26 februari 2026 kl 10:35
Jag har sett Görans video. Om vi utgår från det han ser som problematiken så blir jag gärna för vältränad aerobt (rätt uttryckt?) sett till min löpförmåga. Det är ju rentav själva ändamålet med cyklingen. Underhålla eller rentav utveckla det som kan underhållas/utvecklas. Jag planerar inte att göra något riktigt belastande löpmässigt i relativ närtid vilket gör att jag heller inte anser befinna mig i riskzon. Åtminstone inte vad gäller farter.
Men visst, så klart bra att ha med i bakhuvudet att skynda långsamt även om löpningen skulle börja kännas fantastisk. Jag är högst tveksam till min eventuella SM-medverkan & tror att det kommer att bli (förhoppningsvis) något senare lopp istället & att jag därmed kommer att tillåtas att verkligen stegra långsamt.
Något jag har märkt med cyklingen är att jag gradvis tvingas hålla högre och högre Watt för att ligga på samma puls. Nu krävs mer eller mindre 200 Watt för att ligga på 130 bpm. Det medför lite tyngre växel & därmed att passen blir mer muskulärt ansträngande jämfört med förut.
Jag har också insett att en standardvecka bör ligga på 10 h cykel snarare än att varje vecka sträva efter mer än f.g. vecka. Min gårdag och dagen innan det var parodiska sett till schema efter jobbet (tre pass efter jobbet). Givetvis kommer jag att ha kvar sådana dagar men de får ses som undantag snarare än regel.