annons
Löpning Träning 10 inlägg 3938 visningar
#1
Klas
1979 • Eskilstuna
24 maj 2013 - 18:53

Är det bara jag som är så ojämn?

Är det fler än jag som upplever ett pass en dag som enkelt och en annan raka motsatsen? Samma tempo och distans menar jag då förstås. Sprang 7 km idag och det kändes tungt från första stund och jag tycker det är så rätt ofta men sen känns det hur bra som helst andra gånger.

Frågan är väl om andra upplever samma sak förhållandevis ofta eller om jag är ’unik’. Att det är så ibland förstår jag men just nu tycker jag det är så vartannat pass näst intill. Blivit väl många liknande pass på slutet men hinner för sällan med långpassen just nu. Hur känns det för andra?
Gilla
#2
1973 • Stockaryd
24 maj 2013 kl 18:57
Så känner jag det om jag vilat för dåligt eller av någon anledning inte återhämtat mig som jag borde. Men jag vet inte hur det är för dig, du kanske skött sömn och vila som du borde?
Gilla
#3
Gollum
1975 • Storuman
24 maj 2013 kl 19:00
Hänger på många faktorer hur jag upplever en löprunda. Lite sömn natten innan löpturen käkat halvkasst, påverkar absolut min dagsform.
Som småbarnsfarsa händer det ibland =) att nattsömnen blir kortare än vad den borde vara.
Även om jag kört ett tyngre benpass (styrketräning) en dag eller 2 innan löprundan så har jag betongben.
Som sagt många saker som kan påverka dagsformen.
Gilla
#4
Klas
1979 • Eskilstuna
24 maj 2013 kl 21:58
Det kanske är så enkelt som sömnen då jag har en 1 och en 3-åring som verkligen låter mig sova olika mycket. Jag har nog alltid tyckt att jag sover ungefär lika dåligt men ska nog kolla hur väl det stämmer in de dagar det känns mindre bra nu.
Gilla
#5
Gollum
1975 • Storuman
27 maj 2013 kl 22:07
för mig kan det diffa en rejält om jag springer efter 2 kassa nätter. Det går över när dom blir större. Fast då får man väl vara ute och ränna efter ungarna på nätterna =D
Gilla
annons
#6
1975 • Norrköping
28 maj 2013 kl 09:15
Instämmer även jag att nätternas beskaffenhet har stor påverkan på prestationen. Jag har tre kottar, 4,7 och 19 år och alla gör att jag sover katastrofdåligt! Dock av olika anledningar =)
Men prestationen är dock lika dålig oavsett sömnbristanledning...
Gilla
#7
Dana
1965 • Helsingborg
28 maj 2013 kl 14:27
hade idag en sådan runda Klas..
Gilla
#8
Klas
1979 • Eskilstuna
28 maj 2013 kl 18:26
Jag lider med er samtidigt dom det känns skönt att man inte är ensam!

Så tack för ’uppmuntran’ även om jag inte på något sätt är skadeglad.
Gilla
#9
Gollum
1975 • Storuman
29 maj 2013 kl 22:25
idag hände det .. igen..
kassa långa intervaller...
Var dock ca 25 grader varmt ute.. och hade jag inte varit så tjurig hade jag avbrytit och kört 2 km istället för 3... på intervallerna.
Fick dessutom ett getingstick på höger vad på uppjoggen...
Men tjurig (eller lite dum) som man är... så blev det till att löpa..
Gilla
#10
Klas
1979 • Eskilstuna
30 maj 2013 kl 22:12
Själv haft hög feber ett par dagar så inte gjort annat än sovit. Kanske blir monsterpass när jag väl är frisk?!

Man kan ju drömma i alla fall.
Gilla
annons
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons