Liveresultat - Kung Björn Loppet 2022

Kung Björn Loppet 2022

Kung Björn Loppet är ett terränglopp på 6 resp. 10 km

Läs mer om tävlingen på Uppsala Löparklubbs hemsida
Historik
10KM KVINNOR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 K10 K Helena Eriksson Klubblös 1 10,00 km10,00 k 37:06 3:43 min/km3:43 /k
2 K10 K Ellen Henrysson Ödeshögs SK 1 10,00 km10,00 k 41:14 4:07 min/km4:07 /k
3 K10 K Karin Hubinette LK Roslagen 1 10,00 km10,00 k 42:01 4:12 min/km4:12 /k
4 K10 K Alma Unnerstedt Klubblös 1 10,00 km10,00 k 45:23 4:32 min/km4:32 /k
5 K10 K Aleksandra Sych Klubblös 1 10,00 km10,00 k 46:19 4:38 min/km4:38 /k
6 K10 K Tora Kronqvist Runacademy 1 10,00 km10,00 k 46:24 4:38 min/km4:38 /k
7 K10 K Eva Nilsson IK Droppen 1 10,00 km10,00 k 47:45 4:46 min/km4:46 /k
8 K10 K Veronica Olofsson Ånge 1 10,00 km10,00 k 48:03 4:48 min/km4:48 /k
9 K10 K Maria Karlsson Uppsala 1 10,00 km10,00 k 50:09 5:01 min/km5:01 /k
10 K10 K Helena Ek Vårdsätra 1 10,00 km10,00 k 51:13 5:07 min/km5:07 /k
11 K10 K Olivia Olsson Klubblös 1 10,00 km10,00 k 51:43 5:10 min/km5:10 /k
12 K10 K Loella Preihs Klubblös 1 10,00 km10,00 k 52:51 5:17 min/km5:17 /k
13 K10 K Tispe Ia Seppala Klubblös 1 10,00 km10,00 k 53:33 5:21 min/km5:21 /k
14 K10 K Elsa BOUCHEREAU GHIF 1 10,00 km10,00 k 53:42 5:22 min/km5:22 /k
15 K10 K Annika Eriksson Klubblös 1 10,00 km10,00 k 56:58 5:42 min/km5:42 /k
16 K10 K Frida Sundelin Klubblös 1 10,00 km10,00 k 58:01 5:48 min/km5:48 /k
17 K10 K Jana Grüttner Klubblös 1 10,00 km10,00 k 58:51 5:53 min/km5:53 /k
18 K10 K Josefin Berglund Klubblös 1 10,00 km10,00 k 58:52 5:53 min/km5:53 /k
19 K10 K Anna-Karin Agvald Valsätra släggförening 1 10,00 km10,00 k 59:01 5:54 min/km5:54 /k
20 K10 K Disa Davidsson Klubblös 1 10,00 km10,00 k 59:07 5:55 min/km5:55 /k
21 K10 K Malin Westergren Klubblös 1 10,00 km10,00 k 59:08 5:55 min/km5:55 /k
22 K10 K Martina Sundberg Västervik 1 10,00 km10,00 k 59:09 5:55 min/km5:55 /k
23 K10 K Sofie Axelsson Klubblös 1 10,00 km10,00 k 1:00:40 6:04 min/km6:04 /k
24 K10 K Mia Stålnacke Hjortronet 1 10,00 km10,00 k 1:01:26 6:09 min/km6:09 /k
25 K10 K Linnea Sellin Klubblös 1 10,00 km10,00 k 1:02:44 6:16 min/km6:16 /k
26 K10 K Karam Sellin Klubblös 1 10,00 km10,00 k 1:03:03 6:18 min/km6:18 /k
27 K10 K Sara Volgsten Klubblös 1 10,00 km10,00 k 1:03:29 6:21 min/km6:21 /k
28 K10 K Ylva Backman Klubblös 1 10,00 km10,00 k 1:03:40 6:22 min/km6:22 /k
29 K10 K Disa Rodhe Klubblös 1 10,00 km10,00 k 1:06:56 6:42 min/km6:42 /k
30 K10 K Charleen Fichtner Klubblös 1 10,00 km10,00 k 1:07:24 6:44 min/km6:44 /k
31 K10 K Wen Yu Klubblös 1 10,00 km10,00 k 1:13:08 7:19 min/km7:19 /k
32 K10 K Barbara Anna Topalian Klubblös 1 10,00 km10,00 k 1:19:54 7:59 min/km7:59 /k
33 K10 K Linnea Berglund I am a runner IF 0 -- 0:00 --
34 K10 K Siri Rönnbäck Klubblös 0 -- 0:00 --
35 K10 K Anna Enarsson Salmonbay Vikings 0 -- 0:00 --
36 K10 K Sofia Berglund Klubblös 0 -- 0:00 --
37 K10 K Pernilla Larsson Hedemora 0 -- 0:00 --
38 K10 K Magdalena Fredman Klubblös 0 -- 0:00 --
39 K10 K Isabelle Kostov Klubblös 0 -- 0:00 --
40 K10 K Lisa Fredriksson Carreras Nekard Runners 0 -- 0:00 --
41 K10 K victoria Cantar Klubblös 0 -- 0:00 --
42 K10 K Elina Wingqvist Fetto Club 0 -- 0:00 --
43 K10 K Henrietta Dahlberg Fetto Club 0 -- 0:00 --
44 K10 K Marie Mathiasson Klubblös 0 -- 0:00 --
45 K10 K Camilla Allenbäck Klubblös 0 -- 0:00 --
46 K10 K Linda Segerlind Klubblös 0 -- 0:00 --
47 K10 K Susanne König Klubblös 0 -- 0:00 --
 
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 K5T K Hanna Czerlinski Klubblös 1 5,00 km5,00 k 26:33 5:19 min/km5:19 /k
2 K5T K Louise Johansson LK Roslagen 1 5,00 km5,00 k 27:44 5:33 min/km5:33 /k
3 K5T K Jenny Lyck Uppsala LK 1 5,00 km5,00 k 27:52 5:34 min/km5:34 /k
4 K5T K Ida Pihl Skog Uppsala LK 1 5,00 km5,00 k 30:07 6:01 min/km6:01 /k
5 K5T K Louise Pallas Gottsunda IF 1 5,00 km5,00 k 32:49 6:34 min/km6:34 /k
6 K5T K Mette Josefsson Klubblös 1 5,00 km5,00 k 33:12 6:38 min/km6:38 /k
7 K5T K Alice Berglund Klubblös 1 5,00 km5,00 k 34:58 7:00 min/km7:00 /k
8 K5T K Paula Berglund Klubblös 1 5,00 km5,00 k 35:00 7:00 min/km7:00 /k
9 K5T K Irene Wambui Uppsala 1 5,00 km5,00 k 38:42 7:44 min/km7:44 /k
10 K5T K Mariann Jonasson Hällefors löparklubb 1 5,00 km5,00 k 38:59 7:48 min/km7:48 /k
11 K5T K Lejla Numanovic Klubblös 1 5,00 km5,00 k 39:05 7:49 min/km7:49 /k
12 K5T K Louise Eriksson Klubblös 1 5,00 km5,00 k 42:33 8:31 min/km8:31 /k
13 K5T K Jenna Eklund Klubblös 1 5,00 km5,00 k 42:39 8:32 min/km8:32 /k
14 K5T K Emelie Eriksson Klubblös 1 5,00 km5,00 k 42:46 8:33 min/km8:33 /k
15 K5T K Susanne Andersson Klubblös 1 5,00 km5,00 k 43:56 8:47 min/km8:47 /k
16 K5T K Anne Nilsson Klubblös 1 5,00 km5,00 k 45:54 9:11 min/km9:11 /k
17 K5T K Anna Hoflund Klubblös 1 5,00 km5,00 k 46:33 9:19 min/km9:19 /k
18 K5T K Alexandra Liljeblad Klubblös 1 5,00 km5,00 k 48:36 9:43 min/km9:43 /k
19 K5T K Hanna Selinus Klubblös 1 5,00 km5,00 k 50:16 10:03 min/km10:03 /k
20 K5T K Saga Wolgers Klubblös 1 5,00 km5,00 k 50:16 10:03 min/km10:03 /k
6KM KVINNOR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 K6 K Kendra Springer Haralds Maskinstation AB 1 6,40 km6,40 k 26:06 4:05 min/km4:05 /k
2 K6 K Eleonore Gåvsten Klubblös 1 6,40 km6,40 k 28:51 4:30 min/km4:30 /k
3 K6 K Isabella Sjölander Uppsala 1 6,40 km6,40 k 29:05 4:33 min/km4:33 /k
4 K6 K Ester Wallström Uppsala simsällskap 1 6,40 km6,40 k 33:57 5:18 min/km5:18 /k
5 K6 K Glorielena Marchena Klubblös 1 6,40 km6,40 k 34:39 5:25 min/km5:25 /k
6 K6 K Charlotta Bengtson Klubblös 1 6,40 km6,40 k 35:36 5:34 min/km5:34 /k
7 K6 K Therese Bohlin Östhammar Friidrott 1 6,40 km6,40 k 36:07 5:39 min/km5:39 /k
8 K6 K Helena Brämerson Gaddefors Klubblös 1 6,40 km6,40 k 36:22 5:41 min/km5:41 /k
9 K6 K Jet Koopmans Klubblös 1 6,40 km6,40 k 36:35 5:43 min/km5:43 /k
10 K6 K Karin Karlsson Klubblös 1 6,40 km6,40 k 36:43 5:44 min/km5:44 /k
11 K6 K Heather Topple Klubblös 1 6,40 km6,40 k 36:58 5:47 min/km5:47 /k
12 K6 K Ann-Marie Ly Klubblös 1 6,40 km6,40 k 37:59 5:56 min/km5:56 /k
13 K6 K Sofia Bryntheson Klubblös 1 6,40 km6,40 k 38:37 6:02 min/km6:02 /k
14 K6 K Sara Pålsson Klubblös 1 6,40 km6,40 k 38:45 6:03 min/km6:03 /k
15 K6 K Zara Reis Wirén Klubblös 1 6,40 km6,40 k 39:15 6:08 min/km6:08 /k
16 K6 K Lo Tegmyr Uppsala 1 6,40 km6,40 k 39:43 6:12 min/km6:12 /k
17 K6 K Maria Lyckow-Olsson Klubblös 1 6,40 km6,40 k 40:02 6:15 min/km6:15 /k
18 K6 K Marie Pettersson Klubblös 1 6,40 km6,40 k 40:34 6:20 min/km6:20 /k
19 K6 K Anna Hansson Team Hässle 1 6,40 km6,40 k 40:48 6:22 min/km6:22 /k
20 K6 K Katarina McCleaf Klubblös 1 6,40 km6,40 k 41:07 6:25 min/km6:25 /k
21 K6 K Charlotte Lindstedt Klubblös 1 6,40 km6,40 k 41:13 6:26 min/km6:26 /k
22 K6 K Freja Lindqvist Uppsala 1 6,40 km6,40 k 42:35 6:39 min/km6:39 /k
23 K6 K Natalie von der Lehr RadioScience 1 6,40 km6,40 k 42:52 6:42 min/km6:42 /k
24 K6 K Elisabet Marmolin Uppsala LK 1 6,40 km6,40 k 43:38 6:49 min/km6:49 /k
25 K6 K Nina Zebergs Klubblös 1 6,40 km6,40 k 45:35 7:07 min/km7:07 /k
26 K6 K Emma Ragnarsson Öberg Sätra IF 1 6,40 km6,40 k 47:01 7:21 min/km7:21 /k
27 K6 K Man Dan Ly Gottsunda IF 1 6,40 km6,40 k 47:07 7:22 min/km7:22 /k
28 K6 K Marjolein Van der Spoel Klubblös 1 6,40 km6,40 k 48:05 7:31 min/km7:31 /k
29 K6 K Maria Brolin Uppsala LK 1 6,40 km6,40 k 48:07 7:31 min/km7:31 /k
30 K6 K Disa af Geijerstam Klubblös 1 6,40 km6,40 k 48:13 7:32 min/km7:32 /k
31 K6 K Maria Backmann Klubblös 1 6,40 km6,40 k 51:24 8:02 min/km8:02 /k
32 K6 K Geraldine Lee Klubblös 1 6,40 km6,40 k 51:24 8:02 min/km8:02 /k
33 K6 K Anne-Kristine Norin Klubblös 1 6,40 km6,40 k 53:13 8:19 min/km8:19 /k
34 K6 K Mia Phillipson Klubblös 0 -- 0:00 --
35 K6 K Lovisa Björnström Klubblös 0 -- 0:00 --
36 K6 K Veronika Nordal Uppsala LK 0 -- 0:00 --
37 K6 K Emilia Andreae Klubblös 0 -- 0:00 --
38 K6 K Maud Falk Klubblös 0 -- 0:00 --
39 K6 K Sofia Gåvsten Uppsala LK 0 -- 0:00 --
10KM MÄN
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 M10 M El Mehdi Amirate Uppsala LK 1 10,00 km10,00 k 35:01 3:30 min/km3:30 /k
2 M10 M Ole Hennseler MTV Seesen 1 10,00 km10,00 k 35:10 3:31 min/km3:31 /k
3 M10 M Albin Österroos Finland 1 10,00 km10,00 k 35:55 3:36 min/km3:36 /k
4 M10 M Kristian Tufvesson IK Rex 1 10,00 km10,00 k 36:57 3:42 min/km3:42 /k
5 M10 M Aron Andersson Uppsala 1 10,00 km10,00 k 37:18 3:44 min/km3:44 /k
6 M10 M David Ekman Uppsala 1 10,00 km10,00 k 39:08 3:55 min/km3:55 /k
7 M10 M Robin Lundin Försvarsmakten 1 10,00 km10,00 k 39:20 3:56 min/km3:56 /k
8 M10 M Petter Sandberg Uppsala IF 1 10,00 km10,00 k 39:35 3:58 min/km3:58 /k
9 M10 M Rickard Malmström IF Mantra sport 1 10,00 km10,00 k 40:15 4:02 min/km4:02 /k
10 M10 M Mats Risberg IF Ski team Skåne 1 10,00 km10,00 k 40:25 4:02 min/km4:02 /k
11 M10 M Karsten Rosendal Knivsta 1 10,00 km10,00 k 40:28 4:03 min/km4:03 /k
12 M10 M Samuel Janemar Klubblös 1 10,00 km10,00 k 40:31 4:03 min/km4:03 /k
13 M10 M Gabin SIMONET GHIF 1 10,00 km10,00 k 40:42 4:04 min/km4:04 /k
14 M10 M Anders Lindahl Uppsala LK 1 10,00 km10,00 k 41:02 4:06 min/km4:06 /k
15 M10 M Patrik Bergenwall Klubblös 1 10,00 km10,00 k 41:25 4:08 min/km4:08 /k
16 M10 M Miro Anter Klubblös 1 10,00 km10,00 k 41:32 4:09 min/km4:09 /k
17 M10 M Joshua Höglund Klubblös 1 10,00 km10,00 k 41:43 4:10 min/km4:10 /k
18 M10 M Thomas Rosendal Knivsta 1 10,00 km10,00 k 41:44 4:10 min/km4:10 /k
19 M10 M Erik Stubenruss Klubblös 1 10,00 km10,00 k 41:52 4:11 min/km4:11 /k
20 M10 M Filip Lindström Gräftåvallens SK 1 10,00 km10,00 k 42:11 4:13 min/km4:13 /k
21 M10 M Daniel Öberg Mercodia FF 1 10,00 km10,00 k 42:17 4:14 min/km4:14 /k
22 M10 M Dhruv Maniktala GHIF Löpning 1 10,00 km10,00 k 42:25 4:14 min/km4:14 /k
23 M10 M Niklas Nelin Klubblös 1 10,00 km10,00 k 42:40 4:16 min/km4:16 /k
24 M10 M Petter Leife Uppsala DK Tumlaren 1 10,00 km10,00 k 42:53 4:17 min/km4:17 /k
25 M10 M Daniel Thollén Klubblös 1 10,00 km10,00 k 42:55 4:18 min/km4:18 /k
26 M10 M Martin Ragnarsson Hörnefors 1 10,00 km10,00 k 42:55 4:18 min/km4:18 /k
27 M10 M Fredrik Qvarfort PLAYipp 1 10,00 km10,00 k 43:13 4:19 min/km4:19 /k
28 M10 M Oscar Nordström Uppsala 1 10,00 km10,00 k 43:27 4:21 min/km4:21 /k
29 M10 M Johan Öhman Klubblös 1 10,00 km10,00 k 43:30 4:21 min/km4:21 /k
30 M10 M Alejandro Rodriguez Klubblös 1 10,00 km10,00 k 43:32 4:21 min/km4:21 /k
31 M10 M Sören Ryholm Uppsala Vasaloppsklubb 1 10,00 km10,00 k 43:35 4:22 min/km4:22 /k
32 M10 M Ola Lindeberg Klubblös 1 10,00 km10,00 k 43:48 4:23 min/km4:23 /k
33 M10 M Anders Ihre Klubblös 1 10,00 km10,00 k 43:51 4:23 min/km4:23 /k
34 M10 M Johan Näsholm Uppsala 1 10,00 km10,00 k 43:58 4:24 min/km4:24 /k
35 M10 M Ted Fredriksson Storvreta IK 1 10,00 km10,00 k 44:25 4:26 min/km4:26 /k
36 M10 M Andrew Hooker Orsa SK 1 10,00 km10,00 k 44:31 4:27 min/km4:27 /k
37 M10 M Oscar Edvinsson Klubblös 1 10,00 km10,00 k 44:39 4:28 min/km4:28 /k
38 M10 M Oscar Blomberg Klubblös 1 10,00 km10,00 k 44:52 4:29 min/km4:29 /k
39 M10 M Philip Leissner Klubblös 1 10,00 km10,00 k 44:55 4:30 min/km4:30 /k
40 M10 M Fredrik Ulinder Klubblös 1 10,00 km10,00 k 45:19 4:32 min/km4:32 /k
41 M10 M Simon Davidsson Börje SK 1 10,00 km10,00 k 45:30 4:33 min/km4:33 /k
42 M10 M Viktor Edman Klubblös 1 10,00 km10,00 k 46:29 4:39 min/km4:39 /k
43 M10 M Jon Jerlström Hultqvist Klubblös 1 10,00 km10,00 k 47:34 4:45 min/km4:45 /k
44 M10 M Mike Lashak Klubblös 1 10,00 km10,00 k 47:44 4:46 min/km4:46 /k
45 M10 M Micael Thelander Klubblös 1 10,00 km10,00 k 47:51 4:47 min/km4:47 /k
46 M10 M Harald Söderlund Uppsala IF Friidrott 1 10,00 km10,00 k 47:54 4:47 min/km4:47 /k
47 M10 M Robin Låås Klubblös 1 10,00 km10,00 k 47:55 4:48 min/km4:48 /k
48 M10 M Johan Graas Borlänge 1 10,00 km10,00 k 48:00 4:48 min/km4:48 /k
49 M10 M Andreas Kreuger Klubblös 1 10,00 km10,00 k 48:33 4:51 min/km4:51 /k
50 M10 M Gustav Dominicus Klubblös 1 10,00 km10,00 k 48:49 4:53 min/km4:53 /k
51 M10 M Anders Metzén Structor 1 10,00 km10,00 k 49:10 4:55 min/km4:55 /k
52 M10 M Jörgen Nilsson Mercodia FF 1 10,00 km10,00 k 49:16 4:56 min/km4:56 /k
53 M10 M Thomas Gossas Uppsala 1 10,00 km10,00 k 49:20 4:56 min/km4:56 /k
54 M10 M Simon Bergqvist Klubblös 1 10,00 km10,00 k 49:50 4:59 min/km4:59 /k
55 M10 M Simon Kristiansson Klubblös 1 10,00 km10,00 k 50:18 5:02 min/km5:02 /k
56 M10 M Erik Svanström Klubblös 1 10,00 km10,00 k 50:25 5:02 min/km5:02 /k
57 M10 M Daniel Kalin Klubblös 1 10,00 km10,00 k 51:11 5:07 min/km5:07 /k
58 M10 M Tommy Jonsson Klubblös 1 10,00 km10,00 k 51:33 5:09 min/km5:09 /k
59 M10 M Fredrik Sandgren UVK 1 10,00 km10,00 k 51:59 5:12 min/km5:12 /k
60 M10 M Dmytro Kryvokhyzha Klubblös 1 10,00 km10,00 k 52:49 5:17 min/km5:17 /k
61 M10 M Emil Mellgren Uppsala LK 1 10,00 km10,00 k 52:49 5:17 min/km5:17 /k
62 M10 M Joakim Medin Klubblös 1 10,00 km10,00 k 52:49 5:17 min/km5:17 /k
63 M10 M Elmi Kadir Uppsala LK 1 10,00 km10,00 k 52:58 5:18 min/km5:18 /k
64 M10 M Björn Alm Skyttorp IF 1 10,00 km10,00 k 52:58 5:18 min/km5:18 /k
65 M10 M Håkan Selin Uppsala 1 10,00 km10,00 k 53:20 5:20 min/km5:20 /k
66 M10 M Joakim Ögger Groko 1 10,00 km10,00 k 53:50 5:23 min/km5:23 /k
67 M10 M Jonny Mattsson Klubblös 1 10,00 km10,00 k 54:42 5:28 min/km5:28 /k
68 M10 M Jens Moberg Klubblös 1 10,00 km10,00 k 55:14 5:31 min/km5:31 /k
69 M10 M Oscar Almberg Klubblös 1 10,00 km10,00 k 55:23 5:32 min/km5:32 /k
70 M10 M Markus Eriksson Klubblös 1 10,00 km10,00 k 55:31 5:33 min/km5:33 /k
71 M10 M Björn Malmström Uppsala 1 10,00 km10,00 k 55:53 5:35 min/km5:35 /k
72 M10 M Ronnie Fransson Klubblös 1 10,00 km10,00 k 57:00 5:42 min/km5:42 /k
73 M10 M Johan Laurell Uppsala LK 1 10,00 km10,00 k 57:03 5:42 min/km5:42 /k
74 M10 M Albin Norman Klubblös 1 10,00 km10,00 k 58:15 5:50 min/km5:50 /k
75 M10 M Håkan Lindstedt Klubblös 1 10,00 km10,00 k 58:19 5:50 min/km5:50 /k
76 M10 M Christian Stålnacke Hjortronet 1 10,00 km10,00 k 58:45 5:52 min/km5:52 /k
77 M10 M Fredrik Lejelöv Rotebro 1 10,00 km10,00 k 58:49 5:53 min/km5:53 /k
