annons
Löpning Träning 50 inlägg 24764 visningar
#1
Stefan Holmström
1983 • Falun
11 maj 2012 - 15:32

Hur tränar ultralöpare?

Hejsan

Jag är en total nybörjare vad gäller löpning, men har nu funnit mitt nya intresse och tycker då ultralöpare är det tuffaste som finns ;P Jag skulle själv vilja prova på och se hur långt man kan komma i denna "gren",
Men undrar då hur man skall träna för att uppnå bästa resultat som en ultralöpare. Jag kán förstå att man kanske intre tränar som i traditionell löpning när man bara springer runt 1-2 mil, eller har jag fel?

Just nu springer jag bara på måfå så långt jag orkar, (sprungit i 2-3 veckor) Men det hade vart skoj att ha någonting att gå påv och sträva efter, om man vill springa så långt som möjligt. Visst kommer det ta sjukt långt tid innan jag klarar asådana distanser, men som sagt hur tränar man för att nå dit? vad ligger fokus på? Tack på förhand!
Gilla
#2
1970 • Sala
11 maj 2012 kl 15:39
Fokus ligger på tid. Lång tid löpandes, ju längre desto bättre. Fart är helt oviktigt när man bygger upp distanserna, ta distansen först och farten sen. Det är lätt att ta i för mycket i början, både när det gäller fart och distans eftersom utvecklingen brukar gå snabbt. När man känner att det går allt lättare vill man dra på men det är bara det att kroppen inte riktigt brukar hänga med med skador som följd.

När man utvecklats ett tag så att man kör långpass på över 30 km och har kanske kört nåt marathon måste man nog börja öva sig på att äta och dricka under tiden man springer så att kroppen vänjer sig.

Men som sagt, distans och tid går före fart. Lycka till!
Gilla
#3
1959 • Kungsholmen
11 maj 2012 kl 15:44
Gilla
#4
1981 • Linköping
11 maj 2012 kl 15:50
Så kul! Gillar din blogg! Självdistans och humor, då har du komit långt! Min erfarenhet - om vi pratar ultralöpare i allmänhet, inte eliten - är att vi tränar VÄLDIGT olika! Vissa springer inte alls särskilt mycket och kan ändå svepa 50miles i hyffsad fart. Andra springer lååångt och ofta. Det gäller nog att hitta ett koncept som passar ens kropp, psyke och framför allt vardag! OCH låta träningen ta tid. Du blir inte ultralöpare över en natt. Inte ens på ett år.

Kolla lite på dessa duktiga löpare här på jogg: Marcus Avén Linghem, Sandra L Kristinahamn, Jennie Ullerfeldt, Mr. B, Zingo Andersen.

De tränar rätt olika och satsar rätt olika. Själv tänker jag (även om praktiken kanske inte alltid är därefter...) att om du ska springa 7mil på en tävling så bör du ju (kunna) springa mer än sju mil per vecka.

Annars sa Jonas mkt visa saker. Och du, sätt upp ett mål vettja, det är mycket bra för psyket att fixa en gräns även om det skulle gå långsamt!
Gilla
#5
Stefan Holmström
1983 • Falun
11 maj 2012 kl 16:26
Man tackar för dem snabba svaren! ska genast kolla in hemsidan också.
Karin: tack för tipsen och kul att du gillar bloggen :) Det är ett bra sätt att pressa sgi själv och öka motivationen. När hela världen får veta att man tänkt börja springa lite kan man ju inte hänga i soffan och räkna regndroppar :)
Gilla
annons
#6
Magnus P
1976 • Stockholm
11 maj 2012 kl 19:18
Började jogga /springa för c:à fem år sen, kom inte längre än 1km första passet. För två år sen låg jag på 5-12 km 3 gånger i veckan. I höstas bestämde jag mig för att springa mitt första lopp... Lidingö Ultra 50k. Följde deras tränings program.... Det var värt varje droppe svett....=D
http://ultramarathon.runnersworld.se/artiklar/traningstips-infor-lidingo-ultra-50-k.htm
Gilla
#7
1964 • Perstorp
11 maj 2012 kl 20:30
Hej Stefan roligt att du fastnat för ultra,jag började springa 2008 och fastnade för ultra efter att jag lyssnat på mattias bramstång.Klarade 100miles på TEC i April det var tredje försöket och träningen inför var usel men det gick ändå.
Gilla
#8
Senad Suhonjic
1984 • Fagersta
11 maj 2012 kl 20:57
Hej Stefan! VÄLKOMMEN! :-)
Gilla
#9
1970 • Sala
11 maj 2012 kl 23:42
http://www.irunfar.com/

Här finns lite tips på träning, artiklar och beskrivningar av lopp. Utrustning står det en del om.
Gilla
#10
1974 • Lund
12 maj 2012 kl 00:30
Välkommen till ultravärlden, tanken på ultra är det första hindert.
Skulle vilja påstå att man nog tränar ungefär likadant som vanlig löpning. Dom som satsar och springer snabb drar nog ca 7-8mil i veckan (ungefär samma som dom som är snabba och bra på kortare distanser) vi som tar det lugnare tränar mindre. Jag tränar sällan längrr än 2 mils pass dock så anmäler jag mig till många tävlingar istället och ser dom som en del av resan.

Jag byggde upp det som en trappa, efter 1mil börjar man tro att halvmara skulle fungera, testar det och sedan suktar man efter maran. Då kan man testa 6h eller lopp kring 50km utan att vara orolig. Går det bra är det bara att testa längre, resten sitter i huvudet. Ibland kan det ta ett par försök innan man lyckas med någon sträcka/lopp.

Gilla
annons
#11
Bengt Engdahl
1969 • Trollhättan
12 maj 2012 kl 00:56
Själv tränar jag inte speciellt annorlunda än ngn. annan löpare. Möjligtvis lägger jag till en halvtimme-timme på det "normala" långpasset på ca 2 timmar en gång/vecka.
Något 4 milspass i månaden i omkring tävlingsfart på ultra.

Men... Nu har jag ju bara sprungit korta ultralopp. (6--timmars)
Jag tror dock inte att jag behöver springa längre för att tävla längre distanser. Det sitter i skallen.
Annars är man nog mest som andra löpare. (Fast ultra är roligare)
Gilla
#12
Stefan Holmström
1983 • Falun
12 maj 2012 kl 08:35
Tack gott folk! nu blir man genast sugen på att ut och springa :)
1 mil är ju mitt allra första mål, sen är det väl bara att börja bygga 1 mil i taget.
Gilla
#13
Mikael Eriksson
1974 • Märsta
12 maj 2012 kl 09:18
Känner lite som du Stefan, jag har endast sprungit i ett år nu men ultralöpning verkar ju vara det roligaste som finns :)

Efter ett år är jag uppe i långpass kring 25-30km och ska snart springa min första mara.

Sedan tror jag ett 6 timmars lopp blir en bra första bekantskap med distanser över marathon.
Gilla
#14
hernwall
1966 • handen
12 maj 2012 kl 10:44
Även om jag inte känner mig som en ultralöpare, så kan jag nog ändå kategoriseras som en sådan (2011; två 50k, ett 50M, två maror). Men känner mig som, och är!, nybörjare. Våren 2010 var 12k lååångt ... (och fick fötterna att ömma).

Tänkte att nybörjarens perspektivet ev. också kan bidra med något här:
* långsamt (både i tempo, fr.a. på långpass, och i öka längden på långpassen)
* variera underlag du springer på
* variera vilka skor du springer i (minskar slitage på leder, fötter, etc)
* ta till vana att äta och dricka på långpassen; kroppen anpassar sig (för ett par år sedan kunde jag inte stoppa i mig ngt ens timmen innan, nu kan jag både äta och dricka under tiden)
* tejpa känsliga ställen (bröstvårtor), salva på andra
* fötterna härdas, tårna växer ut igen
* ge fan i vad det är för väder, lär dig att njuta oavsett vilket (eller åtminstone stirra sting i upplysta vardagsrum och tänk "ha, där sitter ni; jag är i alla fall ute och rör på mig trots snålblåst och snö")
* bål/korsett- och stabilitetsövningar [tänk förebyggande, tänk bygga upp, tänk att hela kroppen skall ta dig framåt (inte bara benen)]
* Bryon Powells "Relentless forward progress. A guide to running ultramarathon"

Eller, kortvarianten; Spring. Erfarenheterna är ju en del av tillfredsställelsen.

lycka till!
Gilla
#15
1965 • Höganäs
12 maj 2012 kl 11:15
Varför gick jag nu in här och läste ?
Ni smittar av er, jag är oxså nybörjare men klarar att springa milen en gång i veckan. Ja jag vet milen den tar ni när ni hämtar in tidningen på morgonen. Det längsta jag sprungit var 1.7 för ngr veckor sedan. Vilken kännsla. Innan vintern ska jag fixa 2.5 mil. Tyvärr är man nog lite tid fixerarad. Läste en artikel av Rune Larsson "vi ultra löpare nitar ingen vi krossar inte heller motståndaren. Vi bara gör det och kommer i mål." Här tittar jag in mer Tack en bra tråd
Gilla
annons
#16
1970 • Sala
12 maj 2012 kl 12:10
Heja Hernwall- "Bryon Powells "Relentless forward progress. A guide to running ultramarathon"" är ett mycket bra tips, nästan gratis från AdLibris eller Amazon.
Gilla
#17
1962 • Sorsele
12 maj 2012 kl 12:29
Jag kommer att mista Ultraoskulden den 29/6. (Lapland Ultra)
Hur det kommer att gå är skrivet i stjärnorna, men jag har sprungit i tio år snart och känner mej redo för detta spektakel. Laddar med Stockholm Marathon 27 dagar innan...
Gilla
#18
1980 • Norrtälje
12 maj 2012 kl 12:34
Nybörjare här också, började springa i December, första ultran bokad i Juni.....
Gilla
#19
Jesper C
1970 • Malmö
12 maj 2012 kl 12:36
Läs boken Relentless Forward Progress av Bryon Powell, tips om träning, utrustning, mat och dryck, mm. Inte bara för ultralöpare! Det avslutande rådet är guld värt: Get out there and dream big and beyond category!
http://www.adlibris.com/se/product.aspx?isbn=1891369903
Gilla
#20
Stefan Holmström
1983 • Falun
12 maj 2012 kl 12:37
ah löparlektyr uppskattas alltid, bokmal som man är.Annars mycket bra och konkreta tips, väldigt kul att höra diverse erfarenheter kring ämnet. Skall genast hugga in i boken.
Vilken inspiration sen från alla, nu måste jag ju ut och springa orkar inte sitta här och ha "vilodag". Kryper ju i benen.
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons