
Jag glömde nämna att löpband är en för stor investering i nuläget. Men det är mitt prio 1 när jag blir rik efter studierna, jag har redan bokat ett utrymme i pannrummet till ett framtida löpband. :)

Tack för tipsen Per: Höghöjdsläger ser jag som en effektiv men helt galen investering som inte finns i närheten av det liv jag lever nu. Så har jag bara ca 45 sek kvar till drömgränsen sub 35 så lite extra träning ska nog kunna göra att jag närmar mig.

Det verkar hittills som om crosstrainern är bra... om man dammar av och använder den.
Gilla
#7
Ingalill Lindholm
1979 • Älvkarleby
13 februari 2013 kl 11:40
Hoppar in här. Är i samma situation som trådstartaren, två små barn och för lite tid.

Stockholm Maraton och Stockholm Ultra inplanerade, och vid såna sträckor upplever jag att det är mer benen än flåset som tar stryk. Under 3 månader har jag nu trampat Crosstrainer ca 5 timmar i veckan, och känner mig starkare än på länge. Frågan är nu, om jag vill ha crosstrainern som ett komplement till långpass, om jag ska satsa på tung belastning eller högre frekvens?

Om jag står 2 timmar på Crosstrainern med relativt hög belastning, och håller ungefär samma medelpuls och kaloriförbrukning som när jag håller ett specifikt löptempo, kan jag då likställa dessa med varandra?

Förstår jag att det är som att jämföra äpplen med päron, men tänker att båda är gröna, växer på träd och är frukt - så helt olika är det ju inte, båda ger ju motion. :-D
Gilla
#8
1956 • PARTILLE
13 februari 2013 kl 12:31
Röstar på crossTrainern...
Gilla
#9
1972 • Landvetter
13 februari 2013 kl 16:36
Du kanske kan köra övningar i styrka/spänst och hopp? Det är nog bättre om inte löpband är ett option. Cykel och crosstrainer ger ofta inte så mycket effekt på en löpare. Skall man köra crosstrainer är det extremt högintensiv träning som gäller i intervaller om 3-5 minuter med 3-5 min vila mellan som upprepas 3-5 ggr. Men då måste man vara van vid träning på crosstrainer först. Dvs kört regelbundet 2 månader minst 2 pass i veckan på låg intensitet.
Gilla
#10
Ingalill Lindholm
1979 • Älvkarleby
13 februari 2013 kl 20:52
Men ska även jag satsa på intervaller, som har 4,2 resp 5 mil på schemat? Det känns ju som att tiden är viktigare då.
Gilla
annons
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons