annons
Löpning Övrigt 1845 inlägg 146130 visningar

Plats för lite gubbgnäll - om motion

2006 • Alingsås
#1
2 januari 2022 - 09:37
22 Gilla
Swecklockers har ju sin gubbgnälltråd så varför inte starta en här. https://www.sweclockers.com/forum/trad/1587887-plats-for-lite-gubbgnall

Jag får väll starta då. Hm, får fundera lite till... men den lilla stenen som sätter sig mellan hälens kappa och hälen i början på en lång runda i skor som man behöver använda skohorn för att ta sig in i kan jag börja gnälla över. Grus i dojan är överhuvud taget inte kul, men det hör nog till sporten.
< < < 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 > > >
1991 • Norrköping
7 februari 2025 kl 14:29
Gilla
Springer någon en mil rakt av, 10,0 km, i ett visst tempo så ser jag givetvis hur det har gått. Men om någon kör 10x1 km med uppvärmning och nedvarvning så ser jag bara snittet för hela passet. Jag får inte reda hur det har gått på tusingarna för personen i fråga.

Jag KAN ta reda på det om jag vill. Har premium så går jag in via webbläsaren kan jag analysera passet. Men det orkar jag givetvis inte. Då borde personen istället döpa passet till 10x1@X:XX. Det är det jag syftar på.
Emil
1987 • Luleå
7 februari 2025 kl 14:32
Gilla

Relativt många jag följer som döljer HR bland annat. Sen ska vi inte tala om de som lånat ut sin klocka eller skrivit in löpning istället för tex skidor så att deras PB ska vara anonymt. Inte privat, men inte så öppna.
1963 • Linköping
7 februari 2025 kl 15:39
Gilla
Det är väl samma på Garmin, jogg.se etc? Om man inte skriver i klartext vad man gjorde på passet får man helt enkelt titta på fartkurvan, splits etc. Jag ser inte problemet.
1991 • Norrköping
7 februari 2025 kl 15:46
Gilla
Exakt, så skriv då i klartext vad du har gjort. Det tar några sekunder. För dina följares skull. Jag är inte så intresserad av andras träning att jag bedriver några undersökningar för att reda på hur passet har sett ut. Framgår det inte i rubrik eller beskrivning så scrollar jag bara vidare. Det är inget världsomvälvande problem, mer bara normalt Strava-vett.
Ola
1970 • Stockholm
7 februari 2025 kl 16:41
Gilla
Jag skriver detaljer mest för min egen skull. Men det klart det ger mer för eventuell annan person som tittar också. Jag är bara en glad motionär som fortfarande vid min ålder kan slå nya PB eftersom jag festade runt hela ungdomen :)
Så här på mitt senaste intervallpass som i Strava ser ut som 8,88 km på 46 minuter, eftersom Strava räknar på moving time. I Polar flow som jag synkar hit är det då 54 minuter, med stillaståendet inräknat.

2 km warmup jog
Mobility session with paused timer
2 x 80 m rushes
6 x 800m with 1 minute standing recovery
2 km cooldown jog
annons
1961 • Oskarshamn
7 februari 2025 kl 22:04
11 Gilla
Om man lägger upp passen här på Jogg blir de helt tydliga för vem som helst, i alla fall om man använder Garmin. (Jag hade Polar förut och då angavs inga detaljer på Jogg.)

Mitt gnäll är att de flesta verkar föredra Strava framför Jogg. Varför? Jogg har bättre kartor, bättre diagram, bättre dagbok, bättre översikt, bättre allt enligt mig. Dessutom finns här alla underbara forum och trådar. Det är ju på Jogg man hänger...
Jag kör Strava också, men det är bara för att alla mina löparkompisar gör det. Ingen verkar inse Joggs storhet.
1963 • Linköping
8 februari 2025 kl 09:38 Redigerad 8 februari 2025 kl 09:42
1 Gilla
Strava är väl lite mer avancerat och funktioner som jag uppskattar är att man ser splits med tempo per km och man ser även GAP som jag tycker är lite intressant (Grade Adjusted Pace). Bra också att den bara räknar tid i rörelse och inte tar med tid om man missar att stoppa klockan direkt när man stannat.

