annons
1966 • Mölndal

Delsjön o 10an plus

Fredag 9 maj 2014 12:31

Löpning - Långpass
VerktygKopiera passetRadera passet
Kopiera extra data
Vill du radera detta träningspass?
Har fått min nya rygga, Osprey 22 Talon (20L), o tänkte prova att lassa i för att se hur det kändes. Måste ju testa lite innan UTMB:) Vägde in på 7 kg med ca 2,5 l vatten, men då hade jag inte varit alltför noga med vad jag slängt i. Var svårt att ta ut steget med den extra tyngden. Kändes i låren i nedför/uppförsbackarna o den extra tyngden var inte helt lätt att vänja sig vid. Ca 450 höjdmeter. Blev en lugn lunk av det hela i det sköna vädret. Idag var annars en mycket bättre dag på alla sätt om man jämför med hur det känts de sista dagarna. Igår var jag lika trött som tidigare i veckan o det fick bli vilodag. Bra beslut. På slutet av rundan var benen riktigt sega. Skönt att få av sig ryggan. Satt annars väldigt bra, lätt att packa i/ur, bra fack, o med rätt packning, lättare!!!, kan det nog bli denna som reser med mig ner till Frankrike. Det är verkligen annorlunda att ha lite vikt i ryggan. Behövs övas på. Stavar verkar ha kommit nu. Skall bli kul att testa dessa. Förra exemplaret var sönder, troligen tillverkningsfel, vid leverans, så hoppas nu på hela o starka stavar.
34,42 km
Distans
3:45:36
Tid
6:33 min/km
Snitt

Kommentarer

Daniel Fägerstrand. - 9 maj 2014
Grymt bra jobbat,nästan 4 tim ute i det fina vädret.Bra att ryggan känns ok och att den uppfyller dina krav !
Peter Carlmark - 9 maj 2014
Tack! Bra jobbat själv förresten! Jo det är ju lite av en chansning att köpa rygga. Har ngr hemma redan o de är ju bra på sitt sätt.
Fast hur det känns efter 20-30 timmars löpning låter jag vara osagt:)
Daniel Fägerstrand. - 9 maj 2014
Jo svårt att säga...hur mycket tror du att du skulle kunna banta bort i vikt,tror att efter så pass många timmar så räknas varje gram,7 kg är ju trots allt rätt mycket extra vikt att kånga runt över Alperna.
Peter Carlmark - 10 maj 2014
Hoppas det räcker med ca 5kg, vilket nog är tungt nog iofs. Får planera lite bättre. Bra dock att testa lite olika så man vet.
Anders Hasselgren - 10 maj 2014
Blir nog bra det där! Tror du ska odla din kärlek till den sär ryggan, så ni blir som ett. Prata med den lite ibland, ja det är nog mitt recept!
Peter Carlmark - 11 maj 2014
Känner mig lite splittrad med kärleken för tillfället..har svårt att binda mig liksom. Idealet hade varit att hitta en tight läcker sak som kan ta mycket men ändå ge komfort, värme o trygghet tillbaka...:)
Anders Hasselgren - 11 maj 2014
Kollade på nätet en snabbis - det finns en del att välja mellan....
annons