28 februari 2025 kl 17:01
Jag börjar tveka på om jag ens får ihop 200 mil löpning i år. Under februari har det bara blivit 94 km och 248 km hittills i år. Men jag tar det med ro. Jag motionerar mycket vid sidan om löpningen och det jag fokuserar på nu är bl.a.
- långsiktig viktnedgång
- att stegvis öka träningsbelastningen
- att försöka få koll på var min gräns är v.g. träningsbelastning och att inte överskrida den
Totalt drygt 56 timmar motion loggat i februari, varav promenad 22+ h. cykling 14+ h, löpn 9+ h och styrketrän 2+ h.
Träningsbelastningen har legat på ca. 97 TRIMP/dag i snitt under månaden, totalt ca. 2725 TRIMP under månaden, eller 681 TRIMP/v. Det är långt ifrån mitt rekord men jag försöker ta det piano med att bygga upp träningsbelastningen den här gången.
Det har blivit en kortare svacka i mitten på månaden, då jag hade tre dagar utan motion, samt utan motivation och energi. Jag låg mest i soffan och svullade mat dessa dagar, efter en lite för snabb viktnedgång som bl.a. orsakade mat-cravings. Målet kommande månad är att försöka undvika denna typ av svackor genom att ta det lite lugnare med progressionen, både v.g. viktnedgång och träningsbelastning.