annons
Löpning Skador & Rehab 6 inlägg 73 visningar

Vadskada - önskar second opinion

Svealand
#1
1 mars 2026 - 08:34
Gilla
Bild uppladdad av Kalle Kula
Hej, jag fick en vadskada under gårdagens löpning, se bl.a. bild med lite förklaring i inlägget nedan. https://www.jogg.se/Forum/Trad.aspx?post=609580

Jag förklarade situationen för ChatGPT och fick, efter lite frågor och självtester, en bedömning om vad det kan röra sig om och hur jag bör rehabilitera skadan.

Jag bifogar sammanfattningen från ChatGPT nedan och skulle gärna vilja ha second opinions från andra löpare med erfarenhet av liknande skador. Verkar bedömningen/sammanfattningen från ChatGPT vettig?

Mvh Kalle

---

# 📝 Sammanfattning – Vadskada vänster

## Bakgrund

* Löpvan: ca 5,5 h löpning/vecka senaste 4 veckorna
* Total träningstid: ca 13 h/vecka
* Ingen tydlig ökning av volym/intensitet
* Har senaste tiden sprungit mer på asfalt och i skor med mindre dämpning

---

## Debut

* Under löppass (ca 8 km in)
* Tilltagande smärta i vänster vad
* Fortsatte ~1 km men började halta → avbröt och promenerade hem
* Dagen efter: lätt hälta vid gång

---

## Symtom

* Lokal ömhet nedre/mediala delen av vaden
* Ca 5 cm rodnad (ligger ca 0,5 cm ovanför en ytlig ven)
* Ingen generell svullnad
* Ingen hård öm "sträng"
* Ingen tydlig vilosmärta

---

## Funktionstester

Smärta vid:

* Uppresning på tå (dubbelbent)
* Frånskjut i gång (precis när hälen lyfter)
* Excentrisk sänkning över trappsteg (lätt böjt knä)
* Stretch som normalt är smärtfri

Inte smärta vid:

* Koncentrisk upppress över trappsteg
* Vila

---

# 🎯 Preliminär bedömning

Mest sannolikt:

> Partiell vadbristning grad 1–2
> Troligen soleus-dominerad eller nedre mediala gastrocnemius

Mindre sannolikt:

* Ytlig tromboflebit (kliniken talar emot)
* Djup ventrombos (inga typiska tecken)

---

# 📆 Föreslaget åtgärdsupplägg

## Akutfas (ca 5–7 dagar)

* Ingen löpning
* Ingen stretching
* Ingen excentrisk vadträning
* Cykling sittande, lätt–måttlig belastning
* Smärtgräns max 2/10
* Korta promenader om ej tydlig hälta

## Därefter (om förbättring)

* Isometrisk vadaktivering
* Dubbelbens tåhävningar på plant golv
* Excentrisk träning först när nästan symtomfri

## Prognos

* Lätt joggtest: 10–14 dagar
* Full löpvolym: 3–4 veckor (om korrekt rehab)

---
Anna
1982 • Jämtland
#2
1 mars 2026 kl 09:25 Redigerad 1 mars 2026 kl 09:33
2 Gilla
Second opinion? Där chatGPT är first opinion alltså?

Jag är rätt glad att jag inte är läkare. 😅

On topic: de flesta skador läker bättre om man inte upprepar det som skadade och ser till att skadan får lagom blodgenomströmning. De gånger jag har fått ont har den grundtanken funkat fint. När det akuta har avtagit har jag anpassat min styrketräning och rörlighetsöningar/yoga så att det får lite extra fokus runt det som gjorde ont.
Svealand
#3
1 mars 2026 kl 09:42 Redigerad 1 mars 2026 kl 09:45
Gilla
Någon skrev på ett annat forum att det finns läkare som använder AI och läkare som inte använder AI, men att de senare troligen är ett utdöende släkte.

Jag har själv dåliga erfarenheter av läkare som tror att de alltid "vet bäst", nyligen i samband med en allvarlig sjukdom hos en närstående. En överläkare på en avdelning för akut stroke och neurologi gjorde bedömningen att det inte var frågan om ettt neurologiskt problem. Jag och flera av mina anhöriga misstänkte dock GBS, efter att ha konsulterat ChatGPT. Fyra dagar senare konstaterades GBS av en annan läkare på avdelningen och behandling sattes in, om än kraftigt försenad och troligen med allvarliga konsekvenser v.g. rehabiliteringstiden, då sjukdomen förvärrats en hel del på bara några dygn.
HCL
1966 • Landet
#4
1 mars 2026 kl 09:43
1 Gilla
Du skrev "* Ingen tydlig ökning av volym/intensitet"

Att springa lika mycket januari + februari 2026, som de sista 7 månaderna 2025 skulle jag nog kalla en mycket tydlig volymökning, dessutom använda skor med mindre dämpning som grädde på moset...

Låter som klassisk överbelastning så då är det nog bara att googla rehab plan.
Svealand
#5
1 mars 2026 kl 09:56 Redigerad 1 mars 2026 kl 09:56
Gilla
Bild uppladdad av Kalle Kula
När man ser det på det sättet så har du en poäng. Med tanke på hur jag sprungit tidigare, de senaste två åren, så har jag inte tänkt att de senaste månaderna varit särskilt utmanande, men det har väl blivit lite mer kontinuitet och mindre vila från löpningen än tidigare, tänker jag. Samt att det var lite tunt med löpning under stora delar av förra året.

annons
HCL
1966 • Landet
#6
1 mars 2026 kl 10:00
1 Gilla
Det klassiska det känns inte speciellt belastande konditions mässigt, men kroppen håller inte med vad det gäller belastning/risk för skador.
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons