annons
Löpning Träning 8 inlägg 5169 visningar
#1
Jonny Bergman
1985 • Farsta
22 mars 2012 - 14:06

Premiärmilen vs långpass inför halvmaran

Hej!

Jag följer just nu träningsprogrammet för halvmaran inför Kungsholmen runt och ska springa det längsta passet (18-20km)lördagen 31/3. Nu råkar det krocka med Premiärmilen som jag gärna springer annars. Frågan till er som är lite mer insatta i sånt här med långpass och schemalagd träning: Kan man flytta det passet utan att det gör för stor skada?

Det är första gången jag kommer att ge mig på halvmaran så det primära målet är väl att klara av det, sen får det gärna vara en så bra tid som möjligt. Det är programmet för halvmarathon på 2:00 här på Jogg som jag följer för den som vill se hur det ser ut resterande veckor.
Gilla
#2
1968 • Helsingborg
22 mars 2012 kl 14:10
Hade satsat på Premiärmilen för att få upp farten inför halvmaran..
Själv springer jag Helsingborgs terränglopp (8km) nu på söndag och Berlin Halvmarathon söndagen efter.. Man behöver ju inte ge 100% veckan innan men 85-90% kanske för att det inte ska slita allt för mycket..

Gilla
#3
1967 • Bromma
22 mars 2012 kl 14:21
Inga problem alls, med 6 v kvar kan du lägga det passet nästa helg istället. Vill du ha lite mängd i benen även denna helg så ser du till att värma upp någon/några km innan loppet och framförallt ner några till så har du gjort 15 km även på söndag.
Gilla
#4
Jonny Bergman
1985 • Farsta
22 mars 2012 kl 14:37
Först nu insåg jag att Premiärmilen är på söndag och krockar inte alls med något långpass, haha. Ibland når inte hissen hela vägen upp. Men tack för inputen, nu vet jag iaf att man kan ändra lite i kalendern om det kör ihop sig helt utan att det förstör hela upplägget.
Gilla
#5
Peter
1985 • Luleå
22 mars 2012 kl 15:56
Menar du söndag 31/3 eller nu på söndag? Skulle nog se till att inte köra träningperiodens längsta pass en dag, för att maxa milen dagen efter :)
Gilla
annons
#6
Peter
1985 • Luleå
22 mars 2012 kl 15:59
Förresten, se till att få in milloppet vettigt programmet i övrigt också. Har du snabbdistans eller nåt likande redan samma vecka så ser du loppet som det passet. Men ha i åtanke att det är ett tuffare pass, och återhämta accordingly.
Gilla
#7
Jonny Bergman
1985 • Farsta
23 mars 2012 kl 11:19
Loppet är nu på söndag och långpasset är 31/3 så det redde sig till slut. Att köra långpasset en dag och tävlingen dagen efter hade aldrig fallit mig in. Annars så brukar jag tvinga mig själv till vila eftersom man bara vill ut och springa hela tiden :)
Gilla
#8
Oldboy
1952 • Danderyd
23 mars 2012 kl 14:57
Man bör över huvud taget inte följa något färdigt program slaviskt, varje träningsprogram bör modifieras efterhand beroende på vilka framsteg man gör och hur man känner sig i kroppen. Se programmet som ett förslag "Det här är ett upplägg som fungerar för många, förutsatt att inte skador, sjukdom, tjänsteresor, familjeangelägenheter osv kolliderar". Gör mer av det som känns roligt och av det du känner på dig att det gör nytta, det märker man efter tag.
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons