annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 9 inlägg 1768 visningar
#1
1976 • Stockholm
18 februari 2025 - 22:52

Slippa punktering?!

Jag är mitt uppe i ett egetdesignat triathlon, simmade norr om Stockholm, cyklade sen till Malta och sist genom Nya Zeeland. Cyklade ca 6500 km totalt utan en enda punktering eftersom jag körde tubeless.

Min sista sträcka som är planerad att börja 10 mars från Lissabon till Stockholm har jag tänkt springa med en löparbarnvagn men kan noll och ingenting om punkteringar så tänkte kolla om någon här har någon bra lösning på däck som håller? Tubeless verkar inte finnas på löparbarnvagnar, kanske hårdplast? Någon som har koll? :)
Gilla
#2
Lars Lindefelt
1958 • Borlänge
19 februari 2025 kl 07:29
Jag lagade en pyspunka på en cykel med en flaska med lagningsvätska för många år sedan, höll i evighet. Kanske idé att fylla slangen i förväg. Det finns punkteringsskydd att köpa av olika fabrikat.
Gilla
#3
1989 • Alingsås
19 februari 2025 kl 07:38
Kolla med Björn Sunesson - https://www.suneson.se/
Han har ju lubbat flera gånger över USA med löpar-vagn - han kanske har några bra tips!
2Gilla
#4
1961 • Göteborg
Administratör
19 februari 2025 kl 07:40 Redigerad 19 februari 2025 kl 07:43
Du kanske kan kolla med Björn Suneson om han har några tips. Björn har sprungit tvärs över USA med löparbarnvagn åtta gånger och planerar just nu sin nionde kust till kust-löpning.
https://suneson.se


Edit: Great minds think alike, Clara 😄
3Gilla
#5
1971 • Årsta
19 februari 2025 kl 11:18
Några extra innerslangar och lagnings vätska. Vet inte vad det beror på men min vagn (samma modell som Suneson har) den får punktering alldeles för ofta.
Gilla
annons
#6
1983 • Bandhagen
19 februari 2025 kl 16:05 Redigerad 19 februari 2025 kl 16:05
Har pendelcyklat några hundra mil punkteringsfritt året runt (vilket innebär en hel del vasst grus) både med Clas Ohlsons extraförstärkta däck + sådana punkteringssäkra innerslangar med någon röd vätska.

Blir dock ganska tungrullat. När farten väl är uppe ska det ju inte spela någon roll, men minsta hastighetsförändring innebär ju acceleration/deccellaration, vilket innebär att energi går åt,

Schwalbe Marathon-däck har hittills, efter ytterligare någon hundra mil på en annan cykel, verkat hålla emot ungefär lika bra (0 punkteringar efter flera säsonger), med mindre tröghet.

Så frågan är kanske en avvägning mellan hur låg punkteringsrisk gentemot tröghet i rullningen?
Gilla
#7
Svealand
19 februari 2025 kl 18:51
Kolla trådarna på happyride.se eller lägg ut frågan där. Det finns stor kompetens kring punka-problematik i det forumet.
1Gilla
#8
1976 • Stockholm
19 februari 2025 kl 23:11
Frågan är var man hittar däck i rätt storlek, jag hittar bara till cyklar…
Gilla
16 mars 2025 kl 09:17
Tubeless är beroende av att fälgen går att montera med tubeless. De fälgarna har en liten annan form inne för att däcket ska sitta helt kloss på och håller då också nästan helt tätt bara av att vara uppumpade. När tubelessvätskan sedan fylls på ligger den och tätar ytterligare. Klart att det går att bygga helt nya hjul, säkert i rätt storlek som går att ha med tubeless.

Sedan finns det inlägg som blir mer och mer populära som tex Tubolight. Som en avancerad rörisolering i däcket som gör att det även hålls uppe och rullbart även med punktering.

Enklast är nog ändå att använda Schwalbe Marathon eller Marathon plus som nämndes tidigare. https://cykelnatur.se/produkter/cykeldelar/dack-och-slang/dack/ Även Pirellis däck Cinturato med punkteringsskydd är väldigt stabila. Kanske svårast att hittarätt storlek då.

Hoppas däckvalet fungera de på löpturen.
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons