10 juli 2010 kl 09:19
Henrik: Precis där är problemet. "Alla vet hur mycket jobbigare och tråkigare det är att träna utan boll än med boll".
Bollen ska vara med i all träning, men bollen tillför inget när det gäller att vänja kroppen vid höga hastigheter och på så sätt bli uthålligare. Det går att träna mycket mer med boll. Och så lite som fotbollsspelare från 7 års ålder och uppåt tränar i Sverige finns det tid för några hårda konditionspass i veckan också.
Nu menar jag alltså INTE att konditionsträningen ska böja vid sju års ålder, det var mer en illustration om hur lite träning en fotbollspelare genomför på en mycket kort tävlingssäsong.
Men du har rätt i att boll ska ara med vid all fotbollsträning. Konditionsträning behövs varken boll eller fotbollsplan till dock, det kan ske varsomhelst. Konditionsträningen utan boll blir så mycket roligare när man orkar mer och vinner segrar. Ungefär som i löpning eller vilken annan sport som helst.