78 M10 M Sebastian Sjöblom Klubblös 1 10,00 km10,00 k 1:00:24 6:02 min/km6:02 /k
79 M10 M Juan Pablo Fernandez Klubblös 1 10,00 km10,00 k 1:00:51 6:05 min/km6:05 /k
80 M10 M Ruben Demker Klubblös 1 10,00 km10,00 k 1:01:01 6:06 min/km6:06 /k
81 M10 M Casper Ringh Klubblös 1 10,00 km10,00 k 1:02:24 6:14 min/km6:14 /k
82 M10 M Thomas Norberg Klubblös 1 10,00 km10,00 k 1:06:46 6:41 min/km6:41 /k
83 M10 M Per Brask Klubblös 1 10,00 km10,00 k 1:13:27 7:21 min/km7:21 /k
84 M10 M Kalle Åstrand Klubblös 1 10,00 km10,00 k 1:19:53 7:59 min/km7:59 /k
85 M10 M Andreas Magnusson Klubblös 0 -- 0:00 --
86 M10 M Lukas af Geijerstam IK Rex 0 -- 0:00 --
87 M10 M Anders Nyberg Klubblös 0 -- 0:00 --
88 M10 M Per Unneberg Klubblös 0 -- 0:00 --
89 M10 M Erik Fredman Klubblös 0 -- 0:00 --
90 M10 M Tim Jarlenstam Klubblös 0 -- 0:00 --
91 M10 M David Ankargren Lindbacken 0 -- 0:00 --
92 M10 M Matthias Van den Weghe Klubblös 0 -- 0:00 --
93 M10 M Edvin Volgsten Klubblös 0 -- 0:00 --
94 M10 M Staffan Thore Klubblös 0 -- 0:00 --
95 M10 M Padraic Corcoran Klubblös 0 -- 0:00 --
96 M10 M Mats Karlgren Klubblös 0 -- 0:00 --
 
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 M5T M David Höglund If Thor 1 5,00 km5,00 k 21:37 4:19 min/km4:19 /k
2 M5T M Björn Kjellgren Uppsala LK 1 5,00 km5,00 k 23:23 4:41 min/km4:41 /k
3 M5T M Tom van Ommeren Uppsala 1 5,00 km5,00 k 24:47 4:57 min/km4:57 /k
4 M5T M David Borgestig Klubblös 1 5,00 km5,00 k 27:49 5:34 min/km5:34 /k
5 M5T M Oskar Vedung Uppsala lunch semmelsällskap 1 5,00 km5,00 k 29:57 5:59 min/km5:59 /k
6 M5T M Joel Kjellgren Uppsala 1 5,00 km5,00 k 30:39 6:08 min/km6:08 /k
7 M5T M Thomas Lindström Essingen 1 5,00 km5,00 k 32:57 6:35 min/km6:35 /k
8 M5T M Niklas Berglind Klubblös 1 5,00 km5,00 k 34:05 6:49 min/km6:49 /k
9 M5T M Gustaf Sima Klubblös 1 5,00 km5,00 k 34:54 6:59 min/km6:59 /k
10 M5T M Eddie Wilhelmsson Klubblös 1 5,00 km5,00 k 50:06 10:01 min/km10:01 /k
11 M5T M Tomas Wilhelmsson Klubblös 1 5,00 km5,00 k 50:07 10:01 min/km10:01 /k
12 M5T M Henrik Andréasson Klubblös 0 -- 0:00 --
13 M5T M Michael Selg Team Nordic Trail Uppsala 0 -- 0:00 --
6KM MÄN
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 M6 M Björn Seifert Uppsala IF 1 6,40 km6,40 k 22:11 3:28 min/km3:28 /k
2 M6 M Joakim Thelin Uppsala IF 1 6,40 km6,40 k 22:29 3:31 min/km3:31 /k
3 M6 M Robert Kron Klubblös 1 6,40 km6,40 k 26:15 4:06 min/km4:06 /k
4 M6 M Petter Fruhlig Uppsala 1 6,40 km6,40 k 29:05 4:33 min/km4:33 /k
5 M6 M Stefan Johansson LK Roslagen 1 6,40 km6,40 k 31:22 4:54 min/km4:54 /k
6 M6 M Karl Zylinski Klubblös 1 6,40 km6,40 k 31:41 4:57 min/km4:57 /k
7 M6 M Daniel Dufåker Klubblös 1 6,40 km6,40 k 32:14 5:02 min/km5:02 /k
8 M6 M Lucas Tilley Klubblös 1 6,40 km6,40 k 33:32 5:14 min/km5:14 /k
9 M6 M Johan Wallström Uppsala simsällskap 1 6,40 km6,40 k 33:58 5:18 min/km5:18 /k
10 M6 M Tommy Rosengren Klubblös 1 6,40 km6,40 k 34:01 5:19 min/km5:19 /k
11 M6 M Pelle Backmann Klubblös 1 6,40 km6,40 k 34:37 5:25 min/km5:25 /k
12 M6 M Pontus van Gemst IF Thor 1 6,40 km6,40 k 35:48 5:36 min/km5:36 /k
13 M6 M Paul-Erik van Gemst IF Thor 1 6,40 km6,40 k 35:57 5:37 min/km5:37 /k
14 M6 M Björn Stenestam Klubblös 1 6,40 km6,40 k 37:10 5:48 min/km5:48 /k
15 M6 M Mathias Hallberg Uppsala 1 6,40 km6,40 k 37:19 5:50 min/km5:50 /k
16 M6 M Daniel Hallberg Klubblös 1 6,40 km6,40 k 37:30 5:52 min/km5:52 /k
17 M6 M Niklas Karlsson Nyköping Divers 1 6,40 km6,40 k 37:32 5:52 min/km5:52 /k
18 M6 M David Hanning Klubblös 1 6,40 km6,40 k 37:33 5:52 min/km5:52 /k
19 M6 M Björn Berglund Klubblös 1 6,40 km6,40 k 38:58 6:05 min/km6:05 /k
20 M6 M Erik Reis Klubblös 1 6,40 km6,40 k 39:15 6:08 min/km6:08 /k
21 M6 M Yrjö Iggman Klubblös 1 6,40 km6,40 k 39:52 6:14 min/km6:14 /k
22 M6 M Roger Lyckow Olsson Klubblös 1 6,40 km6,40 k 40:03 6:15 min/km6:15 /k
23 M6 M Rolf Hansson Team Hässle 1 6,40 km6,40 k 40:48 6:22 min/km6:22 /k
24 M6 M Roger Barkman Klubblös 1 6,40 km6,40 k 41:09 6:26 min/km6:26 /k
25 M6 M Johan Müllerström Klubblös 1 6,40 km6,40 k 41:13 6:26 min/km6:26 /k
26 M6 M David Van der Spoel Klubblös 1 6,40 km6,40 k 42:29 6:38 min/km6:38 /k
27 M6 M Morgan Eriksson Valsätra 1 6,40 km6,40 k 42:35 6:39 min/km6:39 /k
28 M6 M Lars Danielsson Klubblös 1 6,40 km6,40 k 44:42 6:59 min/km6:59 /k
29 M6 M Peter Karlsson Uppsala 1 6,40 km6,40 k 46:22 7:15 min/km7:15 /k
30 M6 M Benjamin Hallstan Gottsunda IF 1 6,40 km6,40 k 47:06 7:22 min/km7:22 /k
31 M6 M Lukas Hallberg Uppsala 0 -- 0:00 --
32 M6 M Bengt-olof Filipsson Östhammar Friidrott 0 -- 0:00 --
33 M6 M Filip Backmann Klubblös 0 -- 0:00 --
34 M6 M Vide Malmström Uppsala IF 0 -- 0:00 --
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden