7 januari 2026 kl 13:12
Redigerad 7 januari 2026 kl 13:12
Tackar ödmjukast! Haha ja, det var en grej som slog mig när jag gjorde videon: "hmm, detta är ju helt vanlig löpträning" :D Jag tappade mycket fart under min "skadefrånvaro" så jag har valt att se det som att det bästa jag kan göra nu är att återfå den. Således kommer v. 52 fram t.o.m. nästa vecka att betraktas som grundträning. Sedan blir det mer ultrafokus, mer om det i nästa avsnitt.
Passen är så långa p.g.a. gedigen upp- och nedvarvning vilket i sin tur är ett resultat av att jag har varit ledig. Slå två flugor i en smäll: kvalitet och volym. Imorgon är det DT igen och då blir det sannolikt 9+15 km.
Att jag bara kör utomhus är 80 % för att jag föredrar det och anser det bättre och 20 % en låsning. Jag kommer att köra band om förutsättningarna blir parodiskt dåliga men det ska väldigt mycket till. Imorgon vet jag t.ex. att jag kan utföra hela passet på helt sopade och saltade gång-/cykelvägar. Det blir exakt samma förutsättningar som en sommardag, bara kallare :)