annons
1966 • Mölndal

Lilla sjörundan, Wendelsberg

Söndag 16 mars 2014 10:32

Löpning - Långpass
VerktygKopiera passetRadera passet
Kopiera extra data
Vill du radera detta träningspass?
Knödde in passet där det passade o helt underbart fint hela vägen! Tanken var att springa ca 21 km men så när jag hade rundat Wendelsbergs-slingan så råkade jag på Patrick som kom springande i full ultramundering! Hakade på för lite sällskap. Mycket trevligt! Han var på väg till Hindås via vildmarksleden (o ungefär där blev jag avundsjuk...) för att sedan ta tåget hem igen. Lät mysigt. Vi hade sällskap o snackade till lilla delsjön. Glömde lite bort tiden...Där upptäckte jag att min runda skulle förlängas ngr km hur jag än bar mig åt. Försökte sträcka ut steget men gick inte mycket snabbare för det. Så sista biten blev lite stressigt då planer för familjen var inbokade strax efter hemgång. Inte optimalt, men vad skall man göra?? Dock riktigt nöjd med 2,5 mil o att få vara ute i naturen o njuta.
Ännu en vecka med god mängd, men jag känner mig nästan lat ibland ändå...konstigt...kanske omedvetet, eller medvetet, börjar ställa andra krav på mig själv. Den mentala biten är inte alltid lätt... Känns dock bra i kroppen o inga skavanker vad jag vet:) Så den ökade mängden verkar successivt ha fått tid att landa ordentligt i kroppen. Gäller bara att hålla ner tempot tillräckligt...
25,42 km
Distans
2:31:40
Tid
5:58 min/km
Snitt

Kommentarer

Daniel Fägerstrand. - 16 mars 2014
Gött med sällskap,hade ju varit grymt att få följa med på hans tur upp till Hindås,den sträckan måste vi klämma innan BUM,lite för att friska upp minnet så jag slipper springa fel :)
He,He lat säger du...det finns ju olika definitioner på ordet lat.men kan inte hålla med att det ordet passar in på dig.
Peter Carlmark - 16 mars 2014
Absolut! Är nog inte helt under vatten nu när de har lagt om sträckningen. En fantastisk fin sträcka som jag nu är riktigt sugen på att köra inom kort...o bra att lära sig vägen inför BUM såklart. Du lär komma bra till om du springer rätt.
Tja detta med lathet...snällt sagt Daniel! Får nog jobba med den biten kanske:) Det är väl för att jag får pusha mig för att ge mig ut ibland, då soffan verkar mer inbjudande, även fast jag vet att ett pass gör gott... Men som sagt, definitionen är olika. Kanske en kvarleva sen tidigare för mig??
Daniel Fägerstrand. - 16 mars 2014
Kollade lite ang vecko distans,8 av 11 veckor i år har legat +100 för mig,du lär väl vara strået vassare :) 100 km är enligt mina mått mätt en bra träningsvecka om man kan passa in övriga livet oxå,som vi pratat om,helt rätt ang att släpa sig ut,jag försöker att inte tänka så mycket bara byta om fast jag inte alla gånger är speciellt sugen så brukar det ju gå rätt ok bara man tar sig ut,får väl se nu när jag åker till Karlstad imorgon o jobbar hur det går för mig ,har som plan att släpa mig ut på ett en timmes pass från 05.00-06.00 sen frukost och jobb och ev ett pass på kvällen efter jobbet ca:21.00-22.00.Hoppas att inte kudden är för skön,men imorgon vila !
Peter Carlmark - 16 mars 2014
Härligt ambitiösa planer! Du lär fixa detta med din vilja:). Lycka till med allt i Karlstad.
Anders Hasselgren - 17 mars 2014
Bra vecka Peter med fina pass! Anmälde mig precis till nattlöpet, ska bli skitkul!
Peter Carlmark - 18 mars 2014
Tackar! Kanske dessa 100+ veckor gör att jag kan klara TEC i år?Gott Anders! Håller med, skall bli ett härligt äventyr!
Anders Hasselgren - 19 mars 2014
Som du kör Peter så är väl inte själva löpningen nåt. Mer då att se till att jag har typ sammarin med mig och du imodium. Jag ska försöka att även lägga upp en matplan. Att till exempel INTE dricka kaffe för tidigt. Jag måste ha gjort mig förtjänt av det först efter ett anta mil. Samma med coola och annat smarrigt. Varje maträtt kan ju representera ett visst antal mil...Ja, det kan bli hur invecklat som helst!
Peter Carlmark - 20 mars 2014
Ha ha ja jäklar vilka rutiner man kommer få på dessa lopp! Men klokt att ta vissa saker lite senare när man verkligen behöver dom. Nått att se fram emot o fixera tanken vid. Inte dumt när man börjar bli sliten. Japp, mediciner o dylikt kommer ha sin speciella plats på loppet:). Kul med dessa förberedelser!
annons