annons
1967 • VÄLLINGBY

Blodomloppet 2011 Stockholm (10km) - Djurgården

Onsdag 8 juni 2011 18:30

Löpning - Tävling
VerktygKopiera passetRadera passet
Kopiera extra data
Vill du radera detta träningspass?
23-25c och inte ett moln...
Det kändes tungt i andningen tror luftfuktighet och värmen spökade lite.
Starten var väldigt trång och först efter 2 km började trängsel släppa så man kunde börja springa i eget tempo.
2-4km var det grus som underlag och det dammade väldigt mycket, efter 5 km på andra sidan djurgårdskanalen vart det mer terränglopp lite backar och mer skogstig (stenar och rötter).
7,5km fram till kanalbron var det nästan för mycket grus på stigen så det gick lite tungre i löpstegen den bitten. Sista km var behaglig inga backar och bra grusväg så det gällde bara att hålla i farten så gått man kunde.
På upploppet stog hela gänget Elfaiter som sprungit 5km och hejade så högt att till och med speakern komenterade att Marcus från Elfa var på upploppet(kändes rätt skönt :-) !
BS innan start en anning högt låg på 14,8 och under rundan hade jag min ryggsäck med vatten med och åt 4 druvsocker,BS efter 8,6.
Känns skönt att ha putsat miltiden med några minuter så nästa midnattsloppet får vi se om man kan ta bort ett par minuter till på.
10 km
Distans
45:49
Tid
4:35 min/km
Snitt
Asics GT 2110
Total distans: 
39:55:11
2668 km

Resultat på sajten

  Namn Tid Snitt
1. Jan Wåhleman 42:37 4:13 m/km
2. Marcus Österberg HSK 45:49 4:35 m/km
3. Fredrik Rosenqvist 46:18 4:38 m/km

Gilla passet

Kommentarer

Erik "Tricky" Fries - 8 juni 2011
Grattis! Sa ju att du skulle persa. ;-)
Nu får du köra backträning fram till Midnattsloppet så du fixar Sofia- och Mosebacke-backarna. Då blir det sub 45 lätt som en plätt!
annons