Huvudanledningen till att jag använder Strava är dock att jag har många fler vänner där som jag följer och som följer mig. Och det är inte bara löpare utan många som håller på med cykling, simning, gång, eller blandar hej vilt. Jogg används väl mest av löpare.

Det Jogg har som inte finns på Strava är framförallt forumet.

Sen har Strava några roliga funktioner till som jag uppskattar. Segmenten är kul för där ser man hur man ligger till i jämförelse med andra, även inom samma kön eller ålderskategori. Det är kul när man ligger i topp i förhållande till ålder på ett visst segment, och man kan skapa segment själv om man är betalande medlem.

Local Legend är också kul, en utmärkelse man får om man har sprungit flest gånger på ett visst segment den senaste tiden, som man sen kan förlora och vinna tillbaka.

Heatmap är en annan kul funktion, utmaningar också.

Sen finns det en del mer avancerade funktioner som integration mellan Strava och IFTTT, som gör att jag har kunnat automatisera en del saker efter ett pass.

Sammantaget: Om Strava hade haft ett bra forum, speciellt på svenska, så hade jag nog inte sett någon användning av Jogg i nuvarande tappning, då hade Strava varit det givna och enda alternativet för mig. Speciellt som att alla jag känner som är löpare eller motionerar på annat sätt hänger på Strava, INGEN är aktiv på Jogg enligt vad jag har sett.
Hannes Svensson
1988 • Stockholm
8 februari 2025 kl 15:23
2 Gilla
Jag och kanske många med mig använder Strava på ett annat sätt, för min egen skull och inte mina följare, och skriver de detaljer jag tycker är relevanta för min egen skull som träningsdagbok, blandat med helt obetydliga utsvävanden som vilken ljudbok eller podd som gått varm, hur jag sovit eller liknande, självreflektioner, ingenting för mina följare i form av nån influerare eller i tron att någon är intresserad av min träning på den nivån. Om de finns blir jag smickrad och de får i så fall väldigt gärna fråga efter detaljer om passet i en kommentar. Själv tar jag del av vänners träning mer som inspiration, blir tacksam för och ger kudos när jag känner för det. Har aldrig ens tänkt tanken att någon skulle störa sig på att inte få reda på ett passinnehåll, alls. :) Jag tror helt enkelt att du får tugga i dig att sociala medier-användandet skiljer sig åt lika mycket som individer, inte bara på Instagram och Facebook, utan även i träningsappar. :D
1961 • Oskarshamn
8 februari 2025 kl 15:29
Gilla
Jag antar att du har betalvarianten på Strava, många av funktionerna du räknar upp är inte tillgängliga för mig.
Det där med att Stravas klocka stannar ibland gör mig bara förvirrad, det gör det svårt att jämföra pass med varandra. Och om det någon gång skulle bli fel med tid/distans är det superenkelt att ändra på Jogg. På Strava går det inte.
"Splits med tempo per km" blir mycket tydligare här på Jogg. Dessutom ser man pulsen.
1963 • Linköping
8 februari 2025 kl 15:40 Redigerad 8 februari 2025 kl 15:46
Gilla
Bild uppladdad av Hans Palm
Ja jag har betalvarianten av Strava.

Jag ser inga splits på Jogg. Importerar från Garmin. På Strava ser jag splits (se bild). Och på Strava ser jag även pulsen. På Strava kan jag även se stegfrekvensen grafiskt, det kan jag inte på Jogg, bara genomsnittet på passet.

Det går inte redigera passen som är importerade till Strava men det går att klippa bort från början och/eller slutet om man startat klockan för tidigt eller missat att stoppa.
annons
Anna
1982 • Jämtland
8 februari 2025 kl 16:48 Redigerad 8 februari 2025 kl 16:48
Gilla
Fast Runalayze har då bäst presentation av data av alla...

På Strava blir det ju jätteknepigt om man har ståvila inbyggt i passet. Klockans egna splits hittar man om man klickar upp detaljerna.

Jag ser splits på Jogg, importerar också fr Garmin. Jag ser dock ingen höjddata (om jag inte betalar?). I appen ser jag inga som helst grafer eller kartor, oklart varför. Plus att jag inte kan neka frivilliga kakor på jogg - Googles kakor sätts mot min vilja ändå. Det gör de två tidigare nämnda inte.

Jag är ännu i utvärderingsfasen av de tre och betalar inte för någon av de tre. Kommer välja en som jag betalat för och där jag samlar min data.

Ang det där med sociala medier, så är jag rätt less på det. Vill man veta hur jag tränar kan man komma förbi på en kopp kaffe.
Jens Sandahl
1969 • Sävedalen
8 februari 2025 kl 16:53
1 Gilla
Jag tar gärna lite mjölk i kaffet Anna! 🍰
Anna
1982 • Jämtland
8 februari 2025 kl 17:00
1 Gilla
Du får nöja dig med grädde som alla andra. ☕️
1963 • Linköping
8 februari 2025 kl 18:11 Redigerad 8 februari 2025 kl 18:12
Gilla
Kanske beror på var man tittar på jogg eller Strava? Jag tittar nästan alltid via webbläsaren på datorn, inte via appen.
Anna
1982 • Jämtland
8 februari 2025 kl 18:15 Redigerad 8 februari 2025 kl 18:16
Gilla
Jo, det skriver jag ju. Att jag inte ser diagrammen och kartorna i appen. Höjdkurvor ser jag ingenstans. Appen har jag avinstallerat.

Jag har såklart dubbelkollat i diverse webbläsare på dator och mobil, samt i appen, och jämfört.
annons
1963 • Linköping
8 februari 2025 kl 18:22
Gilla
Och du ser splits för Jogg i webbläsaren? Jag ser inga sådana i alla fall. Konstigt. Jag använder inte lap på klockan utan det som visas på Strava är automatiska splittar för resp. 1000m. Men visas alltså inte på Jogg.
1963 • partille
8 februari 2025 kl 18:28
Gilla
Jag ser också km splittar på datorn
Anna
1982 • Jämtland
8 februari 2025 kl 18:52
Gilla
Aha, din data innerhåller alltså inga splittar, det kan förklara saken. Jag har autolap på 1km på klockan, så de följer alltså med.

Strava tvångssplittar ju på 1km i översiktsvyn (väldigt intetsägande info om man t.ex. har sprungit intervaller.) Vill man se klockans splittar får man öppna den vyn...
1963 • Linköping
8 februari 2025 kl 20:32 Redigerad 8 februari 2025 kl 20:32
Gilla
Ja precis. Men springer man inte intervaller är "tvångssplittarna" en bra funktion som jag uppskattar. Man kan ju också välja att starta/stoppa vid intervaller så att man inte tar med vilan.
Anna
1982 • Jämtland
8 februari 2025 kl 20:45
3 Gilla
Vilan mellan intervallerna är ju minst lika mycket en del av passet som intervallen... utan vilan blir det ju verkligen missvisande. (Sedan verkar ju Strava kapa ståvila vare sig man vill eller ej? Det är ju också ett otyg om man vill ha en träningsdagbok som faktiskt berättar vad man har gjort.)

Nåväl. Strava är nog mest socialt med en snygg yta.

Vill jag titta på detaljer i datan efter passet så kollar jag ändå alltid Runalyzer. Typiskt tyskt och funktionellt. Ett stort plus hos Runalyzer är förresten att pulszonerna ligger som färgfält bakom pulskurvan. (Nej, mina zoner är inte uppmätta, utan tagna från en blandning av känsla under diverse pass och hur pulsen beter sig under längre tempopass. Kan vara helt fel, men för min egen referens duger det gott.)
< < < 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 > > >
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons