annons
1954 • Falun

IVSM - Varberg

Fredag 1 mars 2024 16:55

Löpning - Tävling
Verktyg Kopiera passet Radera passet
Kopiera extra data
Vill du radera detta träningspass?
Silver hoppades jag på och silver blev det!

Trodde nog att Bernt Matsson skulle vara svår att rå på, han gjorde ju ändå milen på 43:30 i fjol. För att inte tala om Bo Persson M75 som gjorde milen under 42 förra året. Båda snackade dock ned sig innan loppet, men det gick jag inte på.

Bernt drog iväg med 45s på första varvet, jag släppte lite men hade ändå sub 4-fart med 47s och med Bo i ryggen. Tror Bo passerade mig efter 300m och gick ikapp Bernt och om honom. Jag passerade första km på 4:16. Höll konstant avstånd till Bernt åtminstone till 1500m, kollade bakåt och såg att Erik var ganska långt efter. Vid 2km tappade jag lite då jag såg att min tid inte matchade den i Gävle och att jag tappat mer på Bernt. Så tankarna kom på morgondagen och varför jag skulle köra all-in när jag ändå inte skulle persa och inte slå SB.

Jag hade inte dagen för en topprestation så det blev som det blev. Men SM-Silver är ändå ett silver. Tittade sedan på mina klubbkompisar i M50 och M55. M50 är en klass med grymma prestationer.
3 km
Distans
13:19
Tid
4:26 min/km
Snitt

Kommentarer

Grattis, bra gjort Leif. 🥈 👏👏
Tony Elias | 1 mars 2024
Grattis till andraplatsen och silver. Ser att vinnaren var riktigt snabb, inget att göra åt.
Per Månsson | 1 mars 2024
Precis, jag hade dålig motivation sista km eftersom 1:an var långt före och 3an långt efter. Men jag hade ändå inte dagen.
Leif Andersson | 1 mars 2024
Stort Grattis Leif! 🏅
Ser gram emot en lite mer fyllig racerapport när du andats ut ordentligt😃
Mats Edelryd | 1 mars 2024
Grattis till ett välförtjänt silver! Långt före trean men inte riktigt häng på segraren om jag förstår rätt. Ser fram emot din rr.
Ingvar Olofsson | 1 mars 2024
Hoppas du har dagen imorgon för ditt genrep var ju strålande.
Du hade 12,52 på DM så lite fanns det väl sparat vilket kan vara bra till imorgon och jag önskar dig lycka till!
Ingvar Olofsson | 1 mars 2024
Vi får se. Jag har ju tidigare sagt att jag är orolig att formtoppen är förbi nu eftersom det har varit många veckor nu med tävlingar.
Leif Andersson | 1 mars 2024
Lycka till på 1500 idag! Är det samma startfält som igår?
Mats Edelryd | 2 mars 2024
Wow vad bra, grattis!
Allie K | 2 mars 2024
Idag är vi 5st i M70. 2 som inte sprang igår, bland annat han som har årsbästa.
Leif Andersson | 2 mars 2024
Lycka till!
Allie K | 2 mars 2024
Silver är grymt! Grattis!
Anna-Karin D | 2 mars 2024
Grattis till silver och lycka till idag!!!
Maria Pia Karlsson | 2 mars 2024
Stort grattis mycket bra gjort 💪☀️
Thomas Skogh | 9 mars 2024
